Nagrody dla... najlepszych elewacji

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2023-10-20 13:26 | Zmodyfikowano: 2023-10-20 13:27
Nagrody dla... najlepszych elewacji - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Odnawiają - wygrywają. I tak już od 12 lat. Władze miasta chcą w ten sposób zmobilizować do zadbania o elewacje swoich budynków. -Nagrody są finansowe - mówi Radiu Wrocław Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia:

"Strzegom pięknieje dzięki temu. Jest motywacja dla właścicieli domków jednorodzinnych, budynków na wsiach, które są duże, poniemieckie. Pamiętam pierwszy konkurs, mieliśmy jedną ścianę, na jednym budynku, a teraz już było 15 osób. Taka wspólnota, która w tym roku wygrała, zrobiła na przeciwko Bazyliki - 50 tys. zł na konto dostała."

Konkurs dotyczy elewacji już wykonanych. Prace muszą być zrealizowane w tym roku. Nagrody będą wręczone w lutym. Od zgłaszających gmina oczekuje wglądu do dokumentów. Nagroda nie obejmuje ocieplenia czy wymiany okien. Brana pod uwagę jest tylko elewacja. Nagrodę finansową w różnej wysokości dostają wszyscy, którzy spełniają warunki. Nawet jeśli wyremontują jedną ścianę.

- Skorzystać mogą właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty i nie tylko. Laureaci swoje nagrody przeznaczają zazwyczaj na dalsze remonty - przyznaje Radiu Wrocław Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia.

"Przelewamy to na konta wspólnot bądź właścicieli. Nie pytamy, na co wydają. Zazwyczaj, kiedy już mają tą elewację - bo polega to wszystko na odnowieniu elewacji - to te pieniądze są wykorzystywane na remonty korytarzy, instalacji. Nie pytamy, na co wydają, to jest nagroda."

Co istotne, z uwagi na konkursowy charakter programu, nie jest konieczne rozliczanie się z nagrody. Jednak jak przyznaje Radiu Wrocław Burmistrz - "odzyskane" w ten sposób pieniądze, wspólnoty, właściciele najczęściej wykorzystują na dalsze prace remontowe. Remonty klatek schodowych czy instalacji elektrycznych.

W lutym nagrodzono 15 uczestników z ubiegłego roku. W tym roku pula wynosi 250 tys. złotych. Przez ostatnie lata taką formę nagrody otrzymało 221 inwestorów, którzy odświeżali zarówno małe domki (wygrywając po 2 tys. złotych), jak i większe budynki (wygrywając 50 tys. złotych). Zgłoszenia można nadsyłać do 6 grudnia.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.