Totentanz, Dzień dziecka w bibliotece, Nadzieja z naszą noblistką i przedwojenni "Skoczkowie" [LITERATURA w RWK]

Jacek Antczak | Utworzono: 2020-05-28 08:36 | Zmodyfikowano: 2020-05-30 18:14

Śmierć objęła rządy w mieście. Wśród młodzieży mnożą się samobójstwa, wrocławska policja znajduje zwłoki zamordowanych młodych kobiet, płatny zabójca rozwiązuje problemy w światku handlarzy narkotyków. Kiedy spotyka się twarzą w twarz z komisarzem Marcinem Zakrzewskim, rzuca mu wyzwanie. Na szczęście to tylko książka. Policjanci Marcin Zakrzewski, Paulina Czerny i Parol Szawczak powracają w "Totentanz", czyli trzeciej części cyklu kryminalnego „Cienie przeszłości" (wydawnictwo Bukowy Las). A o całej trylogii opowiedział autor - Mieczyslaw Gorzka.

W ramach cyklu "Bibliotekarz Poleca" porozmawialiśmy z Niną Jasianek - absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego z filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej.przy ul. Sztabowej. Bibliotekarka, która prowadzi warsztaty dla dzieci i pisze gry mobilne opowie m.in. o swoim autorskim pomyśle na "Podchody online", Wrocławskim Codzienniku Ilustrowanym, o planach bibliotek na Dzień Dziecka.

Po godz. 17.30. połączyliśmy się z Pawłem Sajewiczem. Nasz gość jest jednym z czterdziestu autorów książki-akcji zatytułowanej Nadzieja. Publikacja składa się z ponad czterdziestu tekstów - opowiadań, reportaży, wierszy, a nawet komiksu, nawiązujących do tytułowej nadziei. Wśród autorów m.in. Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Andrzeja Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator... Wydawnictwo Agora połączy publikację książki z akcją charytatywną „Nadzieja", w ramach której polscy pisarze i wiele instytucji pomagają seniorom w czasie pandemii.

A po godz. 18.00 o tym co tygrysy (czytaj: polscy czytelnicy) lubią najbardziej. Naszym gościem był Dariusz Jaroń -  reporter, dziennikarz, tłumacz, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim i... autor książek pt. "Polscy himalaiści" i "Skoczkowie" (wydawnictwo Marginesy). Ta pierwsza wydana przed rokiem była nominowaną w konkursie na Książkę Górską Roku 2019 a opowiada niezwykłą historie o z czasów tuż przed wybuchem II wojny światowej, gdy grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Druga, wydana przed dwoma miesiącami, nie opowiada o Małyszu, Kamilu Stochu a nawet nie o Dawidzia Kubackim. "Skoczkowie. Przerwany lot" to poruszająca historia trojga wybitnych przedstawicieli polskiego narciarstwa: Bronek Czech był pierwszym polskim zawodnikiem światowej klasy. Staszek Marusarz – niedoszłym mistrzem świata w skokach, a jego siostra Helena miała tak wielki talent, że wróżono jej sukcesy na arenie międzynarodowej...

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.