Atak zimy. Część dróg wyłączona z ruchu [ZDJĘCIA, FILMY, RELACJE]

Martyna Czerwińska, MC, GN | Utworzono: 2023-02-03 06:53 | Zmodyfikowano: 2023-02-03 06:54
Atak zimy. Część dróg wyłączona z ruchu [ZDJĘCIA, FILMY, RELACJE] - fot. Słuchacze/RW
fot. Słuchacze/RW

21:15

Wypadek na DK 94 między Chojnowem a Legnicą w Studnicy. Czołowo zderzyły się 2 samochody osobowe. Droga jest zablokowana, jedna osoba została ranna.

21:00

W nocy czekają nas opady deszczu, które przejdą w deszcz ze śniegiem i śnieg. Miejscami na drogach i chodnikach może być ślisko, bo temperatury spadną poniżej zera. Będzie też silny wiatr, w porywach nawet do 70 kilometrów na godzinę. Jutro opady śniegu. Od niedzieli ochłodzenie. Temperatury mają spać poniżej zera.

19:45

Zarząd dróg wojewódzkich informuje, że z uwagi na ciężkie warunki zimowe w szczególności obfite, zamarzające opady śniegu na przydrożnych drzewach wyłączone z ruchu pojazdów pozostają odcinki:

  • DW 384 Wolibórz – Jodłownik
  • DW 390 Złoty Stok – Lądek-Zdrój
  • DW 367 od km 52+100 do km 57+700 (Od skrzyżowania z ul. Krakowską do obecnie ustawionych zapór drogowych ustawionych w związku z robotami polegającymi na rozbiórce wiaduktu kolejowego)

Nie wykluczone, że zakazem objęte zostaną kolejne odcinki dróg.

17:00

Koleje Dolnośląskie ostrzegają podróżnych przed opóźnieniami. Doszło do awarii spowodowanej przez powalone drzewa. Komunikacja zastępcza obowiązuje na odcinku od Lubania Śląskiego przez Gierałtów do miejscowości Wykroty. Autobusem pojadą też pasażerowie na odcinku Okmiany - Bolesławiec. Problem także od Węglińca do Zgorzelca - tam też trzeba będzie się przesiąść w komunikację zastępczą. Podobnie jest między Lubaniem Śląskim a Gryfowem Śląskim. Powodem połamane drzewa leżące na torach oraz zerwana sieć trakcyjna.

16:00

Mocny wiatr w Karkonoszach. Na Śnieżce wieje z prędkością 160 km/h.

14:30 aktualizacja

14:00 

13:40 

12:40 

12:30 

Dwie kolizje na autostradzie A4. Dwie ciężarówki zderzyły się na 137. kilometrze, a 3 ciężarówki na 134. kilometrze trasy do Wrocławia. Korek ma kilkanaście kilometrów.

11:50 

16 kilometrów ma korek na A4 - po wypadku koło Kątów Wrocławskich, w którym uczestniczyły 3 ciężarówki, droga jest zwężona.

Po opadach śniegu korki na drodze 381 Kłodzko-Wałbrzych między Głuszycą i Świerkami oraz 358 przy dojeździe do Szklarskiej Poręby od strony Świeradowa.

Do 6. rano zamknięte będzie przejście graniczne Jakuszyce-Harrachow na drodze numer 3. Po intensywnych opadach śniegu to Czesi zamknęli dla ciężarówek przejazd drogą numer 10 prowadzącą do granicy z Polską.

10:50 

Trasa Niemcza - Dzierżoniów (Dolina Sudecka)(fot. TV Sudecka)

10:20 

MPK Wrocław informuje o licznych objazdach i utrudnieniach. Autobusy nie radzą sobie ze śliską nawierzchnią. Na ul. Jerzmanowskiej samochód ciężarowy blokuje przejazd i autobusy linii 109, 129 skierowano do pętli Kuźniki. Podobna sytuacja na ulicy Kowalskiej. Autobusy linii 118 skierowano ul. Działdowską, Kwidzyńską. Na pętli Bieńkowice awaria autobusu, a na pętli Sępolno autobus wpadł w poślizg. 

