Wrocław świętuje dziś 90. rocznicę znaku Rodła

Martyna Czerwińska, km | Utworzono: 2022-11-06 14:04 | Zmodyfikowano: 2022-11-06 14:04
Wrocław świętuje dziś 90. rocznicę znaku Rodła - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

We Wrocławiu upamiętniono w niedzielę 90. rocznicę powstania Znaku Rodła - symbolu Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości rocznicowe to element obchodów związanych z jubileuszem stulecia ZPwN.

Główne uroczystości odbyły się w Sali Wielkiej Ratusza. Towarzyszyły im występy uczniów z wrocławskich szkół podstawowych oraz prezentacja archiwalnych nagrań z Kongresu Berlińskiego z 6 marca 1938 r.

Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła – Wrocław podkreślił, że od 1932 roku Znak Rodła to symbol ważny i potrzebny. „Dziś przypominamy ten znak Polaków w Niemczech po dziewięciu dekadach nadal jego obowiązywania, nadal jego aktualności. Znak, który trzeba przypominać, który trzeba uwspółcześniać, przywoływać” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że 90. rocznica Znaku Rodła wpisuje się w całokształt działań i wydarzeń związanych z jubileuszem stulecia Związku Polaków w Niemczech. „To stulecie trwa, jest realizowane w wielu miejscach, ogłoszone w tamtym roku we Wrocławiu i konsekwentnie realizowane w pasie ziem zachodnich i północnych w szczególności” – mówił.

Konsul honorowy Austrii we Wrocławiu dr Edward Wąsiewicz podkreślił, że ten rok pokazał szczególnie wyraźnie, jak wspólne wartości europejskie, o których mówili Robert Schuman, Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi są dzisiaj istotne. „Kiedy nasz wschodni sąsiad po raz kolejny próbuje niszczyć Europę, kiedy naród rosyjski pokazuje swoje prawdziwe oblicze, staramy się do tych podstawowych wartości wracać. We Wrocławiu rozumiemy to chyba najlepiej” – stwierdził.

Wskazał, że Prawdy Polaków spod Znaku Rodła nie sa skierowane przeciwko nikomu. „To jest jeden z elementów tego wspólnego dziedzictwa, które powinniśmy tym bardziej w obliczu zagrożenia, jakie ponownie płynie ze wschodu, jako Europa ojczyzn realizować” – dodał.

„W tych bezprecedensowo trudnych koronawirusowych, wojennych czasach, w tym globalizującym się i kosmopolityzującym się świecie, jeśli chcemy pozostać Polakami, jeżeli chcemy być wspólnotą, jeżeli chcemy być i pozostać narodem to koniecznym jest pielęgnować historyczną pamięć, przekazywać młodemu pokoleniu, żyć i pracować wedle zasad, reguł, prawd spod Znaku Rodła” - mówił z kolei dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła to: "Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!".

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1932 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło". Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.