A. Zalewska: Zrobimy wszystko, by być odpowiedzialni samodzielnie za trzecią kadencję

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2023-07-14 09:20 | Zmodyfikowano: 2023-07-14 09:37

Gościem Rozmowy Dnia Radia Wrocław była europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

Zacznijmy od stanowiska Europarlamentu w sprawie odbudowy tzw. zasobów przyrodniczych. To takie hasło, które od razu z jednej strony mówi nam, że sprawa jest ważna, bo dotyczy naszej planety, z drugiej budzi mnóstwo emocji. W szybkim skrócie chodzi o to, że 20% obszarów lądowych i morskich musi być rekultywowane. Czyli brzmi całkiem nieźle. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska głosowali przeciwko. Dlaczego?

Do 2030, bo później ambicje absolutnie rosną i jest taki pomysł, absolutnie nie policzony, żeby to było 100 procent tego, co zabraliśmy naturze. Oczywiście mówię w dużym skrócie, ale musielibyśmy popatrzeć na przedmieścia Wrocławia, czy też na okolice Wrocławia, gdzie wrocławianie wybudowali swoje domy za cenę odrolnienia np. gruntu. To oczywiście taki bardzo duży skrót. Tak absurdalnego dokumentu, w dodatku rozporządzenia, które to rozporządzenie jest w sankcji jednak realizacji, czyli można go byłoby zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości, jeżeli tych norm by się absolutnie nie realizowało. Rzeczywiście to znaczyłoby, że oto zabieramy własność. Wywłaszczamy rolników, bo mówimy im: nie, musisz oddać, nie wolno ci zasadzić, nie wolno ci postawić domu, nie wolno ci postawić niczego. To samo powiedzielibyśmy rolnikom odwrotnie, niż przez ostatnie lata,: osuszałeś mokradła, w dodatku za pieniądze europejskie, po to, żeby tam była łąka dla twojego bydła, dla twojej hodowli, teraz musisz to zalać. To samo z wodą, to samo z przybrzeżem. W związku z tym tak absurdalnego dokumentu Komisja Europejska, czyli Frans Timmermans, bo to jest jego dokument, absolutnie dawno nie widzieliśmy. W związku z tym rzeczywiście rozsądek zwyciężył. Głosowaliśmy razem i na przykład udało się wyłączyć dzięki temu rolnictwo spod jurysdykcji tego dokumentu.

Rzadko się zdarza, żeby faktycznie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska głosowały razem, szczególnie w europarlamencie. Natomiast Lewica była za. Jeden z jej liderów Robert Biedroń ocenił, że troska o przyszłość kolejnych pokoleń wygrała z interesami firm.

Pan Biedroń nie przeczytał tego dokumentu i jest przeciwko ludziom, i przeciwko własnościom. To zresztą charakterystyczne dla Lewicy, w ogóle dla socjalistów europejskich również. U nich są kary, nakazy, życie według określonego schematu i informacja do Europejczyków: wolno ci jeść to, co powiemy, hodować to, co chcemy. W dodatku bez pokazania źródła finansowania, przerzucania tej odpowiedzialności na obywateli.

Ale może ktoś mógłby powiedzieć, że warto zadbać o naszą planetę?

Ależ bezwzględnie tak. Natomiast, panie redaktorze, myślę pan Biedroń mógłby się przepisać do Komisji Środowiska, zobaczyć, liczyć, dodawać, odejmować i myśleć o tym, jak realistycznie to wdrożyć, bo wtedy zadbamy o środowisko właśnie, gdy nie będziemy lobbystami, a cały pakiet Fit for 55, o którym z panem redaktorem, prawda, dyskutujemy od bardzo wielu lat, to jest właśnie lobbystyczny, właśnie nierealny, powstały przed pandemię i przed wojną. Wtedy oczywiście tak, ale proszę zauważyć, przecież mamy obszary Natury 2000 w Europie. Są z wyznaczeniem tych obszarów duże kłopoty, co zresztą było we wniosku do tego rozporządzenia i powiedziano: no nie będziemy wyciągać wniosku, dlaczego tak się dzieje, po prostu burzymy tę harmonię, robimy coś zupełnie nowego.

