Janusz Kowalski: Agnieszka Holland to jest człowiek, któremu nie wolno podawać ręki

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2023-09-22 09:18 | Zmodyfikowano: 2023-09-22 09:20

Zacznijmy od tematu, który budzi duże emocje. Premiera filmu Agnieszki Holland "Zielona granica''. Dziś każdy ten przysłowiowy Kowalski będzie mógł ten film zobaczyć. Czy pan się wybiera do kina?

Ja mam nadzieję, że ani jeden Polak o nazwisku Kowalski nie pójdzie do kina na ten propagandowy film, który uderza w godność Rzeczypospolitej, uderza w polski mundur, uderza w naszą ojczyznę. Nawet na Kremlu nie wymyślili takiego paszkwilu na polskość. Absolutnie nie wybieram się do kina, wybieram się pod kino. Dzisiaj będę namawiał mieszkańców Opolszczyzny do tego, żeby nie głosowali na tych, którzy popierają właśnie uderzenie w polski mundur, bo pamiętajmy, że wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski pozwolił finansować ten film ze środków...

A dlaczego ten film budzi tyle emocji? Jak pan sądzi może najpierw wypadałoby go zobaczyć

Panie redaktorze, ja nie oglądam TVN-u, a wiem co tam jest. Nie czytam ruskiego Sputnika, wiem co tam jest. Nie interesuje mnie ruska propaganda, wiem co tam jest. Nie oglądam treści, które powodują zamęt w głowie. Natomiast to, co rzeczywiście zobaczyłem w internecie, tych kilka scen, które po prostu są czymś niewyobrażalnym, i mówię to nie tylko jako wnuk żołnierza Wojska Polskiego, który we wrześniu 1939 roku walczył z Niemcami o wolną Polskę, ale przede wszystkim jako ojciec mojego dziesięcioletniego syna, którego staram się wychowywać w duchu patriotyzmu, szacunku do Pana Boga, do Polski, do Polaków i do polskiego munduru. Jak można nakręcić sceny, w których funkcjonariusz polskiej Straży Granicznej rozbija termos, rzuca drugiemu człowiekowi po to, żeby poranił sobie usta? Jak może nakręcić sceny, w którym funkcjonariusz polskiej Straży Granicznej rzuca ciężarną kobietę na drut kolczasty? Jak można nakręcić sceny, w których komendant Straży Granicznej sugeruje, żeby ukrywać zwłoki imigrantów? To mi się w głowie po prostu, panie redaktorze, nie myśli. Naprawdę możemy się różnić w różnych poglądach, może mieć różne wrażliwości, ale dzięki funkcjonariuszom Straży Granicznej, dzięki polskim żołnierzom, funkcjonariuszom policji, funkcjonariuszom służby więziennej, dzięki tym wszystkim ludziom, którzy noszą polski mundur, również mundur polskiego leśnika, jesteśmy bezpieczni. To jest coś, co powinno być naszym wspólnym mianownikiem.

Dobrze, czyli nie wybiera się pan do kina?

Ja naprawdę ufam, że żaden Polak nie zostawi nawet jednego grosza na coś, co uderza w polskość, w polski mundur.

Wie pan, że efekt może być odwrotny po tym, jak politycy tak chętnie podgrzewają emocje?

Każdy jest kowalem swojego losu. Jestem dumny na przykład z rodziców II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu, którzy powiedzieli "nie" jakimś rozpolitykowanym nauczycielom, którzy chcieli zaprowadzić dzieci na ten film i skandalem jest dzisiaj to, że szkoła, według informacji medialnych, zablokowała wyjście dzieci na ważny film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. To pokazuje, że mamy nie tylko część rozgrzanej kasty sędziowskiej, ale część rozgrzanych lewicowo nauczycieli. Agnieszka Holland to jest człowiek, któremu nie wolno podawać ręki.

Dlaczego?

Absolutnie. To jest człowiek, który zrobił coś, czego się nie da po prostu opisać. Dezinformacja jest jednym z elementów dzisiaj prowadzonej wojny hybrydowej Rosji, Białorusi przeciwko Polsce.

Ale szacunek chyba powinien być? Podanie komuś ręki to chyba nie jest koniec świata?

Panie redaktorze, nie. Jeżeli ktoś wpisuje się w działania manipulacyjne, dezinformacyjne Kremla, Putina, naszych wrogów, wrogów pokoju...

To bardzo surowa ocena.

Jaka mocna ocena?

Bo to wniosek może ktoś wyciągnąć taki, że pani Agnieszka Holland działa na rzecz Moskwy. W sumie pan sugeruje to teraz na antenie.

A czemu służy ten film? Przepraszam bardzo. Komu służy ten film? Moskwie. Czy słyszał pan, panie redaktorze, o funkcjonariuszach Straży Granicznej, którzy rozbity termos podawali imigrantom, żeby się poranili? Czy słyszał pan o funkcjonariuszach Straży Granicznej polskiej, którzy rzucali ciężarną kobietę na druty? To jest coś niesłychanego. Ktoś kto, jak Michał Kobosko z Trzeciej Drogi, fotografuje się z tą kobietą, z osobą, która po prostu uderzyła w godność Rzeczypospolitej Polskiej, to jest coś niesłychanego. Ja mam w sobie emocje, tak.

Widzę, panie ministrze.

Ale mam emocje, jako człowiek po prostu, bo nie wyobrażam sobie jak można coś takiego zrobić.

