Premier: od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj

Michał Kazulo | Utworzono: 2020-10-08 14:42 | Zmodyfikowano: 2020-10-08 14:56
A|A|A

fot. KPRM

"Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach" - podkreślił premier.

Jak wyjaśnił, przyczyną tej decyzji jest fakt, że "już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów". "To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach ruch, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (...), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich" - podkreślił Morawiecki. Ocenił, że wprowadzone rozwiązanie będzie "bardziej jasne dla wszystkich Polaków".

Na dziś nie ma konieczności izolowania Polski, tak jak to było wiosną - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Druga fala epidemii w nas uderza; musimy postępować w sposób odpowiedzialny; w sobotę przedstawione zostaną kolejne zasady dotyczące walki z Covid-19- zapowiedział.

"Nie widzimy dzisiaj, na moment obecny, konieczności izolowania Rzeczpospolitej, tak jak to było wiosną" - powiedział szef rządu w czwartek na konferencji prasowej.

Stwierdził, że "od kilku tygodni w sposób zauważalny, od kilku dni w sposób coraz bardziej wyraźny druga fala w nas uderza" epidemii koronawirusa. "Musimy postępować w sposób odpowiedzialny" – podkreślił premier.

Dodał, że trzeba mieć nadzieję na szczepionkę. "Czekamy na nią, ale nie czekamy z założonymi rękami. Chcemy już dzisiaj wdrożyć rozwiązania, które na pewno ograniczą koronawirusa" – powiedział Morawiecki.

"W sobotę przedstawimy kolejne zasady, które będą dotyczyły walki z COVID-19 tu i teraz, walki z sposób zorganizowany, korzystający z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów" – dodał.

Mamy teraz, na mocy obowiązujących przepisów, możliwość stosowania obostrzeń i rygorów, ale nie wykluczamy innych ewentualności i decyzji, jeśli sytuacja będzie eskalowała - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

"Nasi sąsiedzi, Czesi i Słowacy, wprowadzili już stan nadzwyczajny. My przyglądamy się tym przepisom, które dzisiaj obowiązują i na ten moment mamy (...) możliwość zastosowania dodatkowych obostrzeń i rygorów w oparciu o te przepisy, które są wdrożone" – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie szef rządu. Premier był pytany, czy rozważane jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w Polsce.

"Jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, będzie konieczność innego zarządzania środkami, to nie wykluczamy żadnej z ewentualności, również takich, o które zapytał pan redaktor" - dodał premier.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ktoś
2020-10-09 21:35:42
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
Najlepsze było to, jak zaraz po tym jak kazali nam siedzieć w domu w zamknięciu, PIS rzucił ochłap 500 zł na wakacje zachęcając tym samym , żeby jechać nad polskie morze i " ratować gospodarkę " , wiadomo co tam się działo, ludzie porozwozili wirusa, ale wiadomo, dali 500 zł to trzeba jechać bo jeszcze zabiorą, ludziska za parę zł to dadzą sobie ogolić, nawet kosztem zdrowia i ryzykując kosztem dziecka , a nad morzem tłumy...a teraz znowu w domu mamy siedzieć? to się kupy nie trzyma....
~OLa
2020-10-09 21:29:41
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dokładnie, dla mnie pan premier jest już skompromitowany, po tym jak przed wakacjami ogłosił koniec epidemii.
~Bart1
2020-10-08 22:29:41
z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Ocena: 5
Panie premierze, przecież w lipcu koronawirus był jakoby w odwrocie. No i wyszło, że kłamstwo ma długi nos.
~tutejszy
2020-10-08 19:40:15
z adresu IP: (194.5.xxx.xxx)
Ocena: 3
POPISy arbuzów- wybraliście to płaćzcie
~Olo
2020-10-08 18:57:47
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 7
A co z jazdą na rowerze ? Też trzeba maseczkę ? Szukam informacji na ten temat ale o tym cisza ...
~Sowa
2020-10-08 18:45:39
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 9
"Ludzie są tacy głupi, że to działa. Niesamowite!" - kto to powiedział? Do wygrania zgrzewka "Staropolanki"
~krasnal
2020-10-08 18:14:12
z adresu IP: (46.165.xxx.xxx)
Ocena: 4
Dodatkowo pod każdym z zapisów o obostrzeniach powinna znajdować się klauzula, że powyższe postanowienia dotyczą również Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Łukasza Szumowskiego i całej tej bandy.
~krasnal
2020-10-08 18:06:43
z adresu IP: (46.165.xxx.xxx)
Ocena: -52
A wesela i msze dalej będą mogły się odbywać w najlepsze i to jeszcze z tygodniowym ,,vacatio legis''! Szok co za obłuda, zakjłamanie, bezczelność, impertynencja i bezmyślność! Jaka władza, taka epidemia i obostrzenia.
~Hmm...
2020-10-08 17:24:34
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: -53
Wczoraj był protest rolników, którzy zapowiedzieli jeszcze większą akcję za kilka dni. Przypadek?
~Polka
2020-10-08 17:15:36
z adresu IP: (77.111.xxx.xxx)
Ocena: -54
Czy nie mogliby nas pozabijać wszystkich od razu, zamiast dręczyć na raty? Przypuszczam że znają plan, ilu Polaków mają zgładzić w białych rękawiczkach, jakie ziemie komu przekazać itd. Więc po co ta zabawa? W asyście sojuszniczego wojska już teraz wyszczepić wszystkich Polaków przeznaczonych do eksterminacji i po temacie. Dajcie zwykłym ludziom, ciężko pracującym na chleb, żyć i oddychać powietrzem, rzekomo naszymi przedstawicielami jesteście, drogi rządzie.
~Premierze
2020-10-08 17:14:53
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -50
Może Pan i wszyscy fani maseczek zamkniecie się w jakimś bezpiecznym miejscu i przeczekacie do lepszych czasów? Może Biskupin? Albo Wieliczka? Damy Wam znać, jak się wszystko uspokoi...
~rigcz
2020-10-08 16:43:21
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -59
Kocham muj żont, taki niezbyt uczciwy...
~Stop plandemii!
2020-10-08 16:37:20
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -60
Obejrzyjcie sobie w internecie reportaż programu "Interwencja" z dziś o 16:15 i kobiety z uszkodzonym okiem takich ludzi jest wiecej i nie ma dla nich z NFZ kasy na operacje jest blokada z powodu fałszywej plandemii ludzkie dramaty rządu nie obchodzą oni tylko potrafią straszyć ludzi są pełni fałszu i obłudy!
~Stop plandemii!
2020-10-08 15:36:57
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -55
"Świetnie" to ukartowali wiedzieli,że w sobote są manifestacje przeciw plandemii i chcą ludzi przestraszyć by nie wyszli z domów. Ale nie przestraszą nas choćby nie wiem co!
~Komentarz został usunięty
2020-10-08 15:29:53
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 3
Komentarz został usunięty
~Junak
2020-10-08 15:21:59
z adresu IP: (178.36.xxx.xxx)
Ocena: -55
A jakieś ustawy coś???? Od kiedy to jakieś rozporządzenia jednego czy drugiego głupka mogą ograniczać nasze prawa konstytucyjne???? Robią społeczeństwu wodę z mózgu i grunt pod szczepienia jakimś goownem.
~Stop plandemii!
2020-10-08 14:55:29
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -52
Wszystko zamykają czas wyjść na ulice! Cmentarze maseczki tylko Karzełek z Zoliborza może być na cmentarzu o kazdej godzinie i bez maski! Nigdy nie pomyslałem,że będę tęsknił za rządami PO