Swoją drogą, w tym tygodniu IMGW poinformowało, że pogłębiająca się susza wpływa na stan rzek, sprzyja zakwitom glonów. Blisko 70% polskich rzek ma niskie stany wód. Dlaczego przez kolejne lata ekipy nie były zainteresowane, a może nawet jeśli były zainteresowane, to niespecjalnie im wyszła ta tzw. mała retencja w naszym kraju? Czyli to, żeby nawet gdy pada, rzadko pada, to ta woda miała szansę spełniać swoją rolę i po prostu, żebyśmy, mówiąc w dużym skrócie, tej suszy tak nie odczuwali, jak teraz. No bo umówmy się, że kolejne dni raczej nie napawają optymizmem, jeśli chodzi o temperaturę. Wiemy od lat, że już coraz więcej obszarów, też tutaj na Dolnym Śląsku, ma problem z dostępem do bieżącej wody, ponieważ mamy suche krany.

To jest nie tylko problem Polski. Musimy być tutaj uczciwi. To jest problem Europy. Tego, w jaki sposób zarządza się wodą. Tak, rzeczywiście potrzeba na to bardzo dużo pieniędzy i właściwego zarządzania na każdym poziomie. To znaczy budowanie tego negowanego przez opozycję, jakby tej instytucji, jak Wody Polskie, właśnie po to między innymi było, żeby w jednych rękach były między innymi pozwolenia wodnoprawne, żeby to, co trafia do rzek, było właściwie oczyszczone. To jest proces wieloletni, wymagający ogromnych pieniędzy, tak jak zresztą i mała retencja, czy retencja w poszczególnych miastach. Myślę, że to też jest pytanie do prezydenta Wrocławia, bo rzeczywiście mechanizmy są bardzo proste, bardzo łatwe i niedrogie, łącznie z tym, w jaki sposób nie betonujemy za pieniądze europejskie miast i miasteczek. W związku z tym, tak, rzeczywiście przed nami ogromne wyzwanie samorządowe, rządowe i też znalezienie ogromnych pieniędzy, żeby to się po prostu stało. A tak naprawdę edukacja, bo przy każdym domu właściwie można sobie już radzić przy pomocy zbierania deszczówki. Też są na to pieniądze.

To się m.in. we Wrocławiu dzieje. To też trzeba oddać od kilku lat.

A może rzeczywiście taka dolnośląska debata, gdzie siądą samorządowcy, posłowie, europosłowie.

Bardzo chętnie. Zapraszam już dziś.

Siądźmy, pokażmy różnego rodzaju pomysły i wyciągnijmy wniosek, dlaczego to się nie dzieje. Ja jestem gotowa do takiej dyskusji.

To myślę, że musimy to zorganizować. Susza absolutnie nie ma barw politycznych, ale dlatego przywołałem te dane IMGW trochę à propos tego, od czego zaczęliśmy naszą rozmowę, że jednak trzeba dbać o te zasoby przyrodnicze, trzeba dbać o to, co się dzieje na naszej planecie. Więc pytanie, czy dojdziecie do jakiegoś kompromisu?

Nie w wypadku tego rozporządzenia, dlatego że tak jak powiedziałem jest ono złe. W dodatku, jeżeli nie ma źródeł finansowania, to samo się nie zrobi. Rolnik, który w kryzysie wojennym i energetycznym ma duże kłopoty i to nie tylko w Polsce, ma dźwigać na barkach odpowiedzialność za zmiany klimatyczne. Tak się po prostu zwyczajnie nie może dziać, a on odpowiada przecież za bezpieczeństwo żywnościowe, więc trzeba tutaj znaleźć kompromisy i pieniądze. Nie może być tak, tak jak przez słynnym ETS-ie, który to jest systemem kupowania uprawnień za emisję dwutlenku węgla, że już w systemie nie ma pieniędzy, więc chcemy przerzucić to, czy Komisja Europejska, na barki obywateli, ten słynny ETS 2, gdzie będziemy płacić podatki od tego, czym tankujemy samochody, czy czym ogrzewamy lub chłodzimy nasze domy. Jest gdzieś granica. Obywatele po prostu się buntują. Proszę zobaczyć, co się dzieje w Niemczech. Tam już przeciętny Niemiec po prostu nie ma pieniędzy w kieszeni, stąd szybujące sondaże AFD.

