Vibraslap - "Vibraslap"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2010-09-21 11:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Vibraslap - "Vibraslap" -

To właśnie ta trójka "jazzowych muszkieterów" znana ze współpracy z najwybitniejszymi artystami polskiej i światowej sceny muzycznej podjęła wspólne wyzwanie. Mają na swym koncie udział w wielu projektach koncertowych i płytowych.

Ich wspólny projekt Vibraslap to jednocześnie ukłon w stronę modnego ostatnio ethno jazzu. Jednak muzycy nie próbują nawiązywać do wielkich przedstawicieli tego gatunku (jak Mulatu Astatke), ale podążają podobnymi ścieżkami. Ich własne kompozycje oscylują wokół tego nurtu w sposób przemyślany. W swoją twórczość Vibraslap wplata elementy muzyki afro-kubańskiej, latynoamerykańskiej, a nawet bluegrass z jazzem.

Obok utworów instrumentalnych, w których wokal Janusza Szroma traktowany jest jak jeden z instrumentów (to zresztą jego specjalność) odnaleźć możemy również przepiękne ballady okraszone interesującymi tekstami autorstwa Justyny Holm. Słyszymy znakomitą grę wibrafonisty Miłosza Rutkowskiego, któremu nie są obce brzmienia wibrafonu Mike'a Mainieri'ego. Jego stylistyka idzie głównym nurtem współczesnego wibrafonu trochę ocierając się o Joe Locke'a czy Bena Shermana. Niezastąpiony jest jak zawsze Tomasz Grabowy, którego bas już w Funky Groove świetnie "groove'ił". Muzyk w sposób przejrzysty i nieskomplikowany układa palce na czterech strunach.

Na płycie znalazło się osiem kompozycji, w większości napisanych przez Miłosza Rutkowskiego. Jego utwór "Afrykański" otwiera cały krążek. Autorstwa Rutkowskiego są także dwa wokalne tematy z tekstami Justyny Holm ("Obudź mnie", "Na przekór plotkom") oraz "Andy" i zamykający płytę "Bajao". Swoją kompozytorską wrażliwość pokazał także Tomasz Grabowy proponując słuchaczom własne autorskie tematy "Basso bongo", "Mimowolnie" i "Niebieska". Słychać w tych nagraniach głębokie, pastelowe brzmienie uzyskane poprzez oryginalne zestawienie instrumentarium i ciekawych tematów. Nietypowo wykorzystany wokal Janusza Szroma w wyraźny sposób stanowi o sile tej płyty.

Kto uwielbia muzykę Steps Ahead i podobne kapele z tego nurtu musi mieć i ten krążek w swojej kolekcji.


 

Vibraslap – "Vibraslap"
Wydawnictwo: Luna Music

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.