Technologia kontra tradycyjna edukacja

Andrzej Andrzejewski, MC | Utworzono: 2023-04-21 11:37 | Zmodyfikowano: 2023-04-21 11:38
Technologia kontra tradycyjna edukacja - fot. ilustracyjna, Patrycja Dzwonkowska
fot. ilustracyjna, Patrycja Dzwonkowska

Technologia rozwija się w takim tempie, że współczesne systemy kształcenia nie nadążają. To problem, z którym już dziś musi się zmierzyć nie tylko polska oświata. -Bo jak kształcić w zawodach... nieistniejących, pyta Piotr Fałek, przewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Nowoczesnych Usługach Biznesowych.

-W większości przypadków nie jest możliwe przygotowanie się do zawodu, który będziemy wykonywali za 15 lat, bo rynek pracy za 15 lat będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. W tym momencie szacuje się, że około 65 proc. uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkole, będzie pracowało w zawodach, których dzisiaj nie ma. Nie istnieją.

Murarz z kielnią - w czasach wznoszenia domów z komponentów - staje się reliktem minionej epoki.
-Nawet w kuchni coraz częściej potrzebny jest komputer, przyznaje Filip Nocko, trener i egzaminator Fundacji VCC.

-Kuchnia molekularna, zdrowe żywienie, a także nowocześniejsze urządzenia i nowe technologie wchodzą. Ułatwiają nam życie, ale też pomagają, żeby to jedzenie było zdrowsze, żeby mniej traciło wartości odżywczych.

Zdaniem ekspertów z zakresu pedagogiki i metodyki nauczania system oświaty czeka gruntowne przemodelowanie. Uczniowie obecnych klas pierwszych po zakończeniu edukacji przede wszystkim muszą umieć sobie sami poradzić z dostosowaniem do ówczesnych potrzeb na rynku pracy.

Posłuchaj całego programu:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.