Liderka białoruskiej opozycji wśród gości Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2020-09-05 21:33
A|A|A

fot. forum gospodarcze

Wskazują oni, że po wyborach prezydenckich, które przeprowadzono 9 sierpnia, wydarzenia na Białorusi przyciągają uwagę całego świata. Dlatego - jak podnoszą - Forum Ekonomiczne, które od 30 lat porusza najważniejsze tematy o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej, w bieżącym roku część debat poświęci sytuacji bieżącej oraz przyszłości Białorusi.
Obrady Forum Ekonomicznego w Karpaczu mają być - jak zauważają - okazją do spotkania czołowych postaci białoruskich środowisk demokratycznych i biznesowych.
Organizatorzy Forum przekazali, że w Forum Ekonomicznym udział weźmie Cichanouska. Jak poinformowali, liderka środowisk demokratycznych Białorusi przyjęła zaproszenie organizatorów - będzie to dla niej pierwsza zagraniczna podróż w roli lidera opozycji.
Wśród kilkudziesięciu innych gości z Białorusi na Forum Ekonomicznym będą także m.in. Paweł Łatuszka, Alaksandr Dabrawolski - członkowie Rady Koordynacyjnej ds. Przekazania Władzy na Białorusi, Alaksandr Zarembiuk - Białoruski Dom, Dmitrij Nowikow - Europejskie Radio dla Białorusi i Waliantina Silina.
Wśród prawie 200 tematów paneli dyskusyjnych oraz seminariów, jakie przygotowano na Forum Ekonomiczne, goście z Białorusi wezmą udział w serii debat dedykowanych ich krajowi: "Białoruś - co dalej?", "Między Europą i Rosją. Przyszłość Białorusi" oraz "Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?"
Forum Ekonomiczne odbędzie się w Karpaczu w dniach od 8 do 10 września.
Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, w środę 9 września w kancelarii premiera dojdzie do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji. Wcześniej o wizycie Cichanouskiej w Warszawie mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia, zdobywając zaledwie 10,1 proc. głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane. Cichanouska przebywa na Litwie. Do wyjazdu została najprawdopodobniej nakłoniona przez władze białoruskie.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama