Panorama Racławicka prawdziwym hitem w majówkowy weekend

Jakub Ciołko, AO | Utworzono: 2023-05-03 14:40 | Zmodyfikowano: 2023-05-03 14:48
Panorama Racławicka prawdziwym hitem w majówkowy weekend - fot. Muzem Narodowe we Wrocławiu / Jakub Ciołko
fot. Muzem Narodowe we Wrocławiu / Jakub Ciołko

Wielu turystów i Wrocławian spędza Święto 3 maja, podziwiając prezentowaną w stolicy Dolnego Śląska Panoramę Racławicką.

- To jest dzieło wyjątkowe, to coś, co każdy Polak powinien chociaż raz w życiu zobaczyć, jest wspaniała. I Kościuszko, odważny. Nawet caryca się go bała — mówią Radiu Wrocław zgromadzeni w okolicy muzeum:

"Bardzo ładnie, takie święto radosne. Wzruszające. Ekspozycja przepiękna, wszystko ładnie się zlewało w jeden obraz. Bardzo fajne doświadczenie, myślę, że jeszcze nie raz odwiedzę. Powiem szczerze, że to wzruszające. Nie umiałam rozpoznać, co jest prawdziwe a co namalowane."

Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające zwycięstwo Kościuszki nad Rosjanami, zdaniem zwiedzających zyskuje wyjątkowy wymiar w rocznicę uchwalenia ustawy, której bronić próbowała insurekcja z 1794 roku. Przez lata rotunda była miejscem nieformalnych, a później państwowych obchodów święta we Wrocławiu.

Chociaż dzieło lwowskich malarzy tuż po II wojnie światowej trafiło do Wrocławia, jego publiczną prezentację długo wstrzymywano, także ze względów politycznych. Stało się to możliwe dopiero w 1985 roku, kiedy oficjalnie otwarto Rotundę.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.