10:05 aktualizacja

Dramat na wrocławskiej Gądowiance. Samochody nie mogą podjechać. Trzy pasy zablokowane:
(fot. Kamil Toporek)

-Prowadzimy kolejną w tym sezonie Akcję Zima. Ekipy naszych wykonawców pracują na drogach i chodnikach, usuwają śliskość oraz śnieg. Prognozy przewidują, że intensywne opady śniegu zmienią się w ciągu najbliższych godzin w opady deszczu. Prosimy, by dostosować prędkość jazdy do panujących warunków – mówi Michał Sałkowski, rzecznik Ekosystemu.

Pamiętajmy też, że za usuwanie śniegu i likwidowanie śliskości na chodnikach odpowiedzialni są właściciele przyległych nieruchomości. A za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych osiedlowych i zakładowych, a także place przed dworcami kolejowymi i autobusowymi odpowiedzialni są zarządcy lub właściciele terenu. Im mieszkańcy powinni sygnalizować sytuację, że na chodniku pod ich blokiem zalega śnieg.

Z kolei na Zaporoskiej przy Grabiszyńskiej auto zderzyło się z radiowozem:

10:00

Godziny szczytu teoretycznie za nami, ale Wrocław nadal tonie w korkach. Na ul. Mickiewicza przy pętli autobusowej Sępolno autobus wpadł w poślizg i wjechał na pobocze.

 
(fot. Jakub Stańczak)

Na ul. Zaporoskiej doszło do stłuczki radiowozu policyjnego z osobówką. Na Karmelkowej - lodowisko. Auta stoją w obu kierunkach, ślizgają się także autobusy. Na Psim Polu od ronda Lotników w kierunku Zakrzowa także ogromny korek - auta nie mogą podjechać pod górę. Potężne korki na drogach wlotowych - stoi al. Jana III Sobieskiego, Opolska, Bardzka, Kosmonautów, sparaliżowany jest cały Oporów i Swojczyce - sznur aut do Mostów Chrobrego zaczyna się już w Kamieńcu Wrocławskim. Stoi też Wschodnia Obwodnica na wysokości Zacharzyc w kierunku Siechnic. -Zima znów zaskoczyła drogowców, mówią nasi słuchacze. 

-Na S5 i S8 droga jest już czarna, ale łącznik Długołęka i DK8 - tragedia, relacjonują kierowcy:

Na drodze S5 wciąż jednak blokada w rejonie węzła Trzebnica w kierunku Wrocławia - korek ma kilka kilometrów. Dużo utrudnień jest też w rejonie Wałbrzycha, Kłodzka i Nowej Rudy. DK8 korkowała się na podjazdach w rejonie Szczytnej i w Bardzie - sytuacja tam już się poprawiła - lepiej jest też na trasie 46 z Kłodzka do Nysy, która rano korkowała się na podjazdach w Mąkolnie i Laskach. Wciąż trudna sytuacja na drogach 382 między Świdnicą i Strzegomiem w Stanowicach, 384 z Łagiewnik do Dzierżoniowa w Sieniawce i trasie 381 na obwodnicy Nowej Rudy.

09:35 aktualizacja

Zamknięta trasa Jakuszyce- Harrachov- Tanvald. Z uwagi na panujące warunki pogodowe zamknięty odcinek drogi nr 10 po stronie czeskiej dla pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Zalecana trasa alternatywna przez przejście graniczne Hradek nad Nisou.

09:20 

Na południu regionu najtrudniejsze warunki panują w tej chwili w okolicach Nowej Rudy - ulica Niepodległości wciąż stoi. Ciasno też na drogach dojazdowych do Ziębic i Ząbkowic Śląskich. Podobnie na DK35 od czeskiej granicy do Wałbrzycha. Bardzo trudne warunki panują na DK8, ale jak donosi Pan Przemysław - w Bardzie jest poprawa:

Najgorzej jest jednak w tej chwili na północy województwa: okolice Żmigrodu i Wińska. Na DK36 i S5 sporo zatorów. Najdłuższy korek wciąż utrzymuje się między Trzebnicą a Wisznią Małą w kierunku Wrocławia. 

