No pokaż się żubrze... we wrocławskim ZOO powiększyła się rodzina polskich bizonów

Beata Makowska, BM | Utworzono: 2023-11-06 12:00 | Zmodyfikowano: 2023-11-05 16:15
No pokaż się żubrze... we wrocławskim ZOO powiększyła się rodzina polskich bizonów - Fot: ZOO Wrocław
Fot: ZOO Wrocław

Dwa młode żubry urodziły się we wrocławskim zoo. Mają około miesiąca – Pomelo urodził się 23 września, a Podgrzybek 9 października. Matką tego pierwszego jest Porina zwana Bydgosią, najstarsza krowa w stadzie, a mamą Podgrzybka jej córka Połetka, zwana Portmonetką. Cielaki czują się dobrze i coraz chętniej wychodzą na wybieg. Młode cieszą się dobrym zdrowiem, są aktywne i z chęcią eksplorują wybieg. – Starszy Pomelo już interesuje się dynią, podgryza sianko, powoli będzie także próbował innych pasz i patrzył, co je matka. Oba cielaki piją jednak na razie mleko. Ten gatunek został przywrócony naturze z puli genów 12 sztuk – opowiada Eryk Ochocki, opiekun żubrów:

- Zostały akurat sprowadzone do Polski z ogrodów zoologicznych z Szwecji i z prywatnych hodowli. Teraz nasza populacji liczy około 2400 sztuk, także udało się ten gatunek przywrócić naturze.

Żubry budzą słuszny respekt – nazywane są królami puszczy i już od średniowiecza opisywane były jako jeden z symboli polskich lasów. - Niegdyś tylko król mógł na nie polować, ale zmieniło się to z biegiem wieków i doprowadziło do zagłady żubra. W okresie międzywojnia w polskich lasach nie było już ani jednego osobnika żubra nizinnego. Na szczęście udało się je uratować – mówi Weronika Skupin, rzecznik prasowy wrocławskiego ZOO:

- Dzięki wysiłkom biologów, którzy te populacje odtworzyli tak, by te linie nie krzyżowały się w taki sposób, by nie było chowu wsobnego. To było też bardzo ciężkie zadanie, aby te linie genetycznie pozostały czyste.

Wśród gatunków zagrożonych i narażonych na wyginięcie, które w ostatnich latach przyszły na świat we wrocławskim zoo, są między innymi tygrys sumatrzański, pantery śnieżne, manaty karaibskie, czy też małpy mangaby rudoczelne oraz dzioborożce palawańskie – ptaki, które rozmnażamy jako jedyny ośrodek na świecie. 

Posłuchaj całego materiału:

 

*W materiale wykorzystano fragment wiersza Jana Brzechwy ZOO, czyta Piotr Fronczewski.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.