To zmieniamy temat. 22 kwietnia minister rolnictwa pan Robert Telus zapowiedział publikację listy firm, które zrobiły na imporcie zboża z Ukrainy. "Jej ogłoszenie to kwestia dni" - powiedział wówczas w Radiu RMF. Mamy 22 dzień września, czyli minęło równo 5 miesięcy. Nadal ta lista nie została opublikowana. Dlaczego?

Ja jestem zwolennikiem i od zawsze byłem zwolennikiem publikacji pełnej listy wszystkich firm, które zarabiały kosztem polskich rolników na imporcie zboża. Jest oczywiście pewna wątpliwość prawna Ministerstwa Finansów, bo to jest tajemnica skarbowa. Ale ufam, że analizy prawne szybko się zakończą i ta lista zostanie opublikowana.

Kiedy?

To jest pytanie do ministra finansów. Polacy mają prawo wiedzieć, kto zarabiał na polskich rolnikach, importując zboże. Ale też chcę powiedzieć, że zgodnie z dobrymi praktykami na przykład Izba Zbożowo-Paszowa, zrzeszająca około 50 firm, z których część na pewno importowała, mówię legalnie, legalnie importowała zboże ukraińskie, ale kosztem polskich rolników, przecież w ramach dobrych praktyk może pokazać taki raport, który jest firm i ile kupowały z Ukrainy. Tak samo jak Michał Kołodziejczak, dzisiaj prawa ręka Donalda Tuska, z prorosyjskiej Agrounii, popieranej przez kremlowską propagandę, może pokazać, ile zarabiał na handlu z Rosją. Bo przecież chwalił się tym, że przez wiele lat w zasadzie cała jego firma była utrzymywana z handlu z Rosją.

Ma pan na to dowody?

To są jego wypowiedzi. On o tym mówi po prostu, że się utrzymywał po prostu z handlu z Rosją, jego firma i tak dalej. To tak samo Donald Tusk, w ramach dobrych praktyk, chociaż u niego żadnych dobrych praktyk nie ma, podobnie jak Jerzy Buzek w roku 2001. Jerzy Buzek 2001 roku, chociaż nie było ustawy, pokazał swoje oświadczenie majątkowe. Donald Tusk ukrywa przed milionami Polaków, ile zarobił w Brukseli, dzięki Angeli Merkel.

Ale wróćmy do tego zboża i tej listy.

Lista musi być ujawniona.

Kiedy?

Mam nadzieję, że wkrótce. Musi być ujawniona.

Przed wyborami?

No jestem przekonany, że musi być przed wyborami ujawniona. Polacy mają prawo wiedzieć, kto zarabiał kosztem polskich rolników na handlu z Ukrainą.

A ile jeszcze tego zboża może ukraińskiego zalegać w polskich silosach? Ma pan takie informacje?

Na pewno jest tak, że przez ostatnie kilka miesięcy od tego kryzysu kwietniowego, kiedy powiedzieliśmy "nie" liberalnej polityce Unii Europejskiej, która nie zabezpieczała interesy w producentów z 5 państw przyfrontowych, zamknęliśmy granice na niekontrolowany import. Zabezpieczyliśmy polski rynek. Mnóstwo zboża zostało wyeksportowane z Polski na inne rynki. Tranzyt działa bardzo dobrze.

Ale gdyby pan mógł procentowo powiedzieć, żeby zadziałać na wyobraźnię naszych słuchaczy?

Każdego dnia te dane się zmieniają. Tu trzeba być bardzo precyzyjnym, żeby nie powielać nieprawdziwych informacji. Na pewno, jeżeli chodzi o tranzyt, on wzrósł w ciągu tych kilku miesięcy od kwietnia dwukrotnie. To pokazuje, że jeżeli my chronimy polski rynek rolnej i polskich rolników, to tranzyt, a więc wsparcie Ukrainy poprzez polską logistykę i przesyłanie, eksportowanie ich produktów rolnych na inne rynki, po prostu działa. To jest najlepszy model. To jest model po prostu partnerski.

Wczoraj na antenie Radia Wrocław poseł Michał Jaros przypomniał słowa Donalda Tuska sprzed kilku miesięcy, wypowiedziane swoją drogą blisko Wrocławia, w jednej z miejscowości. "Pis nie zrobiło nic z tym, żeby powstrzymać to wjeżdżające do Polski zboże, żeby zamiast wyjeżdżać w świat z Polski, to żeby nie trafiło do polskich elewatorów. A dzisiaj jest taka sytuacja, żeby sprzedać zboże, to ceny w skupach są po 700 zł. Z zeszłego roku elewatory są pełne, a koszt chociażby produkcji to jest 1500 zł. Czy miał rację pan premier Tusk?

