W Jeleniej Górze można podziwiać wyjątkowe szopki bożonarodzeniowe

Gabriela Stefanowicz, AO | Utworzono: 2023-01-06 11:30 | Zmodyfikowano: 2023-01-06 11:36
W Jeleniej Górze można podziwiać wyjątkowe szopki bożonarodzeniowe  - fot: Gabriela Stefanowicz
fot: Gabriela Stefanowicz

Od XIII wieku szopki bożonarodzeniowe prezentuje się w kościołach. Tradycja ta jest powszechna i budzi ogromne zainteresowanie zwłaszcza wśród dzieci. Rzadko kiedy tworzy je jednak ksiądz. W Jeleniej Górze-Sobieszowie wikariusz pielęgnuje swoją pasję z dzieciństwa i tworzy szopki, które sprawiają ogromne wrażenie na wiernych.

– W tym roku podziwiać można trzy szopki w stylu krakowskim, w których znajdziemy współczesne nawiązania np. do mundialu - mówi ks. Daniel Prentki:

Duchowny szopki tworzy od niemal dekady. Do tej pory zrobił ich pięćdziesiąt. W przyszłym roku chce przekazać swoją wiedzę najmłodszym:

Ksiądz dryg do majsterkowania odkrył już w dzieciństwie:

Trzy szopki, każda inna, wszystkie przykuwające wzrok. Pierwsza, drewniana stworzona na podstawie Kościoła Mariackiego zajęła księdzu 3 miesiące. Zadbał tam o najdrobniejsze szczegóły. Kolejna, niezwykle kolorowa nawiązuje do Zamku na Wawelu. Jest też ruchoma. A materiały do niej zbierane były przez cały rok:

Ksiądz szopki tworzy od niemal dekady. Do tej pory zrobił ich pięćdziesiąt. Te w Jeleniej Górze-Sobieszowie oglądać można do 2 lutego.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.