BT, PAP | Utworzono: 2023-09-06 10:02
Dwa medale wrocławskich uczniów na 35. Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej - fot. MEN

Złoty medal zdobył Antoni Buraczewski z Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, zajął on trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Srebrny medal zdobył Adam Gąsienica-Samek z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Brązowe medale zdobyli: Rafał Mańczyk z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu i Olaf Targowski z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

W zawodach, które odbywały się w dniach 28 sierpnia-4 września, udział wzięło 354 zawodników z 89 krajów. Przyznano 30 złotych medali, 58 srebrnych i 90 brązowych.

Polska reprezentacja znalazła się na 7. miejscu za światowymi potęgami: Chinami, USA, Japonią, Rosją, Tajwanem i Koreą. W pierwszej 14 nie ma reprezentacji innego państwa europejskiego.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (International Olympiad in Informatics - IOI) to coroczny konkurs algorytmiczno-programistyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez programistycznych na świecie. Odbywa się od 1989 roku. Z każdego państwa biorącego udział w olimpiadzie uczestniczy tylko czterech zawodników. Polska reprezentacja wyłaniana jest podczas krajowej olimpiady informatycznej.

Jak podaje MEiN, pod względem liczby wszystkich medali zdobytych w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej Polska ze 123 medalami (ex equo z Rumunią) zajmuje drugie miejsce w świecie po Chinach (135 medali). 123 medale Polaków to: 41 złotych, 49 srebrnych i 33 brązowe, co w klasyfikacji medalowej daje nam piątą pozycję w świecie po Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. W historii dwa razy Polacy stali na najwyższym miejscu podium tej olimpiady: w 2006 r. podczas 28. IOI – zwycięzcą został Filip Wolski i 2007 r. podczas 19. IOI zwyciężył Tomasz Kulczyński.