W regionie coraz chłodniej, czeka nas fala opadów i pierwsze mrozy

Jakub Ciołko, AO | Utworzono: 2023-11-19 12:32 | Zmodyfikowano: 2023-11-19 12:41
W regionie coraz chłodniej, czeka nas fala opadów i pierwsze mrozy  - fot. pexels
fot. pexels

Początek tygodnia zapowiada się ciepły, aura nie będzie jednak rozpieszczać.

- Poza okolicą Sudetów możemy spodziewać się nawet do 10 stopni, ale nastroje i tak popsują nam opady – mówi Radiu Wrocław Anna Woźniak z Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

"Kolejne dni z dużą dynamiką w pogodzie. O ile cieplejsza masa powietrza zostanie jeszcze w poniedziałek oraz wtorek, o tyle już w środę i czwartek spodziewamy się wyraźnego ochłodzenia. Do połowy przyszłego tygodnia opadów deszczu będzie całkiem sporo."

Zdaniem IMGW Dolnoślązacy nie powinni rozstawać się z zimową odzieżą. Rękawiczki, czapki i szaliki przydadzą się szczególnie w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia. Stale pod ręką warto mieć parasole, bo chociaż temperatury w poniedziałek i wtorek sięgną jeszcze 10 stopni, opadów nie zabraknie. Na najwyższych szczytach na dobre zagości śnieg. Pogorszą się też warunki drogowe.

- To jeszcze nie czas na narty czy lepienie bałwana, ale na pewno warto zachować ostrożność na drogach – mówi Radiu Wrocław Anna Woźniak z Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

"Te opady deszczu ze śniegiem, będą przechodzić w ten deszcz marznący. Po opadach śniegu, których się spodziewamy w rejonach Sudetów, do jutrzejszego popołudnia, możliwa jest obecność pokrywy śnieżnej do 10 centymetrów."

Prognozy przewidują wzrosty poziomu wód w dorzeczu Odry. Największe wahania spodziewane są między stopniem wodnym w Malczycach a ujściem Baryczy. Lokalnie należy spodziewać się tam poziomu wyższego nawet o 1 metr. Zmienny odpływ ze zbiorników retencyjnych m.in. na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy, będzie powodował wahania stanu wody, ale potencjalne przekroczenia stanów alarmowych, jeśli wystąpią, mają być nieznaczne.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.