Donald Tusk. Donald Tusk nie spotyka się z rolnikami. Donalda Tuska nie widzieliśmy na dożynkach. Nie dziękował rolnikom za ich ciężką, całoroczną pracę. Donald Tusk nie pojedzie na polską wieś, nie pojedzie na wieś dolnośląską, dlatego że byłby po prostu pogoniony widłami. Dlaczego? Dlatego, że polscy rolnicy wiedzą, że Donald Tusk i jego partia, czyli Europejska Partia Ludowa, której komisarz Valdis Dombrovskis, odpowiada za kwestie handlu i ceł w całej Unii Europejskiej i koleżanka Donalda Tuska Ursula von der Leyen. Właśnie ci politycy uderzyli w polskich rolników. To partia Donalda Tuska, Manfreda Webera, Władysława Kosiniaka-Kamysza uderzyła w polskich rolników. Po pierwsze, projektując nieszczelny system, który wspierał zagraniczne koncerny, szczególnie te niemieckie, holenderskie, zarejestrowane w rajach podatkowych, liberalizacji handlu z Ukrainą. To była decyzja z 30 maja 2022 roku. Nie reagowali, kiedy ten system był nieszczelny. A po drugie, to przecież Europejska Partia Ludowa Donalda Tuska zniosła zakaz importu z Ukrainy tych czterech produktów 15 września. W związku z tym, jeżeli słyszę polityków Platformy Obywatelskiej, którzy atakują polski rząd, który staje murem za polskimi rolnikami, to się pytam, "a gdzie wy jesteście?. Gdzie wyście byli"?. My od lutego 2022 roku przeznaczyliśmy, jako polskie państwo, 15 miliardów złotych na pomoc polskim rolnikom po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla Polski.

Oni ciągle powtarzają, że to zbyt mało.

W tym czasie Komisja Europejska, na której czele stoi koleżanka Donalda Tuska, Ursula von der Leyen, przeznaczyła na pomoc polskim rolnikom 300 milionów złotych. 15 miliardów złotych versus 300 milionów złotych. Zero tak zwanej solidarności unijnej z polskimi rolnikami. Czy, panie redaktorze, widział pan Ursulę von der Leyen, która spotykała się z protestującymi rolnikami w Szczecinie, w Nysie, czy na granicy polsko-ukraińskiej? Czy była Ursula von der Leyen lub Valdis Dombrovskis, kolega Donalda Tuska i Kosiniaka-Kamysza, który uderzy w polskich rolników, żeby spotkać się z polskimi rolnikami? Mój departament w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował konkretne liczby pokazujące, że model, w którym mamy zdywersyfikowane cła, w którym chronimy państwa przyfrontowe, państwa członkowskie w Unii Europejskiej i wspieramy tranzyt, jest najlepszym modelem. No i co zrobiła Komisja Europejska? To była decyzja polityczna. Po co? No po to, żeby spróbować zdestabilizować rynek rolny na miesiąc przed wyborami. Po to, żeby Donald Tusk, wspierany i oklaskiwany przez Ursulę von der Leyen, wrócił na funkcję proniemieckiego premiera.

To, co będzie z tym embargiem na ukraińskie zboże, bo Ukraińcy grożą embargiem z kolei na polskie owoce i warzywa?

No wycofali się na szczęście z tego po naszych twardych deklaracjach.

Na 100%?

Polska nie cofnie się nawet o milimetr, jeżeli chodzi o ochronę polskiego rynku i bezpieczeństwa żywnościowego, i polskich rolników. Ja w ogóle jestem zwolennikiem, o czym mówiłem i przed kwietniem, jako Suwerenna Polska z ministrem Zbigniewem Ziobro, że najlepszym modelem jest taki, w którym cłami będziemy chronić cały polski rynek rolny, całe polskie przetwórstwo, całą polską gospodarkę. Jeżeli mielibyśmy w tej sprawie spierać się z Unią Europejską, jestem otwarty na taki spór. Dlatego, że najważniejszą kwestią dla polskiego państwa, który jest państwem przyfrontowym, za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, jest po prostu zapewnienie stabilności na rynku rolnym. I proszę pamiętać o tym, szanowny panie redaktorze i szanowni państwo, że obowiązkiem Komisji Europejskiej, a wiec Ursuli von der Leyen, jest zapewnić stabilność na rynkach rolnych. Czy taką decyzją zapewniają, otwierając znowu rynek Polski, czy chcąc otwierać, a my powiedzieliśmy "nie" na import produktów z Ukrainy, to zapewniają stabilność? Nie. Chcieli doprowadzić do destabilizacji.

20 września miał zostać rozstrzygnięty przetarg na dzierżawę i rozbudowę między innymi terminala zbożowego w Gdyni. Czy został?

Przepraszam bardzo. To jest pytanie do Ministerstwa Infrastruktury, więc proszę tam kierować pytanie.

Ale bliskie zagadnienie, panie ministrze?

Bliskie zagadnienie, ale ja mam rynki rolne. W związku z tym dla mnie najważniejszą kwestią w tej chwili jest obniżenie kosztów energii dla całego polskiego przetwórstwa, dla milionów Polaków.

Ale to pana działka, panie ministrze.

Rynki rolne, energia to jest moja działka. Natomiast to jest infrastruktura jednak portowa, która jest w Ministerstwie Infrastruktury. Tam są fachowcy, tam są profesjonaliści. Warto tam kierować pytania. Dlaczego o tym mówię?

Czyli nie wie pan?

Każdy komunikat musi być bardzo jakby precyzyjny. Ja staram się w ramach swojej kompetencji wypowiadać tak, żeby, kiedy wczoraj z panem prezesem Danielem Obajtkiem informowaliśmy o uruchamianiu największej w Polsce tłoczni oleju rzepakowego, na prawie 600000 tysięcy ton rzepaku, to jest znakomita informacja dla polskich rolników, bo stawiamy na biopaliwa. Po to, żeby na przykład powietrze we Wrocławiu było czystsze. Bo więcej biopaliw w benzynie, to po prostu mniej smogu w dużych miastach.

No to jak jesteśmy przy Danielu Obajtku. Przeglądałem przed spotkaniem z panem między innymi prasę motoryzacyjną. Znalazłem w niej pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych, która to zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w takiej oto sprawie. "Dystrybutorzy odmawiają dostaw oleju napędowego lub proponują ceny wyższe, niż obowiązujące na stacjach paliw. Taka sytuacja ma poważny wpływ na funkcjonowanie rolnictwa w okresie natężenia jesiennych prac polowych. Opłacalność produkcji rolnej w dużej mierze zależy od stabilności oraz kosztów pozyskania paliwa i energii, dlatego Rada wnioskuje o rozważenie możliwości poprawy dostępności oleju napędowego dla rolników oraz przeanalizowanie przyczyn wyższych cen na rynku hurtowym". Co z tym zrobicie, panie ministrze?

Przede wszystkim Orlen jest wielkim przyjacielem polskich rolników. Zresztą teraz proszę zważyć, że te wszystkie ataki Gazety Wyborczej, Onetu, TVN-u.

To akurat nie jest Gazeta Wyborcza.

Ale proszę zobaczyć. Od kilku tygodni Gazeta Wyborcza, Onet, TVN zastanawia się, dlaczego w Polsce są najniższe ceny paliw. Nagle im się zaczyna to nie podobać, że ceny paliw, dzięki dobrej polityce Orlenu, po prostu spadają.

Ja zaraz do tego nawiążę. Najpierw to pismo.

Więc w tej sprawie Orlen jest w dialogu z organizacjami rolniczymi. Ja ze swojej strony również na ten temat wczoraj z prezesem Obajtkiem rozmawiałem. Z tyłu głowy mam konsultacje nowego flotowego paliwa B 20 razem z rolnikami, czy stworzenie pewnej propozycji nazwijmy to "agropaliwa", które będzie jeszcze tańsze akcyzowo dla polskich rolników.

Ja rozumiem. A ten olej napędowy?

To jest pytanie również do Orlenu. Jestem przekonany, że te wszystkie znaki zapytania, dotyczące logistyki, już zostały zniwelowane. Nie słyszałem w ostatnich dniach o tego typu problemach

Na pewno?

Tak.

Dobrze. Na pewno?

Ja nie słyszałem o tego typu problemach. Wczoraj miałem zapewnienie władz Orlenu, że są w pełnym dialogu z organizacjami rolniczymi. Jestem przekonany, że jeżeli pojawiłyby się takie o informacje, proszę o kontakt z Ministerstwem Rolnictwa. Na pewno staniemy murem za polskimi rolnikami.

Dobrze. To mamy to na taśmie. A jaki i czym wytłumaczyć fakt, że jak zauważa Auto Świat, w ciągu 3 tygodni hurtowe ceny paliw w Orlenie spadły o 12%, a w tym samym czasie ceny ropy zmieniały się w podobnym tempie, tylko w przeciwnym kierunku. Na stacjach pojawiają się ceny poniżej 6 zł za litr oleju napędowego. Ile ta promocja będzie trwać, panie ministrze?

Sytuacja, w której Orlen kontraktuje dostawy ropy naftowej w kontraktach wieloletnich albo nieraz w kontraktach średnioterminowych i nie znamy tych formuł cenowych. Jeżeli rzeczywiście dobrze zakontraktował, co umożliwia dzisiaj obniżenie dla milionów Polaków, aby zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, cen benzyny i oleju napędowego, to jest dobra informacja.

No ja się cieszę, że paliwo jest tańsze.

Wszyscy powinni się cieszyć, bo jesteśmy bardziej konkurencyjni.

Tylko to trochę wbrew logice.

Kontraktuje się surowiec do produkcji paliw, nie z wczoraj, tydzień temu, miesiąc temu, tylko w kontraktach średnio i długoterminowych. Jestem przekonany, że tak zostały przez profesjonalne władze Orlenu wynegocjowane kontrakty, nie wiem, rok temu, pół roku temu...

Żeby akurat na 3 tygodnie przed wyborami było tak, żeby było taniej?

Po prostu dzisiaj możliwe jest prowadzenie takiej polityki cenowej. No w sytuacji, w której mamy ogromną presję inflacyjną z strony Komisji Europejskiej, która obkłada polską energię i ciepło z polskiego węgla, gigantycznym para podatkiem. Dzięki czemu, czy za sprawą czego energia w Polsce jest po prostu tak droga. Przez tych eurokratów Ursuli von der Leyen i Donalda Tuska. No to sytuacja, w której koncern, który jest tak atakowany przez Platformę Obywatelską i przez Trzecią Drogę. Przecież Ryszard Petru z Trzeciej Drogi chce prywatyzować. Jeżeli prowadzi dobrą politykę i obniża ceny paliw, to chyba powinniśmy się cieszyć? Ja się cieszę z tego.

Ja powiedziałem, że ja się cieszę. Natomiast zastanawiam się, jak długo ta promocja będzie trwać.

Jestem przekonany, że jak wygra Zjednoczona Prawica, to dalej będzie Orlen działać w profesjonalny sposób.

Poniżej 6 złotych za litr? To chce pan powiedzieć?

Nie, nie. Chcę powiedzieć jedno, że jakby wygrała Trzecia Droga, czy Donald Tusk, to tak jak Ryszard Petru, czy pan Grabowski, rozebraliby Orlen, sprywatyzowaliby Orlen i paliwa byłyby najdroższe. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, bo oni tylko po prostu potrafią prywatyzować.

Ale czy to nie będzie tak, że za kilka tygodni te obniżki odbiją nam się taką czkawką, że za chwilę będziemy mieli 7 zł ze litr albo powyżej?

Panie redaktorze. Więcej zaufania do profesjonalnych władz Orlenu.

I nie ma to nic wspólnego z nadchodzącymi wyborami?

Oczywiście, że nie.

Patrzę panu prosto w oczy, ale... nic, zero. To przypadek?

To jest po prostu profesjonalnie prowadzona polityka przez polski koncern, który robi wszystko, że jeżeli zmniejszają się koszty pozyskania surowca do produkcji paliwa, no to marże po prostu obniża polskim konsumentom.

Wbrew rynkom?

Nie wbrew rynkom. Właśnie zgodnie z rynkiem. To jest spółka prawa handlowego, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, audytowana. Jestem przekonany, że to wszystko jest zgodnie z zasadami. Cieszmy się, że jest tak dobrze po prostu prowadzona. I potrafią inwestować gigantyczny miliardy również polskich rolników, we wspieranie produkcji biopaliw, a z drugiej strony potrafią dla milionów Polaków obniżać ceny paliwa. Ta narracja Platformy Obywatelskiej, że coś się złego dzieje, że paliwa są w Polsce tańsze, no jest po prostu w mojej ocenie jakaś śmieszna. Po prostu cieszmy się.

Oby to później nie był śmiech przez łzy. Musimy powoli kończyć. Nie liczyłem, panie ministrze, ile razy pan w trakcie naszego spotkania wymienił pan nazwisko Donalda Tuska. Pan nie lubi Donalda Tuska?

To jest kwestia lubienia czy nielubienia. To jest człowiek, który w mojej ocenie jest emanacją zła. Wszystko, co jest złe w polityce, ma mianownik, w którym są dwa słowa: "Donald Tusk". To jest architekt przemysłu pogardy. To jest człowiek, który dzieli polski naród. To jest cynik o niewyobrażalnej skali. Zresztą pan prezes Jarosław Kaczyński w Opolu, na konwencji wyborczej, 2 dni temu, powiedział doskonale, że programem Donalda Tuska jest Donald Tusk. Sam Donald Tusk. On jest tak zapatrzony w siebie.

Ale kiedyś to pan chciał być z Donaldem Tuskiem w jednej partii?

Znaczy, ja byłem kiedyś z Janem Rokitą, ale widząc, co się po prostu dzieje, odszedłem z tej formacji. To było kilkanaście lat temu, kiedy był planowany rząd POPiS, bo proszę pamiętać, że w 2002 roku PiS i Platforma również startowały razem na przykład do sejmików województw. Były inne czasy.

Dziś trudno sobie to wyobrazić.

To ahistoryczne dzisiaj podziały. Dzisiaj Donald Tusk jest reprezentantem opcji, w mojej ocenie w 100 procentach niemieckiej. Został przesłany przez Manfreda Webera, który proszę pamiętać, zrzucił go z funkcji szefa Europejskiej Partii Ludowej i go wysłał do Warszawy. Mówi: "Tusk, masz tutaj wygrać wybory, musimy mieć naszego kontrolowanego przez Berlin premiera". To po prostu jest dzisiaj realizowane.

Mocna ocena.

No nie, no to są fakty. Przecież to są fakty historyczne. Po prostu dokładnie Donald Tusk został wyrzucony z funkcji Europejskiej Partii Ludowej, po to, żeby być marionetką Berlina w Warszawie. Ale my wygramy wybory.

O czym marzy Janusz Kowalski?

O Polsce suwerennej, niepodległej, bez Donalda Tuska.

Posłuchaj całej rozmowy: 

