Konferencja regionalna „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”

Radio Wrocław, AO | Utworzono: 2023-07-20 11:33 | Zmodyfikowano: 2023-07-20 11:36
Konferencja regionalna „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami” - fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Konferencja odbędzie się 5 września 2023 r. w godz. 9:20–14:10 w Oddziale ZUS we Wrocławiu przy ul. Pretficza 11.

Celem Konferencji jest popularyzacja dobrych praktyk w zakresie wdrażania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w ramach rządowego Programu Dostępność Plus na lata 2018–2025.

W programie wykłady:

  • Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Cele i formy realizacji.
  • Postępowanie skargowe na brak dostępności oraz praktyki w zakresie wdrażania dostępności w instytucjach publicznych.
  • Praktyczne rozwiązania zapewnienia dostępności architektonicznej i komunikacyjno – informacyjnej.
  • Narzędzia wsparcia w obszarze wdrażania dostępności: pożyczki z Funduszu Dostępności, programy i projekty realizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób
    Niepełnosprawnych.

Zapisy przyjmowane są do 1 września 2023 r. pod adresem [email protected] lub tel. 713 606 386. Liczba miejsc ograniczona.

ZUS już od lat wielu lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami a także ze szczególnymi potrzebami.

- Od lat dążymy do poprawy jakości naszych usług, podnosząc standard obsługi klientów, w tym w również osób z niepełnosprawnością. Temat dostępności w ZUS jest dla nas zadaniem priorytetowym – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że podczas modernizacji budynków ZUS są w nich, w miarę możliwości, usuwane istniejące bariery architektoniczne. Dla osób niedosłyszących w salach obsługi klientów montowane są pętle indukcyjne, czyli system wspomagania słuchu, który umożliwia odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. A dla osób niedowidzących czytane za pomocą zmysłu dotyku tyflomapy oraz oznakowanie w języku Braille’a – opowiada Kowalska-Matis.

Wejścia do sal, jeśli to tylko możliwe są pozbawione barier architektonicznych. Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie, dzięki czemu osoby na wózkach nie mają najmniejszego problemu z wejściem do środka. Obiekty są monitorowane a przeszklenia oklejone po to żeby osoby niedowidzące mogły bezpiecznie poruszać na terenie ZUS. Podczas przygotowanej konferencji będziemy mówić o naszych doświadczeniach związanych z wdrażaniem dostępności naszych placówkach. Swoimi doświadczeniami podzielą się także eksperci z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka oraz Politechniki Wrocławskiej.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.