No to jak jesteśmy przy cenach? Bo tak się składa, że do naszej redakcji już od wielu tygodni docierają takie sygnały, że ci, którzy dostają rachunki za energię, po prostu przecierają oczy ze zdumienia, jak widzą, jak wysokie są te rachunki. Czy jest szansa, że to się zmieni? Też już od wielu miesięcy rozmawiamy na ten temat w tym studiu. Miało być, wydaję im się trochę inaczej, a jednak jest drogo i coraz drożej.

Tak jest w całej Unii Europejskiej, bo to jest właśnie efekt polityki klimatycznej, to jest efekt ETS-u, oczywiście i wojny, i załamania rynku energetycznego. Beztroskiej polityki zielonej. No proszę zobaczyć, w Niemczech rozstaną się z elektrowniami atomowymi, co doprowadza do tego, że Niemcy kupują na zewnątrz swoją energię, przerzucając znowu odpowiedzialność finansową na obywateli niemieckich. Więc tak, to jest wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. I proszę zauważyć, że Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie dalej obowiązują tarcze. A pomysły Komisji Europejskiej są takie, uwaga, uwaga, w tym Polsko, rezygnuj z tarcz kryzysowych i energetycznych. Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdyby tych tarcz, dopłat, zamrożenia cen i zdaje się, że Sejm przegłosował kolejne limity, po prostu zwyczajnie nie było.

To zmieniamy temat, ale zostajemy w Europie, bo Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie prawa wyborczego komisji śledczej i praworządności w naszym kraju. Projekt został zgłoszony przez 5 europejskich frakcji, które były zaniepokojone zmianami w kodeksie wyborczym i komisją do badania rosyjskich wpływów w Polsce. W związku z powyższym zaapelowało też do OBWE o objęcie najbliższych jesiennych wyborów misją obserwacyjną. Co Pani na to?

To wyreżyserowane, zaplanowane i konsekwencja działań opozycji, jak również Komisji Europejskiej, tej większości, gdzie polska opozycja jest pełnego zaangażowania, już bez udawania, w kampanię wyborczą w Polsce. To rzeczywiście niebywałe, bo to jest już kilkadziesiąt rezolucji, oczywiście niemających konsekwencji prawnych, natomiast rezolucji psujących opinię o Polsce. Po pierwsze jest ona nieprawdziwa, dlatego że, jeżeli chodzi o kodeks wyborczy, został uchwalony zgodnie z prawem, w odpowiednim terminie, w dodatku nie ingeruje w sam proces wyborczy, np. nie zmienia ordynacji. Mówi tylko o tym, że chcemy, żeby każdy obywatel, również obywatel głosujący na opozycję, miał dostęp do lokalu, który prawie jest przy jego domu. To po pierwsze. Po drugie, jeżeli chodzi o komisję do spraw weryfikacji wpływów rosyjskich, no w Parlamencie Europejskim jest przyzwolenie na atakowanie tego rodzaju komisji, bo sam Parlament Europejski ma sporo za uszami, tak jak Komisja Europejska, budując z Rosją cały pomysł na gaz, Nord Stream 1, Nord Stream 2. Wreszcie ostatnie zawołanie do OBWE, oczywiście są różnego rodzaju procesy, to nie rezolucja parlamentu będzie o tym decydowała, pokazuje, że tworzy się klimat i na tym zależy opozycji, na takiej emocji, że coś jest niedemokratycznego, że coś jest niebezpiecznego. My oczywiście nie mamy nic do ukrycia, ale to rzeczywiście stawia opozycję w bardzo złym świetle. Mam nadzieję, że Polacy wyciągną z tego wnioski. A dlaczego mówi wyreżyserowane? Bo proszę zauważyć w tempie dosłownie dwóch miesięcy kolejna debata, wypowiedzi Webera o zaporze ogniowej. No to mamy całą koncepcję. Już wiemy, dlaczego blokowane jest KPO.

Ale czy takie komentarze, sugestie, że w ogóle może dojść do fałszowania wyborów, to działa motywująco, czy wręcz przeciwnie na wyborców? Bo to słyszymy od lat. Naprawdę to się powtarza. Ja się zastanawiam, czy politycy trochę nie działają wbrew sobie, wbrew swojemu interesowi ostatecznie, bo niektórzy mogą po prostu machnąć ręką i powiedzieć: dobra, to ja właściwie zostaję w domu, no bo sprawa jest i tak ukartowane ustawiona.