09:05: aktualizacja

09:00 

Atak zimy sparaliżował główne drogi regionu. Na drodze S5 blokada w rejonie węzła Trzebnica w kierunku Wrocławia - korek ma kilka kilometrów. Na Jaworzyńskiej w Legnicy, czyli na dojeździe do węzła Legnica Wschód na A4, kolizja z udziałem TIR-a i kilku aut osobowych.

Dużo utrudnień jest też w rejonie Wałbrzycha, Kłodzka i Nowej Rudy. DK8 korkowała się na podjazdach w rejonie Szczytnej i w Bardzie - sytuacja tam już się poprawiła. Lepiej jest też na trasie 46 z Kłodzka do Nysy, która rano korkowała się na podjazdach w Mąkolnie i Laskach.

Wciąż trudna sytuacja na drogach 382 między Świdnicą i Strzegomiem w Stanowicach, 384 z Łagiewnik do Dzierżoniowa w Sieniawce, trasie 381 na obwodnicy Nowej Rudy.

08:55 

08:50 

Rogów Sobócki:Trasa Sobótka - Rogów - Mirosławice:DK35 - bardzo ślisko:

08:45 

Drogi Dolnego Śląska są sparaliżowane prze atak zimy. Telefon drogowy Radia Wrocław (71 339 33 55) dzwoni praktycznie cały czas. Dziękujemy za wszystkie sygnały. Najwięcej utrudnień w okolicach Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich i Nowej Rudy - tam na trasach szybkiego roku samochody jadą w ślimaczym tempie i tworzą się korki. Zadzwonił słuchacz z Oleśnicy:

Od rana mieliśmy mnóstwo telefonów z Barda. Tam utknęły na jakiś czas ciężarówki, ale jak donosi pan Kamil jest poprawa:

We Wrocławiu także lód na drogach. Miasto jest właściwie sparaliżowane. Stoją niemal wszystkie główne trasy. Mamy też poważny wypadek przed Mostem Milenijnym:

Do stłuczki doszło z kolei na Gądowiance:

Pod Wrocławiem nie jest lepiej. Ogromny korek w Kamieńcu Wrocławskim do Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Sparaliżowany jest też Ołtaszyn i Wysoka. - m.in. ulica Radosna która prowadzi do Zwycięskiej. Kierowcy donoszą, że pokonanie 300 metrowego odcinka zajmuje co najmniej pół godziny.

08:40 

Złotoryja - wszystko topnieje i jest ślisko. Informacje i zdjęcia od słuchacza:

08:35 

Telefon drogowy Radia Wrocław od rana się rozdzwonił. Pani Magda, która podróżuje w okolicach Barda na krajowej ósemce, mówi, że warunki są bardzo trudne:

Problemy także w Nowej Rudzie, o których mówi pan Kazimierz:

08:30

Bardzo trudne warunki też na głównych trasach. Sypie mocno na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia:Długi korek na Wyścigowej we Wrocławiu: 

08:25 

Na drodze między Koskowicami a Księginicami spotkały się opel, volkswagen i mercedes. Trzy osoby są już w szpitalu, natomiast rozbite auta jeszcze przynajmniej przez kilkanaście minut będą blokowały przejazd. Jeśli ktoś chce wjechać na A4 - to najlepiej przez centrum Legnicy i Jaworzyńską.

Kilka stłuczek od rana: na Borsuczej kolizja z autobusem. Na szczęście bez poszkodowanych. Bardzo ślisko również na S3 - alarmują kierowcy. W okolicach zjazdów warto zwolnić nawet do 80 kilometrów na godzinę, bo jak się auta włączają do ruchu, to robi się niebezpiecznie.

Relacja Andrzeja Andrzejewskiego:

Sobótka


08.20 

Tak wyglądają drogi we Wrocławiu:08:15 

08:00 

Ślisko także we Wrocławiu. Trudne warunki na Wschodniej Obwodnicy - auta ślizgają się na trasie. Na ul. Na Ostatnim Groszu, przed skrzyżowaniem z ulicą Bystrzycką w kierunku Mostu Milenijnego doszło do kolizji i tam spore utrudnienia. 

