25 nowych mieszkań komunalnych trafiło do mieszkańców

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2023-11-09 08:36 | Zmodyfikowano: 2023-11-09 08:37
25 nowych mieszkań komunalnych trafiło do mieszkańców - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

- Lokale są gotowe do przeprowadzki - mówi Radiu Wrocław Alicja Masny, dyrektorka Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej UM w Świdnicy.

"Są 2 mieszkania jednopokojowe, 17 dwupokojowych, i 6 trzypokojowych. Mają metraże od 35 metrów do 68 m2. Są wykończone pod klucz więc przygotowane łazienki, biały sprzęt, wszystko, co jest potrzebne do zamieszkania. Kuchnie z kuchenką."

Wśród nowych lokatorów aż 16 rodzin posiada wśród bliskich osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Do tej pory często mieszkali w budynkach, które ograniczały im możliwość poruszania się.

"Dostaliśmy się tutaj na listę i z biegiem czasu się udało. / Bardzo się podoba mieszkanko. Mamy córeczkę niepełnosprawną więc dla niej to będzie naprawdę mniej wyzwań. / Nie ma barier, może sobie sama wyjechać z domu. Obecnie mieszkamy na drugim piętrze, które jest bardzo kłopotliwe. // Szczerze pierwsze co zobaczyła, to tarasik i już mnie nic nie obchodziło. Całe mieszkanie jest super."

- Budynek komunalny wzniesiony przy ul. Brata Alberta zapoczątkuje budowę nowego osiedla - zapowiada Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy:

"To początek takiej mikrodzielnicy mieszkaniowej, ponieważ za budynkiem znajduje się nasza działka. Tam planujemy postawić jeszcze dwa. Obok jest działka TBS-u. Tam też budowa ruszy za kilka miesięcy i będzie to taka bardzo ładna enklawa mieszkaniowa dla świdniczan."

Dotychczasowe mieszkania, które opuszczą lokatorzy, najprawdopodobniej będą przekształcane na mieszkania socjalne.

- Lista potrzebujących jest długa - dodaje Alicja Masny z Urzędu Miasta w Świdnicy:

"Rodziny, które się wprowadzą tutaj, zwolnią nam mieszkania w staromiejskiej zabudowie, czy w budynkach o niższym standardzie i z tańszymi opłatami, więc będziemy je mogli wykorzystać powtórnie, właśnie dla osób z niskim dochodem, którym zabezpieczamy takie minimum."

W nowym budownictwie czynsz wyniesie niecałe 12 zł/m2. Miasto decyduje się na budowę nowych mieszkań m.in. dlatego, że koszt metra kwadratowego remontu starych często przewyższa koszt budowy nowych. Obecnie w Świdnicy kolejka oczekujących na mieszkanie komunalne wynosi 60 rodzin. W swoich zasobach miasto posiada już około 1600 lokali komunalnych. Buduje też mieszkania w formie TBS. Aby mieć szansę na mieszkanie komunalne w Świdnicy, trzeba m.in. odprowadzać tam podatki, mieć nieposzlakowaną opinię w sąsiedztwie i płacić regularnie dotychczasowy czynsz.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.