Wałbrzych wprowadzi obowiązkowe szczepienia dla mieszkańców i pracowników

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2021-04-29 11:41 | Zmodyfikowano: 2021-04-29 11:41
A|A|A

fot. Facebook Roman Szełemej

Projekt zaprezentował podczas sesji prezydent Roman Szełemej. Jego zdaniem szereg dyskusji publicznych na temat szczepień doprowadziło do tego, że niektóre osoby mogące się szczepić już od stycznia, wciąż tego nie zrobiły. Prezydent powołał się na zachodnie kraje, w których coraz częściej pracodawcy wymagają szczepień, a także na wyjazdy zagraniczne np. do Niemiec, w których obowiązkowe są testy i potwierdzenie zaszczepienia. Obowiązek miałby zostać wprowadzony wraz z dopełnieniem się programu szczepień dla wszystkich grup wiekowych.

Radny Jerzy Langer zwrócił uwagę, że pełnoletni mieszkańcy powinni mieć możliwość wyboru i dokonania własnej decyzji. Pojawiły się też głosy, że uchwała może zostać wstrzymana przez służby wojewody, tak jak było to w przypadku zakazu używania plastiku.

Prezydent jednak przypomniał uchwałę o obowiązku szczepień dla dzieci przyjmowanych do publicznych przedszkoli, która obowiązuje od 2 lat.

Władze miasta podkreślają, że obowiązek szczepień to jedyna możliwość, aby zminimalizować śmiertelność chorych na covid-19 i przyspieszyć powrót do normalności.

W Wałbrzychu działają dwa duże punkty szczepień. Jeden w Starej Kopalni, zdolny szczepić nawet 1500 osób dziennie, drugi DriveThru przy ul. Armii Krajowej.

