Krople LIX na ból ucha

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-10-18 15:04
Dodaj do Wykop.pl
Krople LIX na ból ucha - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Ból ucha i jego przyczyny

Występowanie takiego objawu wiąże się najczęściej z pojawieniem się stanu zapalnego w uchu zewnętrznym lub środkowym. Zdarza się, że wynika to ze zwykłego przewiania albo może też być symptomem poważniejszej choroby. Ból pojawia się, kiedy rozwija się stan zapalny, a ten powstaje, gdy do ucha wnikają patogeny chorobotwórcze – najczęściej bakterie i wirusy, rzadziej grzyby. Drobnoustroje niekoniecznie muszą przedostać się bezpośrednio do ucha ze środowiska zewnętrznego, ale mogą wniknąć do ucha środkowego z górnych dróg oddechowych, tj. gardła lub nosa. Dochodzi wówczas do rozwoju infekcji, a w jej przebiegu ucho zaczyna boleć. Co wtedy zrobić?


Najpierw wizyta u lekarza

Dobrą praktyką przy dolegliwościach ucha jest zwrócenie się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Dalsze postępowanie jest uzależnione od przyczyn stanu zapalnego. W zdecydowanej większości przypadków za infekcje ucha odpowiadają drobnoustroje wirusowe, co skłania lekarzy do zalecenia pacjentom leczenia objawowego.


Co wybrać na ból ucha?

Żeby uśmierzyć ból, można sięgnąć po krople do ucha, np. LIX. To wyrób medyczny zawierający połączenie glicerolu i lidokainy, wykazujące bardzo szybkie działanie w miejscu bólu. Krople LIX można stosować jako element wspomagający przy:

  • stanach zapalnych ucha, które przebiegają w parze z bólem, obrzękiem czy swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego;
  • dolegliwościach, z bólem na czele, wywołanych regularną ekspozycją ucha na działanie wody i wilgoci;
  • dolegliwościach, którym towarzyszy ból wywołany długotrwałym noszeniem słuchawek;
  • dolegliwościach spowodowanych zatkaniem przewodu słuchowego zewnętrznego przez nadmiar woskowiny;
  • dolegliwościach, którym towarzyszy ból ucha spowodowany częstym stosowaniem detergentów, przyczyniających się do niszczenia naturalnej błony osłaniającej przewód słuchowy zewnętrzny, takich jak żele do mycia, mydło czy szampon.

Głównym składnikiem kropli LIX jest glicerol, który dzięki właściwościom wiążącym wodę osusza przewód słuchowy, zmniejsza obrzęk tkanek i prowadzi do redukcji odczuwanego bólu. Dodatkowo, glicerol zmiękcza woskowinę i pomaga w jej łatwiejszym usuwaniu.

Lidokaina to środek pomocniczy o działaniu powierzchniowo znieczulającym i łagodzącym ból. Dzięki działaniu bezpośrednio w miejscu bólu efekty są odczuwalne już po 2 minutach od zakroplenia. Co więcej, lidokainę cechuje dobra tolerancja wśród pacjentów, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. 


Przedłużający się ból ucha

Krople LIX przeznaczone są do doraźnego łagodzenia dolegliwości bólowych, jednak tylko w przypadku krótkotrwałej terapii. Należy je aplikować bezpośrednio do ucha, co ułatwia kształt buteleczki. Można to zrobić samemu lub poprosić inną osobę o pomoc.

Jeśli ból nie mija i trwa dłużej niż 3 dni, trzeba udać się do lekarza. Warto podkreślić, że przedłużające się dolegliwości, którym może towarzyszyć jeszcze obrzęk, może wskazywać na zakażenie bakteryjne lub grzybicze, co wymaga wdrożenia dalszego leczenia.

Preparatu LIX nie można stosować, jeśli doszło do perforacji błony bębenkowej ucha, czyli np. przy przewlekłym zapaleniu ucha środkowego. Warto udać się do lekarza, który zaordynuje właściwe leczenie.

Jeśli w toku stosowania kropli LIX u pacjenta pojawią się niepożądane objawy dodatkowe albo uczulenie (objawy alergiczne), trzeba zaprzestać ich aplikacji i zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. Jednocześnie krople LIX nie są przeznaczone do stosowania u dzieci poniżej 6. miesiąca życia. 


Krople LIX to wyrób medyczny i należy go używać zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub etykietą. Więcej informacji o produkcie znaleźć można na stronie https://lix.com.pl/

Źródła:

  1. Hossmann-Poznańska E., Dzierżanowska D.:
  2. http://www.otolaryngologia.org.pl/orl2/pdf/zalecenia/zalecenia_zapalenie_ucha_zewnetrznego_tekst.pdf 
  3. Jurkiewicz D., Zielnik-Jurkiewicz B.: Lidokaina w zapaleniach uszu – działanie, bezpieczeństwo, zastosowanie. Terapia, nr specjalny, sierpień 2019.
  4. Zakrzewska A., Ból ucha u dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74807,bol-ucha-u-dziecka

Informacje:
LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

LIX/14125/10/23

Reklama