Skraca diagnozę z godzin do minut, nowoczesny sprzęt trafił w ręce lekarzy z Bolesławca

Piotr Słowiński, AO | Utworzono: 2023-11-19 11:00 | Zmodyfikowano: 2023-11-19 11:04
Skraca diagnozę z godzin do minut, nowoczesny sprzęt trafił w ręce lekarzy z Bolesławca  - Zdjęcie poglądowe / fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, fot. Piotr Słowiński
Zdjęcie poglądowe / fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, fot. Piotr Słowiński

- Specjalny spektrometr pozwala rozpoznać bakterie, zanim dokonają one śmiertelnego spustoszenia w organizmie osoby zakażonej i chorej na sepsę - mówi dr Łukasz Kozera kierownik centrum diagnostyki laboratoryjnej w bolesławieckim szpitalu:

"W sepsie walczymy z czasem, dzięki właśnie temu urządzeniu jesteśmy w stanie podjąć te kroki, które tego pacjenta, zanim dojdzie do pacjenta u takiej niewydolności ogólnonarządowej, jesteśmy w stanie to leczenie rozpocząć znacznie szybciej."

W Polsce podobnych urządzeń jest tylko kilka. Obecnie personel bolesławieckiego szpitala nie tylko prowadzi badania nowym spektrometrem, ale także szkoli się nad jak najszerszym wykorzystaniem sprzętu.

- To jedno z kilku takich urządzeń w Polsce, które umożliwia wdrożenie leczenia jeszcze zanim grzyby czy bakterie spowodują nieodwracalne szkody u zakażonego - mówi Radiu Wrocław dyrektor szpitala Kamil Barczyk:

"Diagnostyka sepsy była bardzo uciążliwa, trwała dziesiątki godzin, a właściwą detekcję mieliśmy po kilku dniach. Obecnie w ciągu kilku dosłownie minut jesteśmy w stanie zdiagnozować, jaki jest odczyn bakteryjny zachorowania."

A to umożliwia wdrożenie odpowiedniego, celowanego leczenia przeciw patogenom, które zagrażają pacjentowi, co zwiększa szanse na jego uratowanie.


Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Zorientowany2023-11-20 18:59:17 z adresu IP: (2a02:a313:e03f:ed80:40ca:x:x:x)
Panie Dyrektorze, Panie Redaktorze podając informacje w artykule jak wyżej proszę sprawdzać źródła. Informacja, że jest tylko kilka takich urządzeń w kraju jest krzywdząca dla fundacji, która jest w tym momencie Państwa dobroczyńcą. Wystarczy wejść na stronę internetową fundacji, aby dowiedzieć się, że zakupiono 399 urządzeń do diagnozowania sepsy. Jesteście Państwo jednym z wielu szpitali obdarowanych przez Pana Jurka i jego ekipę. Trochę rzetelności i szacunku mili Państwo.