Służby sprawdzają Dom Pomocy Społecznej

Piotr Słowiński, JD | Utworzono: 2023-07-03 08:19 | Zmodyfikowano: 2023-07-03 08:20
Służby sprawdzają Dom Pomocy Społecznej - fot. Piotr Słowiński
fot. Piotr Słowiński

Inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki wody i gleby w stawie na terenie DPS i stwierdzili, że "otrzymane wyniki (...) potwierdziły zanieczyszczenie stawu wskutek nielegalnego odprowadzania do niego ścieków komunalnych, co stanowi zagrożenie dla środowiska". Starosta kamiennogórski Jarosław Gęborys podkreśla, że -nie można mówić o tym, że było to celowe działanie, bo to dopiero określą badające sprawę służby, ale powiat podjął już działania zabezpieczające:

- Dyrektor dostał polecenie natychmiastowego zwiększenia częstotliwości wywozu tych nieczystości. Teraz to jest chyba 4- czy nawet 6-krotnie większa częstotliwość wywozu. Zainstalowano nowe zbiorniki, aby łatwiej było te nieczystości gromadzić i później wywozić.

Na pytanie Radia Wrocław o zrzut ścieków z DPS Barbara Lewera z dolnośląskiego WIOŚ odpowiedziała, że "w związku z podejrzeniem zanieczyszczenia stawu na terenie Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie tj. w kierunku przestępstwa z art. 183kk. Pracownik GIOŚ w Warszawie Oddział we Wrocławiu pobrał próby gleby i wody z bezodpływowego stawu znajdującego się na terenie Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Szarocin. Otrzymane wyniki pobranych prób wody potwierdziły zanieczyszczenie stawu wskutek nielegalnego odprowadzania do niego ścieków komunalnych, co stanowi zagrożenie dla środowiska".

W związku z tym, o sprawie została powiadomiona policja i prokuratura. Czynności wyjaśniające prowadzi tez gmina Kamienna Góra:

- Czekam na wyniki postępowania, czy na wyniki kontroli, które z WIOŚ-u będziemy mieli. Nie jestem sędzią, nie jestem wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska, więc czekam co stwierdzą. Mi bardziej zależy w tym momencie, żeby ten problem rozwiązać - dodaje kamiennogórski starosta, Jarosław Gęborys.

Dom Pomocy Społecznej w Szarocinie nie ma oczyszczalni ścieków, ani nie jest do żadnej podłączony. Ścieki muszą być więc wywożone z niego beczkowozami.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.