Grzegorz Schetyna: PiS przegrywa debatę już przed jej rozpoczęciem

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2023-10-06 09:36 | Zmodyfikowano: 2023-10-06 09:38
Grzegorz Schetyna: PiS przegrywa debatę już przed jej rozpoczęciem - fot. RW
fot. RW

Panie pośle, ja się tak zastanawiam, bo wybory wyborami, ale są takie obszary w państwie, które mają określoną kadencję. Czy wy macie pomysły, jak ewentualnie przełamać impas po ewentualnej wygranej opozycji?

My musimy przede wszystkim skutecznie przejąć władzę. Uważam, że to będzie najważniejsze. Nie mam takiego wrażenia, że to odbędzie się w sposób taki cywilizowany i naturalny. Bo to, że opozycja będzie miała więcej mandatów w Sejmie i w Senacie, to w to głęboko wierzę. Natomiast jest pytanie, w jaki sposób skutecznie doprowadzić do przejęcia władzy.

To brzmi niepokojąco, panie przewodniczący. Co to znaczy "przejąć władzę w cywilizowany sposób"?

Otrzymać ją od poprzedniej ekipy, która przegrywa wybory i przekazuje następcom.

To chyba jest prosta sprawa, prawda?

Ale, tak samo jak ja, przecież pan redaktor śledzi wypowiedzi chociażby prezesa Kaczyńskiego, który opozycję odsądza od czci i wiary. Nazywa największą partię opozycyjną, partią niemiecką, zewnętrzną. Przecież to budowanie takiego nastroju jakby to był przeddzień wojny domowej. To nie jest cywilizowany język debaty politycznej. To nie jest debata wyborcza, tylko to jest po prostu hejt i nienawiść. To jest dzisiaj domena partii rządzącej, tego przekazu partii rządzącej. Więc ja nie jestem generalnie optymistą, co do jakości i klasy procedury, tych ostatnich dni kampanii i pierwszych dni po wyborach.

No to brzmi to niepokojąco, panie przewodniczący. Ale wróćmy do tego, o co pytałem, bo wy wskazuje często na konieczne zmiany np. w Trybunale Konstytucyjnym. Krytykujecie prezesa NBP, ale też media publiczne. Jaki macie konkretny pomysły na te odcinki, które wymieniłem? Bo one mają swoje kadencje.

Tak. Ale też każda z nich jest inaczej zbudowana i skonstruowana. Proszę też pamiętać, że PiS pokazał i przećwiczył metody szybkich wymian w instytucjach publicznych, nawet zmieniał prawo, żeby mógł takie procedury przeprowadzać.

I wy będziecie chcieli robić to samo?

Jaką bronią walczysz, od takiej broni zginiesz. Ja bym powiedział tak, że to na pewno musi być zrobione szybko. My mówiliśmy o tych stu dniach. To jest takie oczywiście symboliczne, ale są rzeczy, których nie można zostawić w tej procedurze, bo uważam, że tutaj naprawdę wydarzyło się bardzo dużo zła w instytucjach państwowych, publicznych, które publiczne nie są. Są instytucjami, które reprezentują interes partii politycznej, partii PiS.

To co np.?

Nie chcę o tym mówić, o konkretach, bo to będzie domena, mam nadzieję, jestem przekonany, większościowego rządu. Tu przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby prawo było uszanowane, żeby konstytucja nie była złamana, ale żeby mieć ogromną determinację, żeby to po prostu szybko zrobić. Tak się stanie.

No to jak np. wymienić prezesa Telewizji Polskiej?

Nie będziemy dzisiaj, tydzień przed ciszą wyborczą, opowiadać, co zrobimy po zwycięskich wyborach. My mamy przekonanie, że...

Bo to jest ciekawe, panie przewodniczący.

Bardzo ciekawe. Tylko nie będziemy prowadzić debaty w ostatnich dniach wyboru, kiedy przekonujemy niezdecydowanych do tego, żeby do wyborów pójść. Na pewno zmienimy tę sytuację w telewizji publicznej, bo jest dzisiaj telewizją partyjną, agresywnie atakującą całą opozycję. Po prostu tego nie można tolerować. To jest sprzeczne z rolą, z misją mediów publicznych i sprzeczne z dobrym obyczajem. Po prostu nie do zaakceptowania. Więc my te rzeczy wszystkie zrobimy. To nie jest jakieś ogólne zobowiązanie.