Reklama

Komentarze (62)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Ewa2023-09-28 16:47:34 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Nie, to pana panie kowalski nie powinno się nawet do radia wpuszczać zeby pan tak szczuł
~Pumba2023-09-25 19:31:30 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
A kto chce temu debi..owi rękę podać ?
~eles1949 2023-09-24 21:13:56 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Marzę o Polsce suwerennej, niepodległej, bez Janusza Kowalskiego i tej całej PiS-owskiej hałastry.
~Mieszkaniec2023-09-25 02:05:17 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Jak powiedział 60 lat temu Martin Luther King: "I Have a Dream". I to marzenie wkrótce się może spełnić :-)
~Janusz Kowalski...2023-09-24 07:23:25 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
To dzięki takim ludziom jak on w Polsce mamy jeszcze Polskę a nie Berlin pozostaje podziękować i życzyć zdrowia i wytrwałości w walce z opłaconymi z Berlina agentami takimi jak Tusk i Trzaskowski
~Mieszkaniec2023-09-24 09:20:28 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Słyszałem, że w centrali PiS na Nowogrodzkiej powstał pomysł na znakomity film, wzorowany na słynnej produkcji sprzed 18 lat, mianowicie: "Janusz Kowalski. W pogoni za rozumem". Na razie szukają reżysera i Kaczyński powiedział ponoć, że nie zgodzi się, by film o polskim Januszu kręciła Agnieszka Holland :D
~Janusz Kowalski2023-09-24 03:16:55 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
to jest człowiek, któremu nie wolno podawać ręki.
~towarzyszu Wieczorkowski2023-09-24 02:49:11 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
zostało Wam już niewiele czasu, więc żebyście potem nie byli zaskoczeni jak tow. Marcin, który w szybkim tempie musiał się spakować i opuścić budynek radiowęzła Klecina, proponuję przeprosić za swoją szkodliwą działalność i już zacząć się pakować. Niebawem wielkie wietrzenie radiowęzła Klecina :)
~Agnieszka Holland2023-09-24 02:44:28 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
wyreżyserowała kiedyś film "Zabić księdza". Film, delikatnie ujmując nie podobał się członkom PZPR i też nie byli oni zachwyceni jego rozpowszechnianiem. Ale muszę przyznać, że paniczna, histeryczna reakcja towarzyszy z PiS (Putin i Spółka) wielokrotnie przelobowała pierwowzór czyli PZPR. Nikt wtedy nikogo nie obrażał, nikt nie próbował blokować projekcji a PZPR rękami swoich ówczesnych propagandystów nie produkowała partyjnej agitki a żadnemu ministrowi do zakutego łba nie przyszło, aby wydawać jakiś ukaz i nakazać kinom, a wtedy wszystkie były państwowe, pokazywania tejże partyjnej agitki. Nikt wtedy nawet nie próbował przeszkadzać młodzieży w możliwości zobaczenia filmu, z czym mamy obecnie do czynienia, a miejscowe kino nie tylko nie zdejmowało filmu z afisza, ale organizowało dodatkowe seanse dla szkół.
~uradowany2023-09-23 20:26:29 z adresu IP: (84.252.xxx.xxx)
Dobrze, że ktoś taki był w Radiu Wrocław. Teraz będzie już tylko lepiej. Drugiego takiego cymbała nie znajdą,
~Trebor 2023-09-23 14:23:06 z adresu IP: (2a00:f41:8dd:76c9:1250:x:x:x)
Bliżej PiS do Rosji jak Tuskowi ????
~północ połudie2023-09-23 11:36:03 z adresu IP: (46.205.xxx.xxx)
Nie wierzę! Kowalski w Radiu Wrocław. Jak nisko to radio upadło...
~Peł2023-09-23 09:49:28 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
"Zielona Granica" to pseudo-film,który powstał celowo tuż przed wyborami na polityczne zlecenie Tuska w dodatku został opłacony zbrodniczą kasą Berlina i Moskwy! Tylko po to by zohydzić ludziom obraz i zakłamać rzeczywistość po to by nie zagłosowali na PiS Ale ten zabieg lewactwo się nie uda i PiS wygra kolejne wybory! Mamy wolny wybor ale ci,którzy oglądają ten film wpisują się w scenariusz I nareacje verlinsko-kremlowską!
~wowka54r.2023-09-25 11:35:04 z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Mieszkaniec Andżejek 64 osiągnął już swój poziom dalej ni ujeczka. W jakimś celu przytoczyłem anegdotkę o lubelskim prokuratorze. Pozdrawiam.
~Mieszkaniec2023-09-23 19:37:33 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Andrzej 64... Ten jak zwykle pisze jakieś brednie w komentarzach, zamiast się najpierw nauczyć poprawnie pisać po polsku...
~Andrzej 64 2023-09-23 18:51:31 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Nie dziw się pel te k.... Lewicowe niedługo będą ładować w psychiatrykach z nienawiści
~Andrzej 64 2023-09-23 18:47:57 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Do doktore bo tak masz psedonim z ubecji to ci powiem tak cukier jest niewiele droższy a powiedz mi gdzie jest ten chleb po 30zl pajacu Tuska
~Doktore 2023-09-23 15:21:14 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
~pel nie bądź jak Kowalski , włącz myslenie . Nie kompromituj się jak prezes Jarosław k. Np Cena cukru wzrosła w Polsce ciągu roku o 85 %, Zwykły serek Danio 40%.. itd . A może sprawdzisz wzrost cen mieszkań na skutek polityki PiSs tak od 2015 ? Inflacja teraz 10 % i to jest wyjątkowo duzo ..ceny rosną Konsumenci nie drukują pieniędzy , tylko PiSs Kowalski nie rozróżnia żboza ~ pel ogląda TVPiss i żyje w PRL-u biss Słabo
~Peł2023-09-23 14:09:06 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
