Świdnicka Prokuratura zwróci szczególną uwagę na los zwierząt

Bartosz Szarafin, MC | Utworzono: 2023-11-10 09:48 | Zmodyfikowano: 2023-11-10 09:49
Świdnicka Prokuratura zwróci szczególną uwagę na los zwierząt - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

To najprawdopodobniej pierwsza w Polsce stała współpraca prokuratury ze schroniskiem dla zwierząt. Po śmierci kota ze Świebodzic, którego oprawcą był partner właścicielki - schronisko ze Świdnicy zaproponowało spotkanie Prokuraturze Rejonowej. -Celem jest stała współpraca i przestroga dla innych - mówi Adrianna Kaszuba - kierowniczka Schroniska Fundacji Mam Pomysł. -Ze względu na to, że tych przypadków okrucieństwa, naszych interwencji niestety w ostatnim czasie jest więcej i widzimy taką potrzebę działania. Żeby po prostu ukrócić pewne praktyki czy żebyśmy dali znać wszystkim, że znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem i bardzo chcielibyśmy, żeby to wybrzmiało dość wyraźnie. 

Świdniccy prokuratorzy szybko przystali na taką propozycję. Liczą, że dzięki temu sprawcy przemocy będą zatrzymywani zanim dowiedzą się o swojej sprawie z mediów - mówi Radiu Wrocław Prokurator Rejonowy Marek Rusin. -Chodzi o to, żeby informacje dotyczące znęcania się nad zwierzętami, które pojawią się w schronisku - niezwłocznie były nam przekazywane. To nam umożliwi podjęcie szybkiej reakcji, zabezpieczenie dowodów, zatrzymanie sprawcy przestępstwa. Dzięki czemu będziemy mogli w szczególności dokonać ich zatrzymania bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. 

Schronisko mając informacje o przemocy, będzie mogło ją przekazać nawet mailowo do prokuratury, która np. obejmie nadzorem postępowanie Policji. W Prokuraturze Rejonowej w Świdnicy wyznaczono też koordynatora, którym został prokurator specjalizujący się w tego typu sprawach. Pracownicy schroniska będą mogli konsultować z nim niektóre działania lub omawiać możliwe wyjścia z sytuacji. -Do tej pory prokuraturę w toku śledztwa informowała Policja - mówi Adrianna Kaszuba - kierowniczka schroniska.

-Prokuratura dowiadywała się o tych wszystkich aktach okrucieństwa za późno. Prokurator Kostowski akurat został mianowany takim konsultantem w tych sprawach więc jest to dla nas zaskakująco pozytywny obrót tych wszystkich wydarzeń i ja nie miała styczności do tej pory z takim działaniem. 

Pomysł narodził się po tym gdy mieszkaniec Świebodzic pobił kota partnerki. Jak się okazało - ze skutkiem śmiertelnym. Gdy zobaczył rozgłos w sieci ukrywał się siedem dni. Prokuratura dzięki bezpośrednim zgłoszeniom m.in schroniska, będzie mogła doprowadzić do zatrzymania jeszcze przed rozgłosem - liczy Prokurator Rejonowy w Świdnicy - Marek Rusin. -Mając na uwadze ilość takich spraw niewątpliwie trzeba się w nich specjalizować. To wymogło na nas podjęcie decyzji o takiej koordynacji. Jeżeli ta informacja medialnie się przebije, a inne organizacje się do nas zgłoszą, to będziemy w podobny sposób postępować. Będziemy bezpośrednio tego typu postępowania obejmować nadzorem i będzie prokurator również ten sam koordynował tego typu postępowania. 

 

Organizacje będą mogły podjąć współpracę bezpośrednią. To najprawdopodobniej pierwsza taka współpraca w Polsce.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.