Opozycji zależy na tym, żeby rzeczywiście taka emocja była, bo to też ewentualne usprawiedliwienie dla kolejnej ulicy i zagranicy, gdyby opozycji zwyczajnie się nie udało. Mam nadzieję, że rzeczywiście powtórzymy wynik, że przedłużymy, że będziemy rządzić trzecią kadencję, ale oczywiście z pokorą o tym mówimy. Kampania wyborcza to też pokaże, to po pierwsze. Po drugie, proszę zauważyć, że jeżeli popatrzy pan na różnego rodzaju oceny, między innymi kolejnych wyborów, to tam wskaźnik możliwości jest właściwie zerowy.

Od wielu tygodni wszystko wskazuje na to, że na razie Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało większości. Co dalej?

Panie redaktorze, do wyborów jeszcze sporo czasu. Nawet nie wiemy, kiedy dokładnie się odbędą. Zrobimy wszystko, żeby być odpowiedzialnym samodzielnie za trzecią kadencję.

Rośnie Konfederacja. 15-16%. Widzi pani tutaj pole do współpracy?

My robimy swoje.

Posłuchaj całe rozmowy:

Reklama

Komentarze (38)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Amon2023-09-01 17:09:52 z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
S co ty pisowski paździerzu wniosłaś? Rozyeb….. szkolnictwo. To wszystko,
~Brygada Orłów 2023-07-18 12:39:09 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Lewacki Osioł ,uciekł i mądrzy się... Wracaj do stada i swojego, Niemieckiego folwarku Osle Bo tam ,twoje miejsce jest ! Pan będzie zły ! ha,ha,ha
~eles19492023-07-18 07:07:03 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Trzoda PiS-owska wyległa . . . Ile oni biorą za to !?!???
~Jebałpiespis2023-07-17 13:28:21 z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Z góry na dół 342 lajki. Pod każdym postem...
~Jadłospis z pis2023-07-17 13:26:23 z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Dziewczyna z kontenera: Anka Zalewska z domu Gąsior
~XDXD2023-07-16 20:50:07 z adresu IP: (2405:8100:8000:5ca1::x:x:x)
Zastałem Jolkę?
~Kapitan Nemo2023-07-16 17:33:19 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Rząd robi ,wiele dobrego Ale zarazem i niepoprawnego,delikatnie mówiąc Nie wszystko daje się, wytłumaczyć wojną i antypolski stosunkiem Brukseli ,czy nawet opozycji Wiele nieprzemyslanych ruchów jest,wprowadzający chaos A podstawowym problemem ,nie jest wcale inflacja Ale rachunki za gaz i prąd Bo to one stanowią, w dużej mierze o inflacji Co do świadczeń Należy też się, zastanowić nad ich przyznawaniem Nie neguje ich zasadność Ale kryteria przyznawania ich... Tak ,czy siak Musicie ponaprawiac, czy bardziej wyprostować, niektóre rzeczy Nie jestem sympatykiem opozycji Ale w niektórych rzeczach ,mają rację Bo obkladanie się, dechami z gwozdziami dwóch stron barykady Nic absolutnie nie wnosi, dla Polaków o ich ,codziennym zyciu
~eles19492023-07-16 07:11:25 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Chyba na tą panią czeka jednak miotła w jakimś MPO - ludzi w tym "interesie" brakuje . . . Już wystarczy !
~K422023-07-15 21:52:50 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Tylko Konfederacja !
~Pulsar2023-07-15 21:14:19 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ja się dziwię, dyzurnym trolom, z opozycji Że tracą energię, na to zle radio publiczne Przecież macie swoje, TOK FM i możecie tam ,do woli wylewać krytykę ameby...
~Crek2023-07-16 15:50:14 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
~pulsar. Włącz resztki inteligencji jeśli takie się zachowały. Media publiczne , nie mylić z domem publicznym są dla każdego . PiSs robi to co w Budapeszcie, ale koniec blisko .
~Liczba dnia 2023-07-15 21:10:13 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Liczba dnia to 282 . Ciekawe czy skrypt da plusy czy minusy ?
~Liczba dnia 2023-07-16 20:51:33 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Już 299 , ale skrypt negatywnie ocenił pytanie . Zapomniałem ze sposób dzialania jest zgodny z linia Porażki i Schizofrenii. Dno i kupa mułu .