Ale to będzie taka czarodziejska różdżka, o której tutaj czasem w studiu Radia Wrocław niektórzy politycy mówią, czy macie jakiś naprawdę konkretny plan na to?

Będziemy o tym rozmawiać po wyborach. Natomiast to jest nasze twarde zobowiązanie. Sytuacja w mediach publicznych się zmieni i to zrobimy jak najszybciej będzie to możliwe po wyborach.

No dobrze, to swoją drogą pan premier Donald Tusk zapowiedział udział w debacie Telewizji Polskiej. To będzie game changer tej kampanii, jak zwykł mawiać Michał Kolanko.

Myślę, że to będzie ciekawe doświadczenie. Już jest pierwszy plus dla opozycji, dla Donalda Tuska, ponieważ Kaczyński ucieka. Ucieka do Przysuchy i mówi, że musi konsultować sytuację na polskiej wsi pod Warszawą. Nie będzie debatował, nie weźmie udziału w debacie wszystkich komitetów wyborczych, krajowych komitetów wyborczych. To jest pierwsza rzecz. Druga, widzę, słyszę, że PiS ma duży kłopot ze znalezieniem kogoś, kto mógłby tutaj stanąć i bronić ośmiu lat rządu PiS, polityki rządu PiS i tego, co. zrobili przez te lata. W jaki sposób zdemolowali nasz kraj i wszystko, co zastali w 2015 roku. Więc to jest bardzo trudne doświadczenie PiS-u, stanięcia twarzą w twarz z liderem opozycji, z Donaldem Tuskiem i innymi liderami opozycji demokratycznej. I taka otwarta, nieskrępowana rozmowa. Nie używając tych trików, które robią teraz w mediach publicznych, tylko po prostu prowadząc debatę. To jest bardzo ciekawe doświadczenie. Myślę, że będzie oglądane rzeczywiście masowo i będzie miało wpływ na wynik wyborów, na te ostatnie dni kampanii.

A gdybym miał pan obstawiać na antenie Radia Wrocław, kto z ramienia Zjednoczonej Prawicy właśnie może wziąć udział w tej poniedziałkowej debacie?

Gorączkowo szukają, bo tutaj każdy wybór jest zły. Naturalnym byłoby oczywiście, że będzie to prezes Kaczyński. Jak już powiedziałem, ucieka pod Warszawę. Ja myślę, że zdecydują się jednak na premiera Morawieckiego. Ma więcej wiedzy o funkcjonowaniu państwa. Oni nie mają tutaj dobrego wyjścia dla siebie. Tę debatę przegrywają już przed jej rozpoczęciem.

Naprawdę sądzi pan, że pan premier Mateusz Morawiecki pojawi się w studiu Telewizji Polskiej w poniedziałek?

Oni nie mają doświadczonych polityków na tyle, żeby mogli podjąć rozmowę z Donaldem Tuskiem, czy też z innymi liderami opozycji. Nie mają przygotowanych polityków, którzy są w stanie taką debatę podjąć. Ja uważam, że to będzie bardzo dla nich trudne. Ale też proszę zobaczyć, że nie mogą tej debaty zbojkotować, bo jest prowadzona w ich telewizji, w telewizji PiS-owskiej, więc tu są naprawdę w kropce.

A pan się uśmiecha, panie przewodniczący.

No uśmiecham się. Wie pan, najpierw organizują debatę, zmieniają prowadzących, zmieniają godziny. Robią wszystko, żeby uniknąć normalnej, otwartej rozmowy. Donald Tusk potwierdza swoją obecność i jest cisza z drugiej strony. Jedyny sygnał, który odbieram, jest takim, że Kaczyński ucieka i tłumaczy się, że nie będzie mógł uczestniczyć w tej debacie. To jest właśnie ich polityka, polityka ucieczki. Tak samo było tutaj z ministrem Błaszczakiem, kiedy była debata w komisji Obrony Narodowej w Sejmie. Tak samo, on przyszedł i za chwilę wyszedł. Nie chciał podjąć rozmowy z posłami. Oni mogą i chcą rozmawiać tylko ze sobą. Oni nie słuchają Polaków, nie rozmawiają, nie prowadzą debat, nie tłumaczą swojej polityki. Są tylko dla siebie. Chcą swojego państwa. Państwo PiS. Dlatego przegrają wybory. Najpierw przegrają debatę, a za tydzień, w niedzielę przyszłą, przegrają wybory do Sejmu i do Senatu.

