Dieta kolarzy w Hamburgerze na śniadanie

Radio Wrocław | Utworzono: 2020-07-10 12:50 | Zmodyfikowano: 2020-07-10 12:50
A|A|A

fot. Anna Skupień

Posłuchaj programu z Sobótki o kolarskiej diecie:

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Sobótka to czołowy ośrodek kolarski w regionie. W sobotę wystartuje tam opóźniona przez pandemię kolejna edycja wyścigu kolarskiego Ślężański Mnich. To druga część cyklu PKO Ubezpieczenia VIA Dolny Śląsk.

Zmagania w Sobótce mają stałe miejsce w kalendarzu w kwietniu. Tym razem jednak ze względu na pandemię wszystko trzeba było przeorganizować. Najistotniejszą zmianą było to, że na trasę nie wyjechali profesjonaliści, wyścig był jedynie amatorski.

Amatorzy stanęli do rywalizacji na nowej, prawie 30-kilometrowej trasie. Łącząca trzy gminy malownicza runda obfituje w wiele ciekawych odcinków w tym bruk w mającej wielkie kolarskie tradycje Olesznej. Zawodnicy podzieleni na dwa dystanse oraz kategorie wiekowe przejechali przez Gminę Łagiewniki, Gminę Jordanów Śląski oraz tradycyjnie przez Gminę Sobótkę. Start tradycyjnie zaplanowano przy najbardziej kolarskim miejscu w Polsce tj. Alei Sław Kolarskich.

W czasie, gdy kolarze będą wylewali pot na ślężańskich podjazdach i zakrętach - Michał Hamburger i jego goście skupiali się na kwestiach kulinarnych. Opowiedzieli m.in. o składnikach kolarskiej diety i o największych przysmakach peletonu.

Oprócz kucharzy i dietetyków gośćmi Radia Wrocław były kolarskie gwiazdy z regionu. Swoje ciekawe sportowe historie Piotrowi Pietraszkowi opowiedzieli  medaliści MŚ, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, triumfatorzy mistrzostw kraju i Tour de Pologne, a także trenerzy i działacze - Henryk Charucki, Jan Faltyn, Jan Brzeźny, Bartosz Huzarski oraz Przemysław Bednarek.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama