Brakuje krwi w Wałbrzychu

Bartosz Szarafin, WK | Utworzono: 2023-08-12 11:44 | Zmodyfikowano: 2023-08-12 11:45
Brakuje krwi w Wałbrzychu - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

Krwi nie da się zgromadzić na zapas, mówi Karolina Stefańska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu:

- Krew jest ważna tylko 43 dni, dlatego ci dawcy, którzy przyszli wczesnym latem bądź wiosną, no już po prostu te zapasy się skurczyły. Dawcy wyjeżdżają na urlopy, natomiast tych zdarzeń drogowych, także zaplanowanych różnego rodzaju operacji, szpitale mają więcej.

Jakich grup brakuje obecnie?

- W tej chwili brakuje głównie grup z odczynnikiem Rh-, a w szczególności bardzo pożądanej grupy 0Rh-. Krew może oddać osoba pełnoletnia, w pełni zdrowa i taka, która waży nie mniej niż 50 kg. Dzień wcześniej musimy nawodnić organizm, przed przyjściem do centrum jemy zdrowe śniadanie - wyjaśnia Karolina Stefańska. 

Krew można oddać na dowolnej akcji wyjazdowej i w dowolnym centrum. Tych w całej Polsce jest ponad 20. Warto pamiętać, że krew podaje się nie tylko w trakcie operacji czy po wypadkach. Korzystają z niej także osoby chore na nowotwory. Krew jest niezbędna przy leczeniu urazów i oparzeń. W większości przypadków do leczenia i ratowania jednej osoby konieczna jest pomoc kilku dawców.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.