Koleje Dolnośląskie z dodatkowymi 24 mln

PAP, jk | Utworzono: 2022-07-26 17:56
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska/archiwum radiowroclaw.pl

Jak poinformowała we wtorkowym komunikacie spółka, inwestycje taborowe Kolei Dolnośląskich były współfinasowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Początkowo kwota dotacji wynosiła 85 mln zł. W ciągu ostatnich kilku lat przewoźnik zakupił 18 pojazdów, w tym 12 pociągów elektrycznych oraz 6 hybrydowych. Teraz kwota dofinansowania została zwiększona z pierwotnych 50 proc. do 64 proc. i wynosi obecnie 108,9 mln zł.

Prezes Kolei Dolnośląskich Damian Stawikowski podkreślił, że dzięki dodatkowym środkom spółka będzie w stanie zmniejszyć swoje zobowiązania kredytowe związane z inwestycjami taborowymi. „W elastyczny sposób podchodziliśmy do umowy z bankiem, dzięki temu nie będziemy musieli wykorzystać całości zakontraktowanej sumy. Pozyskane środki wpłyną na dalszy rozwój spółki, dlatego cieszymy się z pozytywnej decyzji CUPT” – dodał.

Pozyskane dofinansowanie zostało wykorzystane przez Koleje Dolnośląskie w projekcie „Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym”. W ramach projektu zakupione pociągi obsługują zrewitalizowane, wcześniej niedostępne dla mieszkańców Dolnego Śląska trasy: Jelcz-Laskowice – Wrocław Główny oraz Trzebnica – Wrocław Główny – Świdnica przez Sobótkę.

„Widzimy, jak działania podjęte przez samorząd w ostatnich latach pozytywnie wpłynęły na rozwój kolei na Dolnym Śląsku. Zwiększenie taboru o nowe jednostki oraz reaktywacja linii spowodowały, że zainteresowanie transportem kolejowym w naszym regionie ciągle wzrasta” - powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Ocenił, że pieniądze pozyskane z ogólnopolskiego programu to wspólny sukces zarządu Kolei Dolnośląskich oraz samorządu województwa. „Jest to kolejna cegiełka dla walki z wykluczeniem komunikacyjnym na terenie Dolnego Śląska” – dodał.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama