Ponad 77 milionów złotych wypłacono w regionie w ramach szkolnych wyprawek

PAP, GN | Utworzono: 2021-09-15 13:41
Ponad 77 milionów złotych wypłacono w regionie w ramach szkolnych wyprawek - fot. RW
fot. RW

Regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis przypomniała, że od 1 lipca do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę 300 złotych z programu "Dobry start" i w roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

"Dzięki elektronizacji i automatyzacji możliwa była szybka wypłata pieniędzy dla rodziców. Ci rodzice, którzy wnioski złożyli najwcześniej już dawno pieniądze z wyprawki zdążyli wydać” - powiedziała Iwona Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, najwięcej wniosków o wypłatę 300 Plus wpłynęło do ZUS za pośrednictwem bankowości elektronicznej (63,2 proc.), Platformy Usług Elektronicznych (27,8 proc.) oraz portalu Emp@tia (9,0 proc.) i decydowana większość wniosków została obsłużona przez tzw. automat.

"Największą grupę osób, na które wypłacono świadczenie dobry start stanowiły dzieci w wieku od 7 do 14 lat (68,8 proc.). Najwięcej dzieci, na które przyznano i wypłacono świadczenie dobry start uczęszcza do szkół podstawowych (67,7 proc.), liceów ogólnokształcących (13,8 proc.) oraz techników (13,4 proc.)” - powiedziała Kowalska-Matis.

Najwięcej wypłat w ramach programu „Dobry start” było w województwie mazowieckim – dla 581,0 tys. dzieci. Natomiast najmniej w województwie opolskim – dla 87,6 tysięcy dzieci.

Od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie "Dobry start", ZUS przelał ponad 1,1 miliarda złotych na konta rodziców i opiekunów w ramach tego programu.

Program "Dobry start" to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. ZUS wypłaca wyprawkę na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat - w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.