To gdyby tak było, jak pan mówi, jeśli tak się to wszystko poukłada po 15 października, jak w praktyce później formułowanie, konstruowanie rządu mogłoby wyglądać? I czy pan widzi potencjalne pole do współpracy z panem prezydentem Andrzejem Dudą?

Uważam, po pierwsze, ważna matematyka. To znaczy opozycja demokratyczna powinna mieć i głęboko wierzę, że te ostatnie dni potwierdzą te sygnały, które odbieramy z pracowni, które badają wyborcze trendy, że będziemy mieli ponad 230 mandatów. To jest pierwsza sprawa. Druga, uważam, że to będzie też wielki sprawdzian dla prezydenta Dudy, dla jego konstytucyjnej roli arbitra. Nie osoby, nie polityka, który wywodzi się ze środowiska PiS-owskiego, czy też ma szczególne relacje z dotychczasową większością parlamentarną i z PiS-em, tylko po prostu staje na wysokości zadania i składa misję tworzeniu rządu tym, którzy wygrywają te wybory. Uważam, że to jest najważniejsze. To będziemy widzieć w pierwszych dniach po 15 października. Wierzę, że stanie na wysokości zadania.

A w kwestiach ustawodawczych? Myślę, że to jest kluczowe.

Na pewno tak. Wszystko jest kluczowe, panie redaktorze. Wszystkie rzeczy, o których mówimy, po wyborach będą kluczowe. Nie wyobrażałem sobie, żeby prezydent był hamulcowym dla funkcjonowania nowego rządu, projektów legislacyjnych. Trudno mi sobie to wyobrazić. Wydaję mi się, że jest tak dużo do zrobienia i cały pakiet nowych ustaw, zmian, przywrócenia normalności w Polsce, wierzę, że będzie miał także wsparcie prezydenta Dudy.

No to zobaczymy. W ogóle zobaczymy, jak to wszystko się poukłada już za półtora tygodnia. A ile, panie przewodniczący, może kosztować litr benzyny pod koniec października? Jak pan sądzi?

Ja jestem pełen obaw, powiem panu redaktorowi szczerze. Bo utrzymywanie tej dumpingowych ceny, zduszenie tego przed wyborami, no niestety wszystkich nas będzie kosztować eksplozją tych cen po 15 października.

Jak pan sądzi, ile litr benzyny może kosztować?

Ja myślę, że, szczególnie przy wysokiej cenie dolara i wysokiej cenie ropy na giełdach światowych, boję się, że będzie oscylować około 7 złotych.

7 złotych?

Tak. Tak mi się wydaję.

To w przypadku, gdyby opozycja przejęła władzę, gdyby tak się stało, to może być to trudny start w takich warunkach.

Ale ten start nie będzie łatwy w ogóle, tak jak mówiliśmy na początku, od pierwszego dnia, od pierwszych godzin po tych wyborach. Ale ja przede wszystkim dzisiaj się chcę pilnować tego i trzymam kciuki za to, żeby te wybory przeszły w sposób normalny i cywilizowany. Żeby można było policzyć głosy za granicą. Żeby wszyscy ci, którzy chcą oddać głos na swój komitet wyborczy i swojego kandydata, żeby mogli to zrobić. Ta procedura wyborcza, bardzo skomplikowana i utrudniona przez te zmiany, które wprowadzał PiS, ona mnie dzisiaj martwi i chciałabym, żeby tutaj wszystko było dobrze. Nie chcę protestów wyborczych. Chcę żebyśmy mieli wszyscy poczucie, że naród zdecydował, kogo chce widzieć w Sejmie i w Senacie. To jest dla nas wyzwanie. Dzisiaj na te najbliższe dni.

Macie wszyscy po różnych stronach tej sceny politycznej mieć swoich obserwatorów, więc zakładam, że trudno tutaj w ogóle sugerować, że coś mogłoby pójść nie tak. Mam na myśli oczywiście liczenie głosów.

Ale mówię o tym złym prawie, wprowadzonym chociażby dla Polaków mieszkających, czy przebywających za granicą. Tam są spore utrudnienia. Tam są 24 godziny na to, żeby policzyć wszystkie głosy w tych komisjach za granicą i podpisać protokół przez wszystkich członków komisji. Mówię o obiektywnym procesie, trudnym procesie przejścia przez te wybory, a później będzie jeszcze trudniejszy proces odbierania władzy PiS-owi po ośmiu latach.

