Wałbrzych: Kiedyś burzyli kamienice, teraz remontują. Tak jest taniej

Bartosz Szarafin, WK | Utworzono: 2022-10-17 16:43 | Zmodyfikowano: 2022-10-17 16:49
Wałbrzych: Kiedyś burzyli kamienice, teraz remontują. Tak jest taniej - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

Dziś łatwiej znaleźć wykonawcę remontu, a i koszty są niższe niż budowy, dlatego Gmina coraz częściej remontuje kamienice, mówi Radiu Wrocław Kacper Nogajczyk, Prezes Miejskiego Zarządu Budynków:

Odnowione kamienice to nie tylko lepszy komfort życia, ale i tańsze oraz prostsze utrzymanie dla administratora, dodaje Remigiusz Łatka, zastępca kierownika technicznego w MZB:

Zmiana trendu nie oznacza, że wyburzeń w mieście nie ma. Ale jest ich mniej, dodają Kacper Nogajczyk i Bronisław Lis z Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu:

Istotną zmianą jest również brak piwnic. To one były najczęściej źródłem bałaganu i wilgoci w starej zabudowie, dlatego miasto decyduje się na ich zamurowywanie.

Średnio rocznie w Wałbrzychu burzy się około 7 kamienic w najgorszym stanie. Miejski Zarząd Budynków remontuje też około 40 mieszkań rocznie. W najbliższym czasie kompleksowy remont przejdą kamienice przy 1 maja, Różanej, Okrężnej czy Starej. W przyszłym roku, może ruszyć także modernizacja budynków przy ul. Osiedleńców.

Inwestycje w zasoby komunalne spowolniła pandemia, która na mocy specjalnej ustawy wstrzymała możliwość eksmisji.

Reklama