@doctore pytanie podstawowy gdzie robisz zakupy w Polsce czy w Berlinie? Ceny ci się pomyliły akurat na ceny mam alergie i gdyby było drogo to bym pis krytykował ale nie da rady bo może cię zaskoczę ale ceny nie wzrosły mleko,chleb stoi w miejsce fakt bułki są trochę drozsze ale ttlkovflatego,że schodzą bardziej niż chleb wiadomo czego dużo się kupuje to drożeje to nie PiS robi inflacja a konsumenci kupujący na zapas ale czy Twój płytki na wiedzę umysł yo zrozumie?
~Doktore2023-09-23 13:59:35 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
~pel Inflacja , zadłużenie , drożyzna w sklepach .to tym żyją Polscy. Dyskusja o filmie którego większość nie oglądała nie ma sensu . PiSs = inflacja i zadłużenie kraju . Kompletne odosobnienie w Europie , brak inwestycji i perspektyw . Za 20 dni koniec tej pseudowładzy Putin i Spółka się skonczy
~Kama2023-09-23 11:17:13 z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
To w najmniejszym stopniu jest film antypolski. Jest owszem antypisowski, ale żaden Polak przy zdrowych zmysłach nie może być propisowski.
~kowalow2023-09-23 09:26:38 z adresu IP: (193.28.xxx.xxx)
a ty kowal ty kto
~eles19492023-09-23 05:26:39 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Osobnik ten obraża wszystkich naokoło - współczuję prowadzącym ten niby-wywiad. Jemu raczej potrzebny jest jakiś lubiąż czy tworki . . .
~Andrzej 64 2023-09-23 08:14:04 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Narscja niczym by zlyszal Tuska dla niego też wszyscy są stuknięci. W czasach drugiej Rzeczypospolitej już dawno siedział za zdradę ojczyzny
~Sruk2023-09-23 00:20:08 z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
***** *** i konfederussię
~ZIUK2023-09-22 23:35:25 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
W porywach około 20 nicków na tym forum,a pewnie jeszcze mniej realnych osób wali tu się z lubością godną lepszej sprawy po głowach.Są uzależnieni od tego hejtu i wylewania pomyj jedni na drugich.Siedzą sobie w swoich bańkach medialno-towarzyskich i zapewne myślą,że wszyscy są podzieleni na 2 wrogie plemiona.A interlokutorzy Szanownych Redaktorek i Redaktorów walą po tych bańkach kijem,żeby sobie nawzajem rzucali się do gardeł w internecie.I śmieszno i straszno :-)
~margaritacudnik2023-09-22 20:09:30 z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
AgnieszkaHoland to szmat sra na polskę
~Sruk2023-09-23 00:22:17 z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
,,p’’olskę Jarosława Kaczyńskiego na świecie pisze się z małej litery.
~Halok2023-09-22 18:43:24 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
-Andriej 64 automatyczny tłumacz z ruskiego coś się pogubił . Kopiejki przepadną jak prowadzący w centrali Putin i Spółka przeczytają złote myśli andrieja 64 . Dramat
~Andrzej 64 2023-09-22 18:13:15 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Agnieszka holand to paszkwil i scierwo lewicowe takich ludzi nie biorę pod uwagę i myślę że służby pelniace służbę na granicy wytocza jej proces i zostawia ja w samych osranych gaciach
~wowka54r.2023-09-23 19:26:53 z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Andżejku czyli papier toaletowy. Tak myślałem.
~Andrzej 64 2023-09-23 18:54:45 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Wowka czyli jest jasne jesteś z krwi i kości komuchem
~wowka54r.2023-09-23 14:58:56 z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Andżejku nie zaprzeczam bo to mija się z celem. Mam natomiast pytanie - twój prezydent twarz wyciera ręcznikiem czy papierem toaletowym?
~Andrzej 64 2023-09-23 13:44:35 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Wowka twoim prezydentem jest zbrodniarz Putin i to jest jasne jak słońce
~wowka54r.2023-09-23 08:24:25 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Andżejku piszesz, że obrażanie głowy państwa jest karalne. On jest inną częścią ciała a ta nie jest prawnie chroniona.
~Pikuś2023-09-23 08:12:15 z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Andrzejku, dlaczego zatem pis przez 8 lat nie rozliczył Tuska? Szach mat
~Andrzej 64 2023-09-23 08:08:01 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Pikuś Panu prezydentowi to ty możesz Tusk już niebawem stanie przed trybunał stanu za zdradę ojczyzny i w końcu pójdzie siedzieć i za aber Gold też pieprzony zlodziej
~Pikuś2023-09-23 00:17:49 z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
To Andrzej Duda obraża instytucję prezydenta RP i zostanie za to rozliczony przez wymiar sprawiedliwości, rura mu zmięknie. Wstyd na cały świat!
~Andrzej 64 2023-09-22 19:09:15 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Już zrzut robię obraza głowy państwa jest karalne
~tchórzliwy karzeł 2023-09-22 18:41:56 z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
A widziałeś ten film tumanie pisowski?! Czy może komentujesz tak samo jak pełniący obowiązki prezydenta RP (już niedługo) niejaki dudasz, który też nie oglądał, a obraża i p****li coś o prawie cytatu. No to zgodnie z prawem cytatu przypomnijmy co o dudzie napisał Jakub Żulczyk i co cytowały gazety na całym świecie. M.in: ,,duda je d€bil’’ -> portal idnes.cz
~Joker2023-09-22 17:19:41 z adresu IP: (173.15.xxx.xxx)
Czytajac komentarze widac jak te lepsze sfery popierjace PO bryluja intelektualnie. Wiecej kultury prosze panstwa. "13 Kto spośród was jest mądry i rozsądny? Niech wykaże się w swoim nienagannym postępowaniu uczynkami dokonanymi z łagodnością właściwą mądrości! 14 Natomiast jeżeli żywicie w sercach waszych gorzką zazdrość i skłonność do kłótni, to nie przechwalajcie się i nie sprzeciwiajcie się kłamstwem prawdzie! " list Jakuba 3: 13-14
