Konkurs historyczny poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2022-01-19 12:52 | Zmodyfikowano: 2022-01-19 12:52
Konkurs historyczny poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Pierwszy konkurs zorganizowany w 2019 roku miał charakter powiatowy, natomiast od 2020 roku impreza ma charakter wojewódzki, dolnośląski. Celem naszego konkursu jest:

1. Popularyzacja wiedzy o polskim podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej.
2. Wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.
3. Uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych – niezłomnych bojowników o niepodległość Polski.
4. Uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca).
5. Wzbogacenie wiedzy historycznej uczniów o nieznane wcześniej treści.
6. Promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie.
7. Zachęcanie uczniów do czytelnictwa i pogłębiania wiedzy oraz analizy tekstów historycznych.
8. Promocja systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i intensywnej pracy z tekstem.

Co roku udział w zmaganiach bierze kilkanaście szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkoły mogą zgłaszać swój udział w konkursie do dnia 31 stycznia 2022 r. Konkurs jest dwuetapowy – podczas etapu szkolnego, który odbędzie się po feriach szkolnych, w każdej ze zgłoszonych szkół, zostaną wyłonione 2-osobowe reprezentacje. Finał będzie miał miejsce 4 marca 2021 roku w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Jest to część ustna, z wykorzystaniem środków elektronicznych (komputer, projektor multimedialny, piloty do udzielania odpowiedzi), na wzór „Wielkich testów o …” realizowanych przez TVP

Finał składa się z dwóch etapów. Każda z dwuosobowych drużyn musi udzielić odpowiedzi w 3 rundach po 5 pytań (łącznie 15 pytań) zadanych przez prowadzącego konkurs. Każda odpowiedź jest omawiana i przybliżane są fakty i osoby, których dotyczy pytanie, co podnosi walor edukacyjny. Po tym etapie, do ścisłego finału zakwalifikują się po trzy drużyny ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, z największą ilością punktów i najszybszym czasem odpowiedzi na pytania. W ścisłym finale drużyny odpowiadają na 7 pytań. Wygrywa drużyna, która odpowie prawidłowo na największą ilość pytań w najkrótszym czasie.

Dodatkowo uczestnicy będą mogli obejrzeć widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych”. Ze względu na pandemię, wyjątkowo w tym roku konkurs zostanie przeprowadzony bez udziału publiczności. Zrezygnowaliśmy też z tradycyjnego wykładu, który rozpoczynał każdy konkurs. Ograniczona została również liczba uczestników przebywających jednocześnie w auli poprzez podzielenie konkursu na dwie tury – osobno dla szkół podstawowych i osobno dla szkół ponadpodstawowych.

Patronat nad Konkursem objęli: Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Minister Michał Dworczyk, Senator RP Aleksander Szwed, biskup świdnicki Marek Mendyk, Wojewoda Dolnośląski pan Jarosław Obremski, Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”. Patroni medialni: TVP 3 Wrocław i Radio Wrocław.

Nagrody ufundowali między Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.