Coraz więcej uchodźców z Ukrainy poszukuje pracy w dolnośląskich szpitalach

PAP, jk | Utworzono: 2022-03-29 21:09
Coraz więcej uchodźców z Ukrainy poszukuje pracy w dolnośląskich szpitalach - fot. Patrycja Dzwonkowska/archiwum radiowroclaw.pl
fot. Patrycja Dzwonkowska/archiwum radiowroclaw.pl

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski w przesłanym PAP komunikacie podkreślił, że od rozpoczęcia ataku zbrojnego na Ukrainę samorząd województwa podejmuje różnego rodzaju działania, aby przybywający na Dolny Śląsk obywatele Ukrainy poczuli się tutaj bezpiecznie. „Zależy nam, żeby osoby te spędziły ten czas wykonując pracę zgodną z posiadanym wykształceniem i umiejętnościami. Jesteśmy otwarci na zatrudnianie obywateli Ukrainy w naszych podmiotach medycznych” – zapewnił.

Jak poinformował urząd marszałkowski, do dolnośląskich podmiotów medycznych zgłasza się coraz więcej uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy chcieliby rozpocząć pracę. Szpitale z kolei zgłaszają chęć zatrudnienia uchodźców oraz pomoc w dopełnieniu formalności.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego jest obecnie w trakcie rekrutacji, liczba osób chętnych podjąć tu pracę przekroczyła już 20. Są to w szczególności pielęgniarki i sanitariuszki oraz jeden farmaceuta.

W Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii rekrutowane są cztery osoby na stanowiskach pomocniczych, a jeden lekarz jest w trakcie nostryfikacji dyplomu. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy zatrudnił już trzech lekarzy i obecnie jest w trakcie procedowania zatrudnienia kolejnych trzech. Szpital zatrudnia również pomoc kuchenną.

Jednego lekarza, trzech rezydentów, siedmiu stażystów zatrudnił z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. W trakcie procedowania jest tam także trzech lekarzy i dziewięć pielęgniarek. W Specjalistycznym Szpitalu im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu obecnie procedowane jest zatrudnienie ośmiu lekarzy, jednej pielęgniarki i salowej.

Uchodźcy z Ukrainy znaleźli także zatrudnienie w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej, Szpitalu im. A. Falkiewicza we Wrocławiu oraz w Szpitalu im. Marciniaka.

W komunikacie podkreślono, że dolnośląskie podmioty medyczne zatrudniały obywateli Ukrainy jeszcze przed wybuchem wojny. Łącznie w marszałkowskich szpitalach pracowało wówczas 42 lekarzy i 10 pielęgniarek obywatelstwa ukraińskiego. Pracę w szpitalach znalazły również salowe, kucharki oraz pracownicy gospodarczy.

Inna marszałkowska jednostka - Dolnośląskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy uruchomiła zapisy na specjalny kurs języka polskiego dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego. Inicjatywa ta jest realizowana we współpracy z Dolnośląską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu oraz Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu. „Na kurs obecnie zgłosiło się ponad 40 osób. Zapisy nadal trwają, wkrótce uruchamiane będą grupy zajęciowe dedykowane tym grupom zawodowym” - podano.

Samorząd województwa rozważa również wprowadzenie projektu polegającego na tym, aby jeden z podmiotów marszałkowskich został wyznaczony do udzielania pomocy uchodźcom chcącym podjąć pracę w podmiotach medycznych. Pomoc polegałaby na zapewnieniu obsługi prawnej oraz na tłumaczeniu dokumentacji.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.