~wowka54r.2023-07-15 20:50:04 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ludzie Polskiego Radia Wrocław zachowują się jak wieprze przed kolczykowaniem - ryją ostro. Zrobiliście chlew z portalu!!! Obawiam się, że jeszcze trochę będziecie przy korycie bo wyborów nie będzie ale obawiam się, że jak w końcu wasz czas się skończy to trudno wam będzie o robotę w charakterze babki klozetowej. Sqrviliście się po kokardki.
~Niki2023-07-15 15:32:45 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Agenda troli Tuska ,nic nie zmieni Bo Tusk to ,tylko zero i podawać marynarek zarazem...
~Mini ster2023-07-15 15:09:32 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Najlepsze w temacie kontenerów i magli
~Wieslaw 2023-07-15 14:09:09 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Tylko Zjednoczona Prawica jest gwarantem rozwoju Polski I Polaków folksdojcze szwabskie psy do Berlina szparagi zmywak podcierak czeka raus antypolska szczujnio
~Drożyzna2023-07-15 20:20:20 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
PiSs jest gwarantem wysokiej inflacji i wysokich cen . Emerytura już prawie nic nie warta , ale na jesień odpłacimy „praficy”
~Najlepsza w Polsce2023-07-15 09:50:36 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Od 30 lat pani minister!
~Mieszkaniec2023-07-15 19:18:03 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Nieprawda, najlepszym w ogóle ministrem edukacji był, jest i będzie tylko Przemysław Czarnek. A najwybitniejszym ministrem w ogóle, mężem stanu i czwartym najwybitniejszym Polakiem w naszej historii (zaraz za podium za Kopernikiem, Janem Pawłem II i prymasem Wyszyńskim) jest Jarosław Kaczyński. Ewentualnie piątym - po swoim bracie śp. Lechu Kaczyńskim. Nie oglądasz TVP?
~Gro2023-07-15 09:21:15 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Uwaga PO "pozbywa się świadków" właśnie zmarł Robert N. okolicznosci nieznane to samo PO zrobiło z Lepperem Tusk i jego dwita pozdyba się niewymownych, którzy mogą sypać czy takiej Polski chcecie? Ja nie więc glosuje na PiS
~Ciekawy 2023-07-15 15:07:52 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
~gro Naucz się języka polskiego . Kursy w Moskwie coraz słabsze . Kopiejek nie będzie
~Ghost Ryder2023-07-14 21:59:35 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Tusk chyba zaliczył kurs, podawania marynarek ? Bo jakiś ,dyplom dostał ha,ha,ha
~baba z magla2023-07-14 19:09:54 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Pytanie do zwolenników Konfederacji, tzw. wolnościowców: W jakim celu przewodniczący Krzysztof Bosak w tym roku był conajmniej cztery razy na ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie? Podpowiem, że pod tym adresem znajduje się siedziba główna PKN Orlen
~wowka54r.2023-07-14 19:04:12 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Miałem w życiu takie zdarzenie, z mojego portfela ktoś ukradł 200,- , w tym dniu w portfelu było w who-j pieniędzy. Sprawa mogła się nie wydać ale nie ułomny złodziej ukradł jedyny banknot dwustuzłotowy. Dlaczego o tym piszę? Proste - u Zalewskiej 252 lub -252, u Marzenko 272 lub -272. Polskie Radio Wrocław uważa nas zwolenników opozycji za głupszych od elektoratu PiS ! Komuniści oceniali nas znacznie wyżej.
~Kontener2023-07-14 17:08:14 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Zgłaszam zaginięcie kolejnych kontenerów ns południu Wroclawia. Czy osoba Anna Z. ma z tym jakiś związek ?
~Ghost2023-07-14 17:05:01 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ale trolle, z opozycji widzą tylko, Tuska i całą prawdę, w dennym TVNie Nawet przeszczep mózgu im ,nie pomoże Tusk przekazał im, swojego wirusa... Za nawet w śnie, mówią Pis,Pis,Pis i Jeb... P.. To prymitywny ... Nawet osioł jest, od nich mądrzejszy ... ha,ha,ha
