Ruch towarowy na linii kolejowej z Wrocławia Sołtysowic do Jelcza-Laskowic

GN, PAP | Utworzono: 2021-04-01 13:50
Ruch towarowy na linii kolejowej z Wrocławia Sołtysowic do Jelcza-Laskowic - fot. RW
fot. RW

„Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Jelcz - Miłoszyce - Wrocław Sołtysowice pozwoli na przywrócenie, po ponad 20 latach, przewozów pasażerskich. To inwestycja szczególnie ważna dla poprawy komunikacji i zwiększenia roli kolei w aglomeracji wrocławskiej. Prace prowadzone są etapami na odcinkach: Wrocław Swojczyce – Jelcz-Laskowice oraz Wrocław Swojczyce – Wrocław Sołtysowice” - napisano w komunikacie PKP PLK.

Od kwietnia po nowych torach na odcinku Wrocław Sołtysowice - Wrocław Swojczyce jeżdżą już pociągi towarowe, ponieważ w marcu zakończyły się prace na torach. Podróże osobowe pociągiem z Wrocławia od do Jelcza-Laskowic będą możliwe na koniec roku.

„Dodatkowych prac wymagały mosty. Projekt rozszerzono również o wymianę szyn między stacjami Wrocław Swojczyce - Jelcz-Laskowice. Wymiana szyn obrabianych cieplnie na nowe zwiększy bezpieczeństwo na trasie przygotowywanej do prędkości 100 km/h. Takie rozwiązanie wyeliminuje także ewentualne zamknięcia i przerwy na naprawy jednotorowej linii" - powiedział rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec. Dodał, że wymianę szyn przewidziano w drugiej połowie br.

Wyjaśnił, że na wszystkich 11 stacjach i przystankach podróżni będą korzystać ze stumetrowych peronów o wysokości 76 cm, przystosowanych do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Przewidziano wiaty, tablice i gabloty informacyjne oraz funkcjonalne, energooszczędne oświetlenie. W obszarze przystanków zamontowane będą stojaki rowerowe.

„Obecnie wykonawca kończy prace związane z peronami i ich wyposażeniem. Będzie 5 nowych przystanków: Wrocław Popiele (w rejonie ul. Mydlanej), Wrocław Strachocin (w rejonie ul. Zagrodniczej), Wrocław Wojnów Wschodni (pomiędzy Wr. Wojnów – a Dobrzykowicami), Nadolice Małe (w rejonie drogi powiatowej nr 1925D); Chrząstawa Mała (w rejonie ul. Gajowej). Ułatwią podróże koleją szczególnie mieszkańcom nowych osiedli” - napisano w komunikacie.

Dla zapewnienia sprawnego i bezpiecznego ruchu pociągów na stacji Wrocław Swojczyce został wybudowany nowy posterunek, z którego kolejarze prowadzą ruch pociągów. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne komputerowe urządzenia sterowania. W rogatki zostaną wyposażone m.in. ruchliwe przejazdy na ul. Strachocińskiej we Wrocławiu oraz dwa przejazdy w Dobrzykowicach i przejazd za Chrząstawą na drodze w kierunku Jelcza.

Projekt realizowany jest w ramach umowy partnerskiej z gminami Wrocław, Czernica, Jelcz-Laskowice. Gminy wykonują infrastrukturę związaną z dojściem do przystanków i parkingi. Wartość projektu to 78,12 mln zł netto. Inwestycja jest finansowana ze środków UE, w ramach RPO dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.