Szpital przy Borowskiej rozbłyśnie fioletowym światłem, wszystko z okazji Światowego Dnia Wcześniaka

Martyna Czerwińska, AO | Utworzono: 2023-11-17 13:42 | Zmodyfikowano: 2023-11-17 13:48
Szpital przy Borowskiej rozbłyśnie fioletowym światłem, wszystko z okazji Światowego Dnia Wcześniaka - fot. Martyna Czerwińska
fot. Martyna Czerwińska

W Polsce to aż 20 tys. dzieci rocznie. Jutro ich rodzice mogą wziąć udział w Światowym Dniu Wcześniaka przy Borowskiej. Placówka została podświetlona na fioletowo - to właśnie ten kolor symbolizuje delikatność i wyjątkowość. W programie przewidziano darmowe konsultacje z lekarzami, doradcami laktacyjnymi czy fizjoterapeutami.

- Pokażemy też jak udzielić pierwszej pomocy wcześniakowi - mówi kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii prof. Barbara Królak - Olejnik:

"Proszę sobie wyobrazić jak wspaniale włączają się w to te 2,3 -letnie maluchy, kiedy widzą fantomy. A to są takie małe, szmaciane laleczki. Kładziemy je na materacach, a one zanim zdążymy cokolwiek pokazać - chyba mają to we krwi, zaczynają uciskać mostek, klepią plecki"

- Jutro do szpitala przyjadą rodzice z dziećmi, którym udało się przetrwać ten trudny okres - opowiada prof Barbara Królak - Olejnik - kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii:

"Ja cały czas mam w pamięci małego Stasia, który urodził się wtedy, kiedy otwieraliśmy bank mleka. Bardzo długo mama była z nim hospitalizowana, a jednocześnie była pierwszą dawczynią, która wtedy oddała tak dużo mleka, że byliśmy zaskoczeni, że kobieta może nakarmić własne dziecko, a jednocześnie tyle, żeby dzielić się z innymi dziećmi i ta mama co roku nas odwiedza"

Dla rodzin wcześniaków zaplanowano na jutro darmowe warsztaty, porady ze specjalistami, doradcami laktacyjnymi, czy fizjoterapeutami. Będzie można się też nauczyć udzielania pierwszej pomocy wcześniakowi. Akcja rusza o 10:00 i potrwa do 14:00 w szpitalu przy Borowskiej we Wrocławiu.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.