Po raz kolejny wspólnie zabrali się za sprzątanie swojej okolicy, dziś widać już efekty ich pracy

Bartosz Szarafin, AO | Utworzono: 2023-11-19 12:12 | Zmodyfikowano: 2023-11-19 12:18
Po raz kolejny wspólnie zabrali się za sprzątanie swojej okolicy, dziś widać już efekty ich pracy - fot.  Patryk Maćkowiak - Gmina Szczawno Zdrój
fot. Patryk Maćkowiak - Gmina Szczawno Zdrój

Dziesiątki akcji sprzątania i edukowanie społeczności powoli zaczynają przynosić skutek. Widać to m.in na Wzgórzu Gedymina, gdzie wolontariusze wzięli udział w jesiennej odsłonie akcji "Dbamy o środowisko".

- Kilka lat temu było o wiele gorzej - mówi Konrad Pełczyński ze Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.

"Widzimy znaczący progres, tych śmieci jest zdecydowanie mniej, tak jak zaczynaliśmy swoją działalność kilka lat temu. Zdecydowanie zachęcamy do tego na zasadzie - puste waży mniej. Miałeś siłę przynieść pełne - zanieś puste opakowanie z lasu do cywilizacji, gdzie są już kosze na śmieci i tam to po prostu wyrzuć."

Tym razem w akcji towarzyszącej zakończeniu rewitalizacji pobliskiego stawu - zaangażowała się młodzież ze Szczawna Zdroju. Ile śmieci napotkali po drodze?

"W tamtym roku było więcej, dużo. Wcześniej było trzy worki jakoś. / Tak średnio bym powiedział, tak średnio. / Tak, worki aż pękały, a dzisiaj było tak właśnie średnio tych śmieci. / Nie powiedziałbym, że to jest trudne [sprzątanie - przyp.red.] ale trzeba to jednak robić, ponieważ oczyszczamy nasze parki. Jest to bardzo dobra rzecz."

- mówili uczniowie Zespołu Szkół Podstawowych im. Przyjaciół Przyrody.

Akcję sprzątania zorganizowano w tym miejscu już po raz czwarty. Z biegiem lat widać efekty tych działań - przyznają uczniowie.

"W tamtym roku szliśmy, to pełno śmieci było po drodze, a teraz praktycznie, że nie ma. / Butelek dużo właśnie po piwie, nie wiadomo kto wrzucił do stawu. / Z każdym rokiem jest coraz mniej, bo coraz więcej sprzątamy. / Ja jeszcze jak chodzę z psem na spacer, to zbieram śmieci i wyrzucam do kosza."

- Tu puste worki wyjątkowo cieszą, odrobiliśmy lekcje - przyznaje radny Janusz Kozłowicz

"Wydaje mi się, że społeczeństwo, że mieszkańcy Szczawna i Wałbrzycha, którzy korzystają z tych terenów, no zaczynają do tego podchodzić bardzo poważnie. Jestem pod olbrzymim wrażeniem. Naprawdę nie ma co sprzątać. Nie ma pustych butelek, nie ma puszek."

Akcję Dbamy O Środowisko, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Czysty Wałbrzych, zorganizowano już po raz czwarty.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.