Eko-walentynki. Kolejna edycja wałbrzyskiej akcji

Bartosz Szarafin, BM | Utworzono: 2023-02-14 16:00 | Zmodyfikowano: 2023-02-14 16:02
Eko-walentynki. Kolejna edycja wałbrzyskiej akcji - Fot: Bartosz Szarafin
Fot: Bartosz Szarafin

Organizacje pozarządowe zaapelowały do Premiera, aby zadbał o jak najszybsze wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego. - Kaucja np. za butelki plastikowe pomogłaby zwiększyć poziom segregacji odpadów, czyniąc ją bardziej świadomą - przypominał Dominik Dobrowolski - Ekolog i podróżnik.

W tym roku akcja jest też okazją do przypomnienia o obowiązku segregacji. - Wymogi ustawowe rosną. Obecnie 35% wszystkich odpadów w gminie musi być segregowane - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha

- dodaje Bogdan Stanek z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Z odpadów niesegregowanych udaje się odzyskać od 3 do 5% surowców. To ogromna różnica. - Statystykę na korzyść dla środowiska może odmienić system kaucyjny, którego w Polsce wciąż nie ma - dodaje Dominik Dobrowolski.

Kilka dni temu organizacje pozarządowe zaapelowały do Premiera o jak najszybsze przyjęcie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce. Rozmowy na ten temat trwają już od 2019 roku. Innym rozwiązaniem, które korzystnie mogłoby wpłynąć na środowisko, może być przeniesienie kosztów również na producentów. Jak podaje Dominik Dobrowolski - w Austrii producent płaci 500 euro, za wprowadzenie tony opakowań (butelek, puszek, kartoników, woreczków) do sklepów. W Polsce to zaledwie 15 euro. Dodatkowo producentom często bardziej opłaca się wprowadzać nowe opakowania niż korzystać z surowców z recyclingu. Obecnie wałbrzyski MZUK za tonę odpadów oddawanych do recyclingu musi dopłacać 600zł.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.