Gminy z okolic Głogowa i Legnicy porozumiały się jak wspólnie wydawać unijne pieniądze

Karolina Bieniek, BT | Utworzono: 2023-10-11 08:04 | Zmodyfikowano: 2023-10-11 08:05
Gminy z okolic Głogowa i Legnicy porozumiały się jak wspólnie wydawać unijne pieniądze - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Liderem projektu jest miasto Legnica. O korzyściach tego porozumienia mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski

- Tutaj ze sobą nie rywalizujemy w ramach ZIT-u tylko każdy z samorządów ma określoną pulę środków do wykorzystania na konkretne cele. Będą to ścieżki rowerowe, będą to termomodernizacje, drogi, centra przesiadkowe, inwestycje które mają służyć wzmocnieniu gospodarki naszych miast.

Projekty inwestycji złożone przez każdy z 35 samorządów uzyskały już akceptację Urzędu Marszałkowskiego. O szczegółach jeden z sygnatariuszy porozumienia Cezary Przybylski marszałek Województwa Dolnośląskiego

- Jest to kwota 64 mln euro, została ona zwiększona o dodatkowe 19 mln euro, więc jest czym dysponować. Dzisiaj zbliżamy się do finału i trzeba będzie równie szybko i sprawnie tak jak przebiegała dyskusja, która była trudna, przystąpić do wydatkowania tych pieniędzy.

Legnicko Głogowski Obszar Funkcjonalny to 30 gmin i 5 powiatów, co czyni to partnerstwo jednym z największych w kraju. Legnica jako lider projektu ma zagwarantowane blisko 30 mln złotych i w pierwszej kolejności chce wybudować multimodalne centrum przesiadkowe przy dworcu, czy wymianę taboru komunikacji miejskiej, a z funduszu społecznego realizować projekty związane ze szkolnictwem branżowym. Rozmowy o powołaniu legnicko-głogowskiego ZIT-u rozpoczęły się już w 2019 roku.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.