Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice!

Agnieszka Żulewska, BT | Utworzono: 2023-05-15 15:54
Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice! - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

20 i 21 maja zapraszamy miłośników pięknej architektury, weekendowych wycieczek oraz każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas. W te dwa dni Fundacja Lubiąż pokazuje w zespole obiektów pocysterskich w Lubiążu miejsca na co dzień niedostępne.

Dla zwiedzających tylko teraz dostępny będzie jeden z 3 poziomów piwnic oraz ogromny strych, którego więźba została zbudowana bez wykorzystania choćby jednego gwoździa. Prawdziwym skarbem na strychu jest autentyczny pocysterski kołowrót windy napędzany siłą ludzkich stóp.

W tych dniach będzie można podziwiać również kaplicę książęcą w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny, jeszcze niewłączoną do trasy regularnego zwiedzania, bibliotekę, w której nadal trwają prace konserwatorskie, korytarze klasztorne, komnaty gościnne w pałacu, cele mnichów i wirydarz. Fundacja Lubiąż zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzić wyjątkowych obiektów pocysterskich, oraz tych, którzy widzieli i chcą ponownie doświadczyć magii tego miejsca.

Lubiąskie opactwo jest miejscem pełnym niesamowitej historii. Niewiele osób wie, że klasztor jest drugą po królewskim Wawelu nekropolią Piastów (Śląskich). Główna fasada ma prawie ćwierć kilometra długości, powierzchnia dachu równa jest niemal 3 boiskom piłkarskim a refektarz letni ma tak znakomitą akustykę, że stojąc w jednym końcu można usłyszeć szept osoby stojącej w drugim końcu pomieszczenia. To nie tylko jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, ale też jednocześnie największe opactwo cysterskie na świecie.

Wszystko będzie można zobaczyć podczas imprezy „Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice”. O niemal wszystkich tajemnicach opowiedzą ze szczegółami przewodnicy.

Wojenne i powojenne tajemnice Lubiąża.

Dodatkowo w tym roku w niedzielę 21 o 12:00 maja zapraszamy na spotkanie autorskie i premierę najnowszej książki Tomasza Bonka, opowiadającej o drugowojennych tajemnicach lubiąskiego opactwa oraz o jego związku z obozem koncentracyjnym Gross-Rosen. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Zapraszamy też na wyjątkowe zwiedzanie klasztoru i pałacu opatów w Lubiążu. W niedzielę 21 maja o godz. 15:00.Tomasz Bonek, reporter-dokumentalista, autor książek: „Komando śmierci. Ostatnia tajemnica Gross-Rosen i Kloster Leubus”, “Zaginione złoto Hitlera. Bezpieka PRL na tropie skarbu Festung Breslau” i “Lubiąż. Mroczne tajemnice opactwa” zabierze Państwa na spacer po tajemniczych miejscach tego niesamowitego obiektu, wypełniony fascynującymi opowieściami o tym, co działo się tu podczas II wojny światowej.

Jakie skarby w klasztornych kryptach ukryli Niemcy? Jak to się stało, że w pocysterskich celach powstał tajny ośrodek badawczy III Rzeszy? Czym zajmowali się tutaj wybitni naukowcy? Co robili więźniowie przywiezieni tu z całej Europy? I w końcu, czy w Lubiążu może znajdować się wciąż nieodkryty, wielki skarb, pozostawiony przez uciekających żołnierzy Wehrmachtu?

Ważne informacje:

Zapraszamy od godziny 10:00, ostatnie wejścia na zwiedzanie o godzinie 17:00
Aby zobaczyć wszystkie trzy trasy wycieczkowe należy rozpocząć zwiedzanie najpóźniej do 15.00
Każda trasa wycieczkowa ma swojego przewodnika, zwiedzanie odbywa się w grupach, co 30 minut.
Czas zwiedzania trasy głównej to 90 minut, zwiedzanie piwnicy i strychu trwa po 45 minut
Grupy zwiedzające strych mogą liczyć najwyżej 50 osób
Zachęcamy do założenia wygodnego obuwia – jest gdzie chodzić :)
Osoby chcące zwiedzić piwnice powinny zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania – temperatura tam nie przekracza 12 stopni.
Zwiedzanie trasy głównej z wózkiem dziecięcym jest utrudnione ze względu na schody.
Z względu na bariery architektoniczne zwiedzanie strychu i piwnic z wózkiem dziecięcym nie jest dozwolone.
Płatność za bilety wyłącznie gotówką.

Ceny biletów:

Trasa główna - 25 zł normalny, 15 zł ulgowy
Zwiedzanie strychu - 15 zł
Zwiedzanie piwnic - 15 zł
Dzieci do lat 6 – wstęp wolny

Więcej informacji:

Fundacjalubiaz.org.pl
[email protected]


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.