Nowy przewodniczący sekcji edukacji NSZZ Solidarność we Wrocławiu

Jakub Ciołko, WK | Utworzono: 2023-06-19 06:54 | Zmodyfikowano: 2023-06-19 06:55
Nowy przewodniczący sekcji edukacji NSZZ Solidarność we Wrocławiu - fot. J.Wolniak - NSZZ Solidarność Wrocław
fot. J.Wolniak - NSZZ Solidarność Wrocław

Jego przyjazd do stolicy Dolnego Śląska to pierwszy przystanek na ogólnopolskiej trasie. Spotkania z regionalnymi zarządami mają pomóc w określeniu najistotniejszych problemów, jakie obecnie trapią pracowników oświaty.

- Duże ryzyko wiąże się z migracją wewnętrzną, ludzie chcą godnie żyć, a są miejsca, gdzie wskaźniki demograficzne są od jakiegoś czasu niepokojące – mówi Radiu Wrocław dr Waldemar Jakubowski z NSZZ Solidarność:

Ostatnie dwa lata to rzeczywiście jest problem. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to będziemy mieli kłopot, nie tylko w oświacie, lecz wszędzie. Są gminy, które się wyludniają nie dlatego, że dzieci się nie rodzą. Ludzie wyjeżdżają, bo nie ma pracy - tłumaczy dr Waldemar Jakubowski.

Regionalni działacze mają zostać mocniej niż dotychczas zaangażowani w przekonanie strony rządowej do stawianych przez Solidarność postulatów, takich jak uprawnienie do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej czy gwarancję przeznaczania 6% PKB na oświatę.

- Na początku kariery, nauczyciel po latach ciężkich studiów dostaje mniej od osoby, która ma etat w supermarkecie. Jeśli chcemy mieć dobrze wykształconą młodzież, musi ją uczyć człowiek dobrze zmotywowany, ale chcemy zadbać także o innych pracowników szkół – mówi dr Waldemar Jakubowski:

Powinniśmy walczyć o wszystkich pracowników oświaty i wychowania, nie tylko nauczycieli, bo mamy jeszcze administrację, obsługę, różnego typu zawody. Oni mają takie same problemy, bo przecież też są finansowani z subwencji - dodaje dr Walemar Jakubowski.

Istotnym elementem wizyty nowego przewodniczącego w regionach jest także przekonanie działaczy do zaangażowania się we wznowione 12 czerwca negocjacje między Solidarnością a ministrem edukacji, dotyczące wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Dotychczas strony ustaliły możliwość kontynuowania rozmów pod patronatem prezydenta RP.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.