Informator wyborczy

Radio Wrocław | Utworzono: 2010-11-15 12:27 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Przede wszystkim o terminach. Tylko do 16.11 listopada można składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców. To ważne przede wszystkim dla osób, które mieszkają w innym miejscu niż są zameldowane. Na przykład osoba zameldowana w Lublinie a mieszkająca na stałe we Wrocławiu może wybierać prezydenta Wrocławia, ale musi złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców i przedstawić dowód na to, że mieszka tu na stałe - może to być akt notarialny własności mieszkania, umowa o pracę we Wrocławiu czy umowa wynajmu.

Trzeba pamiętać, że dopisanie do rejestru nie jest jednorazowe. To oznacza, że w następnych wyborach nadal będziemy figurować w tym rejestrze, do którego się dopiszemy. Jeśli będziemy chcieli to zmienić to znów będzie oznaczało wizytę w urzędzie.

Wnioski o dopisanie do innego rejestru mogą także składać osoby niepełnosprawne, które nie wyznaczyły pełnomocnika (termin składania wniosków o pełnomocnictwo minął w piątek) a lokal wyborczy, do którego są przypisane nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na każde 15 tysięcy mieszkańców musi przypadać przynajmniej jeden lokal przystosowany dla niepełnosprawnych wyborców.

Osoby, które w niedzielę nie będą ani w miejscu zameldowania, ani stałego zamieszkania, nie mogą niestety wziąć udziału w wyborach. W wyborach lokalnych nie ma bowiem zaświadczenia o prawie do głosowania, które uprawniałoby do oddania głosu w dowolnym miejscu. W niedzielnych wyborach każdy głosujący otrzyma trzy lub cztery karty do głosowania.

Trzy karty dostanie wyborca w mieście na prawach powiatu (np. we Wrocławiu). Różowa będzie przeznaczona do głosowania na prezydenta miasta, biała na radnych rady miejskiej a niebieska na radnych sejmiku województwa.

Pozostali Dolnoślązacy otrzymają aż cztery karty. Dodatkowa będzie żółta karta, na której będziemy głosować na radnych powiatu. Pozostałe trzy to różowa (głosujemy na wójta lub burmistrza), biała ( na radnych rady gmin) i niebieska (na radnych sejmiku województwa).

Na każdej z kart tuż pod nazwiskami kandydatów widnieją wskazówki, jak wypełnić kartę tak, żeby głos był ważny. Urzędnicy apelują, aby jednak poświęcić chwilę na uważne przeczytanie tych informacji, bo w każdych wyborach jest mnóstwo głosów nieważnych właśnie z powodu nieprawidłowego wypełnienia karty.

W sam dzień wyborów trzeba pamiętać też o zabraniu dokumentu ze zdjęciem. Bez tego nie zagłosujemy.

Informator wyborczy - 19 listopada 2010 r.

Informator wyborczy - 18 listopada 2010 r.

Informator wyborczy - 17 listopada 2010 r.

Informator wyborczy - 16 listopada 2010 r.

Informator wyborczy - 15 listopada 2010 r.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.