Pod warunkiem, że tak się stanie oczywiście.

Oczywiście, że tak, bo to wyborcy, jak powiedzieliśmy, zdecydują. Warto było czekać na te wybory, na tę kampanię wyborczą, na taką mobilizację. Jestem tutaj dobrej myśli, że te wybory będą zwycięskie dla opozycji demokratycznej.

Jeszcze mam jeden wątek, bo powrócił temat majątków polityków. Jak to powinno być? Czy ja np. powinienem wiedzieć ile posiada np. pana małżonka, czy nie?

Może pan się dowiedzieć o tym. Ja mam wspólnotę majątkową z moją żoną i to jest wszystko jawne. Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy uważali za normalne w kraju 38-milionowym, członku Unii Europejskiej, że małżonka premiera ma tajny majątek. To jest po prostu niemożliwe. I uważają, robią z tego coś absolutnie normalnego. PiS-owscy politycy i dziennikarze ich wspierający, mówią, że to jest naturalne. Myśmy mówili 4 lata temu, 6 lat temu w kampanii. Majątki współmałżonków, polityków, parlamentarzystów powinny być jawne, a oni robią wszystko, żeby po prostu ukryć ten majątek.

Ale podobno sprawa jest w Trybunale Konstytucyjnym?

Nie. Trybunał ją odrzucił. Oni przekazali, specjalnie skomplikowany prosty zapis, jeśli chodzi o współmałżonków. Oni jeszcze wprowadzili dzieci, wprowadzili rodzeństwa, wprowadzili rodziców, żeby po wywrócić i dać pretekst trybunałowi Przyłębskiej, żeby go wyrzucił do kosza ten projekt. I został wyrzucony. I cieszą się, że majątek żony premiera może być utajniony. To jest kompromitacja.

Czyli na razie się nie dowiem. A wy to zmienicie?

To absolutnie trzeba zmienić. To nie chodzi o wiele osób, ale tych, którzy zajmują się sprawami publicznymi, tworzą politykę, tworzą legislację, tworzą prawo. Ich majątek, ich i ich współmałżonków, musi być jawny. To jest oczywista oczywistość.

Posłuchaj całej rozmowy:

