Dolny Śląsk otrzyma z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji 556 milionów euro

GN, mat. prasowe | Utworzono: 2022-05-27 13:27
Dolny Śląsk otrzyma z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji 556 milionów euro - fot. RW
fot. RW

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla Dolnego Śląska to środki, które dadzą nowy impuls do rozwoju dla obszaru subregionu wałbrzyskiego. Ograniczą również negatywne skutki transformacji, która odbyła się na jego obszarze jeszcze na początku lat 90-tych XX wieku. Ustalenia prowadzone w drodze dialogu i wzajemnego zrozumienia między stroną rządową a Zarządem Województwa Dolnośląskiego znajdą odzwierciedlenie w kontrakcie programowym, którego negocjacje są już na ostatniej prostej – mówi Grzegorz Puda Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Zarząd Województwa Dolnośląskiego prowadził z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej intensywny dialog, aby przyznana w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji alokacja dla Dolnego Śląska pozostała w całości w naszym regionie. W rezultacie tej dobrej współpracy 556 mln euro zwiększy pulę środków przeznaczonych na wyrównywanie dysproporcji wewnątrzregionalnych i zrównoważony rozwój całego województwa – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Mając na uwadze, że dzięki Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji subregion wałbrzyski zyska 2,5 miliarda złotych, Zarząd Województwa podtrzymuje stanowisko, że niezbędne jest wsparcie powiatu zgorzeleckiego dodatkowymi środkami unijnymi w nowej perspektywie UE na lata 2021-2027 - czytamy w komunikacie z urzędu marszałkowskiego.

- 556 mln euro dla naszego regionu to bardzo wysoka kwota. Środki te umożliwią realizację ważnych społecznie projektów, związanych z transformacją gospodarczą i środowiskową południowej części województwa – mówi Grzegorz Macko Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Priorytetem Zarządu Województwa Dolnośląskiego jest zrównoważony rozwój całego regionu i niwelowanie dysproporcji wewnątrzregionalnych, w tym wspieranie rozwoju południowej części województwa. Dlatego kontynuując rozmowy zarówno z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz z Komisją Europejską, Zarząd Województwa będzie nadal czynił wszelkie starania, aby z wykorzystaniem środków unijnych wspierać konieczny proces transformacji energetycznej powiatu zgorzeleckiego - informuje zarząd województwa.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.