~Bert2023-07-14 17:23:52 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
-gost. Posłuchaj i poogladadaj propagandową TVPiss . Dowiesz sie z niej samą prawdę. Jesteśmy prawie Japonią, przeganiamy cały świat …ale za 50 lat Inflacja wspaniałe spada , ale ludzie płaca 50 %więcej niz rok temu za bułki . Mamy partnerów na całym świecie jak w San Escobar . Mamy najwyższy poziom inwestycji ale porównując go czasów późnego Gierka , Węgry to lider demokracji O poziomie inteligencji wyznawców Piss nie da sie powiedzieć , bo nie występuje …
~Wiesława Tarnowska2023-07-14 16:55:43 z adresu IP: (2405:8100:8000:5ca1::x:x:x)
Ci co narzekają na Prawo i Sprawiedliwość niech się zastanowią nad jednym. Szef WHO Tedros Ghebreyesus, naczelny wirusolog Bill Gates, naczelny lekarz Anthony Fauci i twórca szczepionek Peter Hotez entuzjastycznie mówią, że nadchodzi nowa pandemia. Mówią też, że będzie to ciężka pandemia, a Corona była tylko rozgrzewką. Nowa pandemia ma być wykorzystana jako zasłona do cichego przeniesienia jakiegoś państwa w inne miejsce o umiarkowanym klimacie. Szczegły operacji pozostają utajnione. Tylko Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem, że nowa pandemia nie zostanie wprowadzona w Polsce, a jeśli nawet, to obostrzenia będą łagodne, najwyżej maski i szczepienia, ewentualnie lekkie lockdowny. I tylko Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem, że nawet jeśli jakieś państwo zostanie przeniesione do Polski, to jezykiem urzędowym nie będzie hebrajski albo ukraiński, a wciąż polski.
~Mieszkaniec2023-07-14 17:26:15 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Już mieliśmy jeden pisowski "łagodny lockdown" z 200 tysiącami nadmiarowych zgonów (w większości przez brak dostępu do lekarzy --> raka teleporadą wyleczyć trudno...), zamkniętą gospodarką, bankructwami, zadłużeniem przedsiębiorców, szumnymi tarczami antycovidowymi powodującymi gigantyczne zadłużenie państwa i inflację oraz ludźmi siedzącymi po domach, uczniami, którzy nic się nie uczyli na zdalnym nauczaniu itd. Dziękujemy PiS za jego dbanie o Polaków w czasie "medialnej pandemii". Won - na śmietnik historii!
~???2023-07-14 14:16:59 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Jeszcze jedna kadencja? Zostały jakieś kontenery do opierrdolenia na swoją kampanię?
~Armia Cieni2023-07-14 14:09:16 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Tylko Zjednoczona Prawica powstrzyma, te opozycyjne konfidenckie zło ! Razem Wygramy !
~Mieszkaniec2023-07-14 11:07:01 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Niech pani Zalewska pochwali się lepiej wszystkim, jaki numer wywinęła na obchodach 80.rocznicy Rzezi Wołyńskiej we Wrocławiu 11 lipca pracownica jej biura Posła do PE. W sumie mnie to jednak nie dziwi - zapewne pani europoseł dobiera sobie współpracowników o cechach charakteru zbliżonych do jej własnych...
~XDXD2023-07-14 10:59:03 z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Magle stanowczo protestują!
~wowka54r.2023-07-14 10:00:36 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Jako jeszcze pracujący podatnik to chciałbym następne lata pracować na siebie a nie na meneli PiSowskich. Chciałbym Zalewską, Rysia Cz. i paru innych oglądać w ZOO.
~wowka54r.2023-07-14 22:45:58 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Andżejku ktoś musi pracować na elektorat twojej kochanej partii.
~Olo2023-07-14 19:59:50 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Andriej 64 .te kursy w Moskwie są słabe, skoro jeszcze nie nauczyłeś się poprawnej polszczyzny . Znowu kopiejek nie będzie
~Andrzej 64 2023-07-14 19:38:18 z adresu IP: (2a00:f41:7042:7425:0:x:x:x)
Jeszcze pracujesz? To jak wynika z rocznika to że pracujesz to jesteś osiol