Reklama

Komentarze (43)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Schody do wody.2023-10-10 05:56:47 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Antydepresanty znów zaczęły działać, opowieśći sandałowego dzrewa.
~T.I2023-10-09 09:34:34 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Nowe taśmy platformy w okręgu Radomskim posłuchajcie tzw "Taśmy Frysztaka" politycxny deal w Spoldzielni Mieszkaniowej Tacy ludzie chcą rządzić Polską ostrzegam !
~Cena energii2023-10-10 07:22:42 z adresu IP: (91.217.xxx.xxx)
~t.i to takie pisowskie , jak pytanie konkretne to odpowiedzcie na temat . Powtórzę pytanie podaj ile wzrosła cena energii od 2015 roku do 2023 za rządów nieudaczników z PiSs . Nie było debaty niestety . Wszyscy zobaczyli TVP PiSs i pytania które wychwalały PiSs i były dłuższe niż czas na odpowiedz . Teraz już wszyscy wiedza jak wyglada propaganda rodem z Białorusi . Jeszcze 5 dni i koniec .
~T.I2023-10-10 00:46:25 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
@cena energii za prąd płacę tyle samo a nawet mniej niż tok temu tarcze PiS działają ale czasem przyznam płacę większy rachunek gdy używam piekarnika ale to 2-3 razy na rok więc nie jest to wygórowane nadszarpnięcie mojego budżetu Zamiast o energii może pochwalisz się jak Twój Tudk wypadł w dzisiejszej debacie
~Cena energii2023-10-09 22:38:22 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
~t.i sprawdz propagandzisto ile kosztowała kWh , gaz za m3 w 2015 a ile kosztuje teraz . Nadmienię ze duzo więcej . Miej odwagę pochwalić nierząd PiSs za to co nam zafundowali : bilion ekstra zadłużenia , inflacje 50 %w osiem lat, wzrost cen podstawowych artykułów o 100 % . Wielbimy PiSs bo już odchodzi za 6 dni
~T.I2023-10-09 16:29:04 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
,@ciezka praca co Energa i orlen?!. Mama tańsza energię i paliwo za mniej niż 6 zł to źle?
~Ciężka praca2023-10-09 14:40:51 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
~towarzyszu I Przypomnijmy sobie program rodzina na swoim . Miliony dla niekompetentnych politycznych namiestników z PiSs . Żony szwagrowie , wojkowie . Ciotki dzieci. Kowr, Energa , Orlen, Polska Grupa Zbrojeniowa ,…
~T.I2023-10-09 09:27:45 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
" Nie ma większej głupoty niż opowiadanie o tym,że opozycja ma jakieś kompetencje. To grupa nieuków i leniuchow" Powiedział niedawno w wywiadzie Jarosław Kaczyński mąż stanu dla którego Polska jest najważniejsza! Za tydzień o tej porze zwycięży poraz kolejny w wyborach i dalej będzie zmieniał Polskę na lepsze bo jeszcze nie wszystko posprzątali po tragicznych fla Polski latach nierzadow PO
~Maz stanu2023-10-09 10:13:46 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Jarosław K to osoba która nawet w sklepie spożywczym jest zagubiona , spotyka się z wybrańcami oczadzonymi TVPis . Koniec blisko
~Wandzia2023-10-09 06:01:16 z adresu IP: (2a01:112f:4316:7500:518c:x:x:x)
Grzesiu idź ty do debaty. Będzie niezła beka. Nie umiesz się wysłowić a w polityce jestes od 30 lat
~Andrzej 64 2023-10-08 18:13:22 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Piękny Grzesiu i ta jego końska szczęka
~Polak2023-10-08 11:41:13 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Schetyna nie ma nic do zaproponowania Polakom. On i jego środowisko zajmują się wyłącznie tylko sobą, czyli jak wykręcić lody dla siebie. "A co z Polską? A ch.j z tą Polską" - myśl przewodnia Platformy Oszustów.
~Tako 2023-10-08 17:32:52 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
~olak . Zorganizowana grupa mafijna od ośmiu lat doi Polskę . Manko na bilion , miliardy zapłacone za kary , brak partnerów zagranicznych , miliardy stracone na bezsensowne inwestycje typu Ostrołęka, promy bez stępki, narodowy samochód elektryczny . Afera get backu kradzież oszczędności ludzi poprzez rozbudzenie inflacji, drozyzna , zakupy wojskowe bez kontroli . Za 7 dni rozpocznie się sprzątanie tego bajzlu . Grzesiek Schetyna pomoze , bo wie co ważne dla większości Polaków .
~Artur Adamski2023-10-08 10:59:50 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Nudny, mętny, myślowo ociężały i absolutnie niczego nie mający do zaproponowania. Cały Grzegorz Schetyna. O ileż ten nasz Parlament byłby lepszy, gdyby nie było w nim takich jak on!
~To koniec2023-10-08 11:29:50 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
