Kurt Elling – "Dedicated To You"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2010-04-03 13:05 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

W 2006 r., w 80. rocznicę urodzin Johna Coltrane’a organizatorzy festiwalu w Chicago zamówili u Kurta Ellinga specjalny program złożony z repertuaru Coltrane’a i Johnny'ego Hartmana. Przygotowany zestaw utworów spodobał do tego stopnia, że zamówiły go też inne festiwale. W ten sposób zamienił się w całą serię koncertów. W 2008 r. zasłużona wytwórnia Concord Jazz zaproponowała Ellingowi nagranie płyty i w konsekwencji kolejny koncert odbył się w Nowym Jorku, w Lincoln Center.

W tej słynnej sali z wielkim oknem, przez które rozciąga się widok na Plac Kolumba i na Central Park Elling stworzył niebywały nastrój. Wokalista sięgnął po utwory z amerykańskiej klasyki muzyki popularnej, składając podwójny hołd Coltrane’owi i Hartmanowi.

John Coltrane był wspaniałym interpretatorem ballad. W 1963 r. był już znanym saksofonistą. Miał za sobą występy u Milesa Davisa i kilka płyt wydanych pod własnym nazwiskiem. Hartman zaś był wtedy jeszcze mało znanym wokalistą o charakterystycznym głosie (choć sam nie uważał się za wokalistę jazzowego). Wówczas obaj muzycy spotkali się tylko raz. Na wspólnej płycie wydanej przez Impuls nagrali sześć przepięknych utworów - podobno powstało ich siedem, ale losy ostatniego nie są znane, choć wiadomo, że był nim "Afro Blue".

Tytułowy utwór na płycie Kurta Ellinga "Dedicated To You" jest nawiązaniem do dwóch balladowych albumów Coltrane’a "Ballads" i tego nagranego z Johnny Hartmanem – "John Coltrane and the Johnny Hartman" z drugiej połowy lat 60. Do współpracy Elling zaprosił saksofonistę o Coltrane’owskim brzmieniu z zespołu Charliego Hadena Quartet West - tenorzystę Ernie’ego Wattsa. Powtórzył repertuar z wielkiego amerykańskiego śpiewnika wykonując oryginalne spektaklowe tematy i dodając kilka innych utworów. Tym sposobem powstała niesamowita, niezwykła i zarazem przepiękna płyta.

W nagraniach towarzyszy wokaliście kwartet smyczkowy, nadając utworom atrakcyjnego smaczku. Wśród tematów znalazły się m.in. "Autumn Serenade" i "Lush Life". Z tym ostatnim związana jest pewna historia. Obaj muzycy jechali na nagranie samochodem. Początkowo z wytypowanych na płytę utworów brakowało im jeszcze jednego. Akurat w radiu ktoś śpiewał "Lush Life". Bez wahania postanowili włączyć go do swego repertuaru. Ich wersja uważana jest za najlepszą, jaką kiedykolwiek nagrano.

Jest też tutaj przepiękna ballada "It’s Easy To Remember" czy zamykający płytę "You Are Too Beautiful". W klimat Coltrane’owski wprowadza słuchaczy nie tylko na tej płycie Kurt Elling, ale też znakomity pianista Lorenze Hobgood, który otrzymał za te właśnie nagrania nominację do nagrody Grammy.


Kurt Elling – "Dedicated To You"
Wydawnictwo: Concord Jazz/Universal Music Polska

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama