Już w piątek nasi sąsiedzi z Ukrainy będą świętować Boże Narodzenie

Ida Górska, JD | Utworzono: 2023-01-05 08:09 | Zmodyfikowano: 2023-01-05 08:37
Już w piątek nasi sąsiedzi z Ukrainy będą świętować Boże Narodzenie - fot. ilustracyjna RW
fot. ilustracyjna RW

Niektóre tradycje prawosławne przypominają te katolickie - jest 12 potraw, przed świętami obowiązuje post, a pod obrusem obowiązkowo musi znaleźć się sianko.

- Zwyczajowo w rogu pokoju stawia się snopek siana, który ma zapewnić szczęście i dostatek przez cały rok - opowiada Halina Czekanowska z Fundacji "Siła Kobiety":

Istotnym elementem obyczajowym jest kolędowanie, które w Ukraińskich domach rozbrzmiewa jeszcze na kilka tygodni przed Wigilią Bożego Narodzenia. Grupy kolędników z gwiazdami można spotkać głównie na wsiach, o czym mówi Halina Czekanowska:

W tym roku większość Ukraińców nadal będzie obchodziła Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego - 7 stycznia. Jednak coraz więcej osób opowiada się za przeniesieniem daty święta na 25 grudnia.

- To efekt rosyjskiej agresji - mówi Olga Barabasz-Rewak:

- Przedstawiciele kościoła grekokatolickiego i prawosławnego utworzyli specjalną radę, która ma wspólnie wypracować konkretny termin przejścia obu kościołów na kalendarz gregoriański w całej Ukrainie - mówi Svitlana Kucherenko z Fundacji Ukraina:

W ten sposób Ukraińcy chcą solidaryzować się z resztą Europy i wyraźnie oddzielić się od Rosji.

Prawosławna Wigilia jest organizowana 6 stycznia w świetlicy na ul. Łaciarskiej. Udział może wziąć każdy, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.

POSŁUCHAJ:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.