Kierowcy, którzy podróżują pomiędzy Niemczą a Bardem narzekają na prace drogowców.

7:45

Na lokalnej drodze z Legnicy przez Koskowice do Księginic zderzyły się trzy samochody. Trzy osoby zostały poszkodowane, na miejscu jest już karetka pogotowia. Ten często wykorzystywany przez kierowców łącznik Legnicy z A4 jest teraz przyblokowany. Trudno przejechać i robi się korek. Na autostradę najlepiej jechać teraz tradycyjnym zjazdem czyli ulicą Jaworzyńską.

7:10 

Na DK8 w Szczytnej - między Kłodzkiem a Kudową-Zdrój droga została zablokowana. Kierowcy informują, że stoją w korku już od blisko 40 minut. Wszystko przez ślizgające się ciężarówki. Ta sama trasa przytyka się także w okolicy Barda w obu kierunkach. Ciasno też na wszystkich trasach w okolicy Kłodzka, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich, Bolkowa, Jeleniej Góry, Jawora ale także na północy województwa - w okolicach Legnicy i Lubina. Na A4 na razie bez większych utrudnień i zatorów. 


W okolicach Jeleniej Góry i Kłodzka pada śnieg a drogi są oblodzone. Na DK3 miedzy Jelenią Górą a Bolkowem bardzo ciasno - kierowcy jadą wolno aby nie wpaść w poślizg. Podobnie jest na S3 do Jawora. Ostrożność wskazana też na DK5 między Kamienną Górą a Bolkowem - tam także atak zimy i trudne warunki, a w związku z tym sznur aut. Zatory zaczynają się tworzyć na trasie do Zielonej Góry - zwolnić trzeba już na S3 w okolicy Lubina. - Sypać zaczęło też w okolicy Dzierżoniowa, ostrzega nasz słuchacz Tomek:

We Wrocławiu też zaczęło sypać i na trasach wlotowych robi się coraz ciaśniej. -Warto zarezerwować więcej czasu na dojazd do pracy, przypominają słuchacze. Według prognoz dziś w stolicy Dolnego Śląska od -2 stopni Celsjusza, do 7 stopni Celsjusza i opady śniegu oraz śniegu z deszczem. Podobnie ma być w całym regionie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega też przed silnym wiatrem od 12:00 na południu regionu. 

Reklama

Komentarze (8)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~nikk2023-02-03 13:31:10 z adresu IP: (195.114.xxx.xxx)
mozna tez wrocic głownie do zdalnej - wtedy byl mniejsyz ruch i bylo duzo duz lepjej w mpk i wszedzie. po co to prawie ukrócili- widac jak ruch i zatloczone- bylo lepiej przecież1
~wrocławianin2023-02-03 12:53:44 z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Wrocław zasypany śniegiem a tłit $utryka widziany 3 lutego br o godzinie 12.52 opiewa osiągnięcia Straży Miejskiej.
~wrocławianin2023-02-03 12:21:49 z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Atak zimy i trudne warunki na drogach we Wrocławiu to wina urzędników? Nie! Oni robią co im każe $utryk. Na należyty nadzór urzędników $utryk nie ma czasu bo jest zajęty lansowaniem się w mediach, Internecie, politykierskimi wyjazdami na pierogi po całej Polsce.
~spring2023-02-03 09:41:43 z adresu IP: (195.114.xxx.xxx)
w koncu mysleli ze wiosna szara bo jednak coagle pada i wieje, snieg okazjonalnie, to jest podkladka.
~bera2023-02-03 09:13:06 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
wrocławscy drogowcy nie byli idealnie przygotowani do tych opadów. Ale za gotowość biorą kasę. Więc surowo ukarać
~bera2023-02-03 09:12:02 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Za godzinę ocieplenie i dużo deszczu z wiatrem
~Zdziwiony2023-02-03 08:10:50 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Atak zimy w lutym? Nie może być!
~Nick!2023-02-03 07:27:25 z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
W końcu mamy zimę!!!