~ZygZak2023-09-22 16:53:44 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Żałosny koleś. Tak sobie myślę. Na 1,5 mln. plemników wygrywa tylko jeden. Jaki sprytny był Janusz ogrywając konkurencję.
~Psychiatra 2023-09-22 16:18:17 z adresu IP: (2a02:a318:4042:4580:9131:x:x:x)
Redakcjo po co wy publikujecie taką patologię ? Kim on jest nikim, żeby go cytować.
~!!!2023-09-22 15:45:58 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Nie będzie partyjne byle co decydować komu podawać rękę. Zwłaszcza jak własnymi mackami pełznie w bagnie.
~Polak2023-09-22 14:56:54 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Folksdojcze i bolszewicy z Wrocławia, 15 października 2023 i tak wygra Zjednoczona Prawica. Wasz nienawistny jazgot nic nie pomoże. A po wyborach w końcu zostanie naprawiony system sądownictwa w Polsce, czyli sądy zostaną wyczyszczone z żymianokomuny i w końcu będzie normalnie!
~wowka54r.2023-09-24 14:07:47 z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
A mnie bardzo podoba się to nowe słowo żymianokomuna. Kuriozalne znaczy fascynujące. Swego czasu jeszcze za milicji w Lublinie dokonano zabójstwa a zabójca na torsie denata wyciął wyraz na "ch" używając pisowni poprawnej. Prokurator nakazał śledczym poszukiwania winnego z minimum maturą. To był strzał w dziesiątkę. Ta historyjka to tak na marginesie.
~odbiorNick2023-09-23 13:56:28 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Być może szanowny Mieszkańcu dla tych "ętelekułalystów" to jedno i to samo? Grunt żeby komuna, a czy na "rz" czy na "ż"... Tego już nie są w stanie ogarnąć.
~Mieszkaniec2023-09-22 16:22:25 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
odbiorNick, a ja się od towarzysza Polaka nauczyłem nowego słowa: "żymianokomuna". Pewnie Chodzi o Żydów z Rzymu? Bo kiedyś stale prawicowcy walczyli z "żydokomuną". Widać czasy się zmieniły i wróg też nowy ;)
~odbiorNick2023-09-22 15:59:21 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Taki z ciebie Polak jak ze mnie arcybiskup...
~Jęczmień 2023-09-22 14:37:39 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
To ten minister rolnictwa co nie rozpoznał pszenicy i owsa . Idealnie się nadaje jak kazdy z Putin i Spółka . Bierny , mierny ale wierny prezesowi
~odbiorNick2023-09-22 13:59:05 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Wieść niesie, że poszedł onegdaj Januż po rozum do głowy i tyle go widzieli... Ludzie opamiętajcie się! Kogo wy wpuszczacie na antenę!
~odbiorNick2023-09-23 07:41:58 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Stawiam orzeszki arachidowe przeciw twardej walucie szanowny Mieszkańcu, że na użytek własny tym bardziej...
~Mieszkaniec2023-09-22 16:23:59 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Sienkiewiczowski Zagłoba powiedziałby temu indywiduum: "Sklepu z rozumem nie założysz, bo go na sprzedanie nie posiadasz" ;)
~Niku2023-09-22 12:12:51 z adresu IP: (2a00:f41:70e6:bb7f:0:x:x:x)
Patrzac na wyczyny p.Kowalskiego uwazam, ze zaden prawdziwy Polak nie powien go sluchac, ani czytac, ani ogladac.
~KONIEC pis2023-09-22 11:46:54 z adresu IP: (93.157.xxx.xxx)
Janusz Kowalski pełni bardzo ważną rolę w ZJEP-ie (zjednoczonej prawicy). On ma świecić przykładem, że dosłownie każdy, kto dołączy do tej złodziejskiej bandy może dostać stanowiska i zarabiać miliony. KAŻDY, nawet taki ktoś jak Janusz Kowalski, Mejza, Kukiz, Bąkiewicz, Cieszyński... Doprawdy zacne towarzystwo...
~Wieslaw 2023-09-22 10:17:35 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Tylko Zjednoczona Prawica jest gwarantem rozwoju Polski I Polaków folksdojcze szwabskie psy tyle macie co sobie poszczekacie do Berlina szparagi zmywak podcierak czeka w październiku 15 pogonimy do Berlina oszusta rudego I jego bandę raus
~Stary wrócił 2023-09-23 03:27:49 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Wiesław jakiś ty tępy, zdejmij klapki z oczu lub zmień czasem kanał...
~Pkwu2023-09-22 14:31:43 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Wpis zrealizowano w ramach płatnej kampanii Paranoi i Schizofrenii
~dudasz2023-09-22 10:09:36 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Przypomnijmy, że zaproszony do studia przedstawiciel Solidarnej Rosji, poseł Kowalski wcześniej startował z list PO, przynosił Tuskowi kwiaty i prosił go o wspólne zdjęcia. Kiedy przeszedł PO do Solidarnej Rosji zawyżył średnie IQ obu tych partii.
~Kamcio2023-09-22 10:02:17 z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
Janusz dzisiaj w rozmowie słychać było że był bardzo zdenerwowany, jakby samego Belzebuba zobaczył. Słuchałem słuchałem nawet się zmartwiłem o Janusza że z tego wszystkiego włosy mu wypadną albo schudnie. Bo Janusz w internecie nie cały film zobaczył.
~KONIEC pis 2023-09-22 09:29:55 z adresu IP: (93.157.xxx.xxx)
Zapraszać pospolitego d€bila, tumana i złodzieja to upadek radia. UWAGA: wg prasy amerykańskiej, nasz największy sojusznik USA, rozważa wycofanie swoich wojsk z naszego kraju z uwagi na KRETYŃSKĄ i nieodpowiedzialną politykę PiS (Puitin i Spółka)! Jeszcze tylko 23 dni złodziejskiej okupacji rusko-pisowskiej. HWDPis!
~Kama2023-09-22 09:23:26 z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
"Chcemy przypomnieć o tym, jak wielkim zagrożeniem jest powrót rządów Prawa i Sprawiedliwości do władzy" - ostrzegał przedwczoraj premier Mateusz Morawiecki na porannej konferencji prasowej.