Umowa na budowę wieży widokowej na Orlicy nareszcie podpisana

Bartosz Szarafin, km | Utworzono: 2020-04-20 09:31 | Zmodyfikowano: 2020-04-20 09:40
Umowa na budowę wieży widokowej na Orlicy nareszcie podpisana - fot, materiał prasowe
fot, materiał prasowe

Orlica (1084 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych - mówi Piotr Lewandowski - burmistrz Dusznik Zdroju.

Jak uzupełniają władze miasta - lokalizacja wieży ma swoje uwarunkowania historyczne. Stara, drewniana wieża widokowa na Orlicy z przyczyn politycznych kilkakrotnie była niszczona i odbudowywana. To miejsce odwiedzały w przeszłości osobistości z całego świata, m. in.: John Quincy Adams (w 1800 r.) – późniejszy prezydent USA , cesarz Józef II (w 1779 r.) czy Fryderyk Chopin (w 1826 r.). By upamiętnić te wydarzenia na szczycie odsłonięto pomnik (w 2012r.)

Wieża będzie drewniana, a za budulec posłuży wytrzymałe drewno z modrzewiu, sprowadzane z Syberii - mówi Piotr Lewandowski - burmistrz Dusznik Zdroju.

Inwestycja pochłonie łącznie 1,5mln zł (w tym 800tys budowa wieży). W ramach projektu zostanie ogłoszony kolejny przetarg - tym razem na stworzenie punktów widokowych z lunetami, oraz monitoringu i paneli fotowoltaicznych na wieży. W podmurówce kamiennej zaplanowano miejsce dla turystów, w którym będzie można się schronić w razie załamania pogody.

Wkrótce przetarg na kolejny etap - wyposażenia wieży - mówi burmistrz Dusznik - Piotr Lewandowski.

Wieża powstaje w ramach polsko-czeskiego projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”, który zakłada budowę jedenastu wież widokowych, z czego osiem powstaje w miejscach dawnych, nieistniejących już wież, a trzy zostaną zbudowane w nowych lokalizacjach. Jedna z nich będzie budowana w Dusznikach. Projekt o dużym znaczeniu dla mieszkańców pogranicza, uzyskał 85 proc. dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.