Sąsiedzi zbudowali Sąsiadowisko - co to takiego?

, MC | Utworzono: 2023-11-10 07:22 | Zmodyfikowano: 2023-11-10 07:22
Sąsiedzi zbudowali Sąsiadowisko - co to takiego? - fot. Jakub Ciołko
fot. Jakub Ciołko

Przeznaczenie obiektu było pewne od samego początku, ale zmieniały się idee zachęcenia sąsiadów do wspólnej pracy przy budowie. Z planowanej kawiarenki, miejsca wypoczynkowego wyposażonego w projektor kina plenerowego, zrodziło się „Sąsiadowisko”, łączące cechy wszystkich propozycji. Miejsce ma być neutralne i ogólnodostępne. -Podobno chcieć, to móc. Czasem problemem jest brak wiary w możliwość spełnienia tych małych marzeń. Tymczasem nie ma czego się wstydzić i pora umówić się na kawę i zamiast narzekać, siedząc w domu, przyjść tu i zacząć wspólnie coś robić – mówią Radiu Wrocław uczestnicy społecznego czynu budowy platformy dyskusji:

-Jesteśmy otwarci, mamy wyjątkowe miejsce, gdzie będziemy się spotykać, rozmawiać, planować inne jakieś wspólne działania. To przestrzeń też dla innych ludzi, publiczna, dla wszystkich do wykorzystania. Kto chce może przyjść i się "wychillować".

Oficjalne otwarcie umiejscowionego obok domu kultury „Sąsiadowiska” bolkowianie zaplanowali na piątkowe popołudnie 10.11. Sukces świętować będą od 17:00, ale jak zapowiadają, nie potrwa to długo. Przede wszystkim skupić się chcą na nowych pomysłach, które trzeba przedyskutować przed nadejściem wiosny. Projekt budowy był realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury, które chciało sprawdzić działanie modelu promującego zbiorową kreatywność mieszkańców ponad gotowymi propozycjami lokalnych instytucji. Te mają mieszkańców wspierać zasobem wiedzy i koniecznych narzędzi. -Widzowie mogą być na tej scenie aktorami, grać rolę tych, którzy swoim sąsiadom pokażą, że nie ma żadnego wstydu w takim czynie społecznym. Potrzebna jest nam taka dawka wspólnie spędzanego czasu, bo jak widać, tej grupie się udało – mówi Radiu Wrocław Katarzyna Doszczak-Fuławka, dyrektor Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Bolkowie. 

-W ramach projektu, w którym powołaliśmy partnerstwo, to mieszkańcy, członkowie tego partnerstwa, stworzyli przestrzeń, którą będą dysponować, żeby być razem. My jako instytucja kultury będziemy jedynie opiekunem tego miejsca.

Chociaż projekt został materialnie sfinalizowany, w rzeczywistości nadal trwa. Nakład energii i wolnego czasu, jaki twórcy poświęcili na budowę „Sasiadowiska”, ma teraz motywować ich do dbania o stworzoną przestrzeń. O pełnym sukcesie będzie można mówić, dopiero kiedy kreatywni bolkowianie licznie zachęcą do współpracy swoich sąsiadów.

Reklama