Prezydent Miasta rozważa też możliwość uruchomienia punktów mobilnych, które dojadą do osób nie mogących liczyć na pomoc bliskich w transporcie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Kick
2021-05-06 15:47:54
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 0
Prędzej Wałbrzych wyprowadzi Szełemeja.
~toja
2021-05-01 20:38:48
z adresu IP: (94.172.xxx.xxx)
Ocena: 1
Widać ,że źródełko głupich już wyschło i nie ma chętnych na szczepienia. I nie będzie.Chętnych coraz mniej na eksperymenty medyczne a szczepioneczki się marnują. Cieszę się z tego bardzo.Ale zastanawiający jest fakt, jak lekarz może być takim idiotą i odznaczać się tak wybitną nieznajomością prawa. Ale całkiem możliwe,że pomysł przyszedł z góry,
~Tomasz
2021-05-01 12:57:43
z adresu IP: (194.42.xxx.xxx)
Ocena: 1
Wstyd dla Wałbrzycha, już się Polska z nas śmieje!!!nie chcemy faszystowskiego prezydenta!!!!!!!!!!!!!!!!
~Oburzona i zniesmaczona
2021-05-01 12:55:46
z adresu IP: (194.42.xxx.xxx)
Ocena: 1
Powinno się tego pana natychmiast zdjąć ze stanowiska/stanowisk, gdyż próbuje wprowadzić nazistowskie praktyki, próbując odebrać ludziom dorosłym, myślącym wolność wyboru. Po to walczyli nasi dziadkowie o wolność, żeby teraz jakiś pan wypłynął na tym beznadziejnym, antyludzkim pomyśle. Chciałby dostać medal za zwalczanie covida?, Warszawka się jemu marzy? To nie są Stany Zjednoczone ani Niemcy, w których można sobie ustalać cokolwiek samodzielnie. A gdzie postanowienia Unii Europejskiej, Konstytucja RP itd. akty, które dają wolność wyboru. Po wprowadzeniu takiego "obowiązku" będzie można podać tego pana do trybunału międzynarodowego i z pewnością ktoś się tym zajmie. A gdzie ludzkie sumienie tego pana? No mocno się zagalopował, należy to natychmiast ukrócić, bo za chwile będą inne przymusy, aż w końcu znowu wrócimy do obozów koncentracyjnych. Gdzie są Ci mądrzy ludzie, którzy natychmiast ukrócą ten nazistowski pomysł?
~Vader
2021-05-01 04:02:33
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Widzę że ten pseudo prezydent jest zafascynowany nazistowską ideologią,takich ludzi powinno się odsunąć że stanowiska w trybie natychmiastowym, chory człowiek!!
~Skjw
2021-04-30 20:10:09
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 1
To jawne przekroczenie uprawnień w związku z zajmowanym stanowiskiem, a więc przestępstwo z art. 231 § 1 kodeksu karnego - Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
~kasia
2021-04-30 18:52:32
z adresu IP: (89.228.xxx.xxx)
Ocena: 1
hmm, szełemej, szełemej, jakoś nazwisko mi się kojarzy z ...
~moja
2021-04-30 14:38:34
z adresu IP: (156.67.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nikt nie ma prawa zmuszać do zaszczepienia się. Jeżeli coś jest dobre to ustawiają się kolejki. Dlaczego nigdzie nie ma informacji osób będących przeciwnym szczepieniom. Powinno się wysłuchać jednej i drugiej strony. Szkoda że muszę mieszkać w takim kraju. Opowiadała kobieta która przyjechała ze Szwajcarii, że tam za darmo można dostać test w Aptece, sklepie. Ludzie się testują, a Polacy muszą się szczepić, czy to nie dziwne
~olo 35
2021-04-30 14:34:28
z adresu IP: (156.67.xxx.xxx)
Ocena: 4
to jest bezczelność zmuszać ludz do zaszczepienia się. Czy żyjemy w wolnym kraju? . mam nadzieję , że nikt nie będzie głosował na takiego prezydenta
~Rafcio
2021-04-30 07:10:00
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 2
"Koniec praw człowieka zaczyna się tutaj"; "Szczepienia czynią wolnym" - Pan sobie coś wybierze, Doktorze Szełemej...
~wałbrzyszanin
2021-04-29 19:44:53
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 5
Właśnie policyjne suki, karteki i straż pożarna otoczyła mój blok. Krzyczą przez megafony że wszyscy mieszkańcy mają zabrać dokumenty i schodzić na dół bo będą wyszczepiali. Na prawo dzieci i kobiety na lewo mężczyźni i chłopcy od 16 lat.
~Jan
2021-04-29 17:04:14
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 4
A więc stało się...W Wałbrzychu będą obowiązywać paszporty szczepionkowe PIS i UE. Już lecę na stadion, żeby zaszczepić się dobrowolną narodową szczepionką.
~Architekt
2021-04-29 15:39:07
z adresu IP: (176.120.xxx.xxx)
Ocena: 6
Wybrali sobie geniusza to teraz mają. Obawiam się ze nieudacznicy z Wrocławia będą próbowali zrobić to samo. W końcu Jacek i jego świta gdy można ograniczyć prawa mieszkańców jest zawsze na tak!
~Panicz
2021-04-29 15:30:25
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 8
Jeszcze zapomniał żeby Wałbrzych otoczyć drutem kolczastym oczywiście podwójnym i pod napięciem no i obowiązkowe pasiaki dla mieszkańców..takiego macie prezydenta....
~zmix
2021-04-29 14:51:46
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 7
Hm, pozew zbiorowy na kilka milionów może otrzeźwi faceta?
~echlip
2021-04-29 13:52:12
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 12
Grubo, grubo. Rozumiem, że Wałbrzych uchwali własną konstytucję...?
~PRW
2021-04-29 13:44:44
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: 7
piękny tytuł jak w prasie 3 rzeszy
~Ricola
2021-04-29 13:10:29
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: 4
Czy wytlumaczycie mi pani Szelemej,lekarze i inni dlaczego nie moge sie ubezpieczyc od niepozadanych odczynow poszczepiennych? Czy firmy ubezpieczeniowe tez przejeliscie?
~xyz
2021-04-29 13:04:41
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 10
Szkoda że Pan prezydent nie jest tak chętny aby pomóc dzieciom mającym poważne powikłania poszczepienne
~Andrzej
2021-04-29 13:02:06
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 5
Grubo panie kredycik. Tylko że Wałbrzych to nie twoja prywatna wieś.
~fachowiec
2021-04-29 12:30:30
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 8
Papier w Wałbrzychu wszystko przyjmie :)
~Uszkodzenie mózgu
2021-04-29 12:11:21
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 12
Ten prezydęcik powinien wyjrzeć przez okno i zobaczyć, ile lokali usługowych jest pustych w promieniu 200 metrów od ratusza. Miasto pustoszeje jak w katastroficznym horrorze, i to nie ze względu na koronawirusa. Do tego sobie ten wybraniec narodu ubzdurał, że z radą miejską może narzucać mieszkańcom obowiązek szczepień. :-))) Jak jest taki twardy, to niech podwyższy podatek od nieruchomości o 100%. :-) Wstyd dla Wałbrzycha.
~Lukas
2021-04-29 12:11:01
z adresu IP: (178.209.xxx.xxx)
Ocena: 12
Dajcie jeszcze nie zaszczepionym opaskę na rękę. Już kiedyś, ktoś tak robił i nic dobrego z tego nie wyszło. Mieszkańcom gratuluję wyboru władz miasta.
~Bolo
2021-04-29 12:04:22
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ja chciałbym wygrać w totka
~Obiektywny
2021-04-29 11:59:07
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: 16
Rada miejska nie ma prawa do wydawania uchwał dotyczących przymusowego szczepienia kogokolwiek i ograniczenia wjazdu na teren miasta komukolwiek. Rada miasta może stanowić prawo wyłącznie w takim zakresie w jakim zezwala na to prawo. A nakładanie obowiązków przymusowego szczepienia warunkowo dopuszczoną szczepionką, czy wywieranie presji na pracowników żeby się szczepili stanowi przekroczenie uprawnień i naruszenie prawa. Podobnie jest z decydowaniem kto ma wjeżdżać do miasta, a kto nie może tam wjeżdżać.