~aa doskonale opisales Jarosława K. Dodałbym brak zrozumienia otaczającego świata, brak znajomosci języków obcych, strach przed wejściem do sklepu, banku, nienawiść do kobiet, ludzi lepiej wykształconych , … odpowiedzialność za smierć 96 z samolotu . To ostatnie dni tego geniusza
~Zuzanna2023-10-07 23:22:57 z adresu IP: (2a00:f41:2c67:302b:2c0f:x:x:x)
Schetyna zdeptał ideały Solidarności, Solidarności Walczącej i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Zakolegował się z byłymi komunistami. Teraz chce powrotu wysokich emerytur dla esbeków. Cynizm i moralna katastrofa!
~Boss2023-10-07 23:17:38 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Schetyna dostał kopniaka od Tuska - zesłanie do Senatu - i jest zadowolony. Masochiści są wśród nas...
~Koalicja Obywatelska2023-10-07 21:42:57 z adresu IP: (2405:8100:8000:5ca1::x:x:x)
Na kanale YT @MiedzynarodoweRadioBiaorus pojawił się bardzo interesujący cykl "Myśli o Polsce". Odsłuchajcie i zobaczcie trochę prawdy o Polsce.
~Polak2023-10-07 21:36:00 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Do bolszewików i folksdojczów. Jak się nie podoba w Polsce to proszę jechać do Rosji lub Niemiec, tam jest lepiej...
~Haha2023-10-08 11:32:02 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Cos słabo płaca w tych kopiejkach ze takie krótkie posty i głupoty wypisujesz. Za tydzień przerzuca cię do sekcji węgierskiej , będzie łatwiej
~Polak2023-10-07 17:48:35 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Budżet Polski za Morawieckiego = 600 mld zł Budżet Polski za Tuska = 300 mld zł Wszystko na temat!!! Czy wyborcy Partii Oszustów mają coś jeszcze do powiedzenia??? Fakty i liczby same mówią za siebie i nikt mnie nie przekona, że 300 jest większe niż 600!!! Jakość życia w Polsce za PiS wzrosła skokowo o 100%. PiS forever!!!
~Haha2023-10-07 18:44:04 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Inflacja za Pissu 16%, zadłużenie za Pissu ekstra bilion, kary p do UE za Pisu miliardy , cena chleba , cukru , maska za Pisu 100% . Liczby mówią same za siebie . PiSs to dno i kupa mułu ..
~Okropność2023-10-07 13:26:33 z adresu IP: (37.128.xxx.xxx)
Każdy rok władzy PiS to kolejne 100 MILIARDÓW zadłużenia. A głupcy myślą, że rząd im coś daje.
~Polak2023-10-07 12:44:02 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Tak złodziejskiej ekipy jak PiS nie było nawet za komuny ani nawet za bandyckiej sanacji Piłsudskiego..Tylko tumańska hołota głosuje na PiS
~Polak2023-10-07 09:39:48 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Nie zgadzam się. Fakty są całkiem inne. To Platforma Oszustów obrabowała Polskę i Polaków na setki miliardów: luka podatku VAT, mafia paliwowa, alkoholowa, itd. Jak doliczymy do tego cały proces transformacj, prywatyzacji, czyli przejęcie naszego majątku za czapkę śliwek, a co za tym idzie transfer kasy poza Polskę w postaci dywidend i za pomocą cen transferowych (z czego mało kto zdaje sobie sprawę), to się może okazać, że kwota będzie powyżej biliona złotych!!!! Takiego rabunku świat nie widział!!!! Ale wyborcy Platformy Oszustów tego nie widzą, albo nie chcą widzieć. Tylko głupcy głosują na tą opcję polityczną, oglądając się samymi z pieniędzy!!!!
~Bilion2023-10-07 14:35:25 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Bilion zadłużenia po 8 latach , miliardy zobowiązań za broń którą pseudo minister obrony zamówił . Wyłącz TVPis i zacznij myśleć PiSs to powrót do komuny i droga ns wschod Jeszcze tydzień
~Cze2023-10-07 05:43:25 z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ja na PiS nie zagłosuje, nie jestem tanią szmatką, żeby mnie kupowali 500 plusem czy 13. Obecnie są takie ceny że szok, że ledwo starcza na życie. PiS tylko kradnie i kłamie. Ciągle afery w PiSie. Zalewska z wyrokiem za kłamstwa. Afera wiązowa i wiele innych afer.
~Tako2023-10-07 21:18:25 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
~ lana a wszystko na krechę od Pissu . Zadłużenie za 8 lat to okrągły bilion . To trzeba spłacić i takie osoby jak ty zapłacą . Przestań oglądać TVPiss , włącz myslenie .
~Lana2023-10-07 11:34:26 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
