Bielawa: Pierwszy taki program dla rodzin zagrożonych wykluczeniem

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2023-05-16 17:58 | Zmodyfikowano: 2023-05-16 17:59
Bielawa: Pierwszy taki program dla rodzin zagrożonych wykluczeniem - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

- Pomoc będzie wieloetapowa - powiedziała w Bielawie Minister Agnieszka Ścigaj:

- Rozpoczynamy realizację projektu "wzajemnie potrzebni". Projektu, który jest przełomowym projektem, tutaj w Bielawie. Bardzo innowacyjnym, ponieważ zawiera trzy podstawowe elementy, żeby pomóc rodzinie i człowiekowi: mieszkanie, pracę i edukację oraz opiekę nad osobami zależnymi. (np. dziećmi - przyp.red.)

W Bielawie powołano Socjalną Agencję Najmu. Za 4 mln złotych rządowego wsparcia miasto wyremontuje blisko 40 mieszkań. Będą wykorzystywane w szczególnych przypadkach.

- Niektórzy bowiem nie kwalifikują się ani do mieszkań socjalnych, ani komunalnych - dodaje Andrzej Hordyj, Burmistrz Bielawy:

- Żeby dostać taki lokal (komunalny - przyp. red.) trzeba spełnić kryterium dochodowe. Samotnie wychowująca matka, pracująca osoba, zadbana - przy podziale na cztery osoby - ten dochód niestety jest nie wystarczający, więc lokal komunalny się nie należy. Inne przepisy mówią, że gospodarstwo czteroosobowe musi dostać mieszkanie o powierzchni nie mniejszej niż czterdzieści-kilka metrów. Takich u nas nie ma.

Nowy program ma wypełnić tego typu luki, nie dopuszczając do wykluczeń. Inicjatywa weszła właśnie w fazę realizacji.

Reklama