Spacerują, by poznać historię wrocławskich Sołtysowic

Jakub Ciołko, PP | Utworzono: 2023-11-03 14:10 | Zmodyfikowano: 2023-11-03 14:10
Spacerują, by poznać historię wrocławskich Sołtysowic - fot. IPN
fot. IPN

Historię ogrodzonych drutem kolczastym baraków i ich więźniów można poznać nie tylko podczas wykładów, ale i w trakcie specjalnych, pieszych wycieczek. Inicjatywę doceniają wrocławianie, którzy w odkrywaniu nieznanych faktów o swojej okolicy widzą duży potencjał.

- To jest fajne, że taka lekcja historii dla naszych dzieci. Uważam, że należy to kontynuować, ma to swój symbol, znaczenie. W ten sposób oddajemy cześć, oddajemy hołd tym ludziom, ale też jest to przykładem dla młodego pokolenia, co jest istotne.

Na terenie obozu już latem 2022 roku odkryto zachowane fragmenty umundurowania czy należące do więźniów przedmioty codziennego użycia. Wnikliwe badania historyków pozwoliły dokładnie określić miejsce, w którym mieściło się centrum nazistowskiego miejsca kaźni. We wrześniu odsłonięto tam symboliczny pomnik, upamiętniający tysiące jego ofiar. Docelowo teren po barakach zostanie przekształcony w Park Pamięci.

W ramach atrakcji wspólnie przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej i sołtysowickich społeczników, mieszkańcy mieli już okazję poznać związki między byłym obozem, a zbudowanym po wojnie Cmentarzem Żołnierzy Polskich na wzgórzu Grabiszyńskim.

- Chyba nigdy wcześniej nie zrobiono tyle dla prawdy historycznej o tym miejscu, co w tym roku. Przecież żyją jeszcze ci, co byli tam przetrzymywani – wskazują Radiu Wrocław mieszkańcy Sołtysowic:

 - To jest szczególne miejsce, cieszę się, że w tym roku ta tablica tam została odsłonięta. To jest takie upamiętnienie wielu Polaków, którzy w tych czasach wojny tu przebywali, właśnie w naszym rejonie.

Darmowe wykłady mieszkańców czekają jeszcze w piątek 3 listopada o g. 17.00 w kościele przy ul. Redyckiej 10 i sobotę 4 listopada o 11.00 w bibliotece przy Sołtysowickiej 19, skąd w towarzystwie przewodnika wyruszą na spacer śladami historii sprzed niemal 80 lat.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.