No chyba jednak jesteś tania szmatka i w sklepie nie byłaś dawno albo byłaś w Berlinie i ceny ci się pomyliły dla twojej informacji ceny nie wzrosły w Polsce! chleb w sklepie utrzymuje sie w tej samej cenie między 3-4 zł choć możesz kupić nawet za 10 w piekarni masz wybór ale ten wybór jest! Za nie rządów Tuska ludzie w trudnychcdytuacjavh zwracający się do pomocy społecznej nie otrzymywały nic bo dochód rodziny został przekroczony o 2 zł,pracowników docjslnych wysyłali do chodzenia po domach czy faktycznie matka ma ciężkie warunki choć wszyscy o tym wiedzieli celowo przeciągali sprawy żeby nic nikt od państwa nie dostał dodam,że chodzi o fundusze dla naprawdę potrzebujachych ,których zarobki starczały tylko na rachunki a gdzie życie?!
~Polak2023-10-06 22:08:04 z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
PiS wygra i to będzie piękny koniec PO (Platformy Oszustów). Mam nadzieję, że tym razem Państwo Polskie zostanie wyczyszczone z wrogów Polski, czyli z bolszewików, folksdojczów i żymian.
~Terefere2023-10-07 21:15:47 z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
PiSs już przegrał . Na nic tępa propaganda, oplaceni pożyteczni idioci . Za 7 dni koniec . Zero już topi laptopa , Antoni zaszył się w bunkrze ,
~Wieslaw 2023-10-06 18:18:20 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
TYLKO ZJEDNOCZONA PRAWICA JEST GWARANTEM ROZWOJU POLSKI I POLAKÓW FOLKSDOJCZE SZWABSKIE PSY TYLE MACIE CO SOBIE POSZCZEKACIE DO BERLINA SZPARAGI ZMYWAK PODCIERAK CZEKA W PAŹDZIERNIKU 15 POG DO BERLINA OSZUSTA RUDEGO I JEGO BANDĘ RAUS
~Pkwu2023-10-06 20:59:12 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ten idiotyczny wpis zrealizowano w ramach kampanii wyborczej PiSs
~Mecenas2023-10-06 15:05:37 z adresu IP: (173.15.xxx.xxx)
Jak ludzie moga glosowac na Pan Grzesia ktrego nawet PO nie chce.
~70 milionów JS2023-10-06 13:31:52 z adresu IP: (178.218.xxx.xxx)
A czy ktoś potrafi sobie wyobrazić milion aut elektrycznych, 100 tyś mieszkań plus? Przecież to NIE DO WYOBRAŻENIA!
~Artur Adamski2023-10-06 11:21:04 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
A czy ktoś wyobrazić sobie potrafi debatę, w której Grzegorz Schetyna nie zostałby starty na miazgę? Przecież to NIE DO WYOBRAŻENIA!
~Mieszkaniec2023-10-06 16:21:40 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ja ciągle czekam na mądry komentarz Artura Adamskiego. Wyobrażam go sobie, ale jeszcze takiego nie czytałem...
~Andrzejek2023-10-06 11:08:56 z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
Przypominam że jak go nie wybiorą do Senatu to nie będziemy już patrzeć na niego, zostało nam tylko 9 dni.
~klik2023-10-06 10:25:58 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Idzie demokrata Grześ poprzez wieś, puste serduszko niesie. Nie ma nic do ukrycia? Zdrajcy, renegaci, zaprzańcy, tchórze
~były słuchacz 2023-10-06 09:45:09 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:70db:x:x:x)
Donald Tusk wykazał się odwagą i zapowiedział swój udział w tzw. ,,debacie’’ w reżimowej TVP, a Kaczyński ponownie stchórzył pomimo, że jako jedyny uczestnik znałby pytania wcześniej i jako jedyny mógłby liczyć na przychylność prowadzących funkcjonariuszy TVP! :))) Debatą trudno będzie to nazwać, bo uczestnicy nie będą mogli ani ripostować ani zadawać sobie nawzajem pytań. Kaczyński to ŻAŁOSNY TCHÓRZ!
~Mieszkaniec2023-10-06 16:24:31 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Do tego mądrali z IP 188.122... Człowiek honoru, powiadasz? Człowiek honoru nie namawiałby nikogo do wręczania łapówki (Kaczyński został nagrany, gdy to robił), a po ujawnieniu takiej sprawy honorowo palnąłby sobie w łeb. Ale nie "Jarosław - Polskę zbaw". W końcu - wg kilku mionów obywateli tego kraju - to najmądrzejszy człowiek w Polsce. Jeśli PiS to ludzie bez honoru, jakim cudem ich szef ma go posiadać?
~@Sluchaj2023-10-06 14:02:40 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Jarosław Kaczyński ma to czego nie nikt inny z polityków, jest zakłamanym tchórzem bez honoru, działającym w interesie Federacji Rosyjskiej, w dodatku jest hipokrytą, bo jest niewierzącym gejem. A jego poziom intelektualny pozwoliłby mu na debatę jedynie z Kononowiczem.
~Słuchaj..2023-10-06 10:30:05 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Jatosław Kaczyński ma coś czego nie masz Ty,Tusk I cała ta pseudoopozycja razem wzięta mianowicie chodzi o Honor! Honor rozumiesz to?! Jarosław Kaczyński ma od debat swoich ludzi nie oczekujesz chyba,że będzie debatował z Tuskiem kimś kto jazgocze po lini Niemiec i jest przez Niemcy opłacony nawet garnitur kupowała mu Merkel z kasy niemieckiego POdatnika więc nie wieżgaj tylko grzecznie oglądaj klęskę swojej PO