Rynek pracy we Wrocławiu – jacy fachowcy są najbardziej potrzebni?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-11-22 16:01
Dodaj do Wykop.pl
Rynek pracy we Wrocławiu – jacy fachowcy są najbardziej potrzebni? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Deficyt poszukujących pracy, czyli praca we Wrocławiu dostępna od zaraz

Osoby poszukujące zatrudnienia jeszcze w 2023 roku powinny skupić się na zawodach, w których brakuje kandydatów do pracy. Łatwo dostępna praca Wrocław dotyczy takich zawodów jak chociażby: kierowcy autobusów, listonosze i kurierzy, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych i pracownicy służb mundurowych.

W 2023 roku praca w powiecie wrocławskim dotyczyła przede wszystkim takich branż jak:

  • branża budowlana (betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego);
  • transport i gospodarka magazynowa (kierowcy samochodów osobowych, spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy);
  • oświata (nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych);
  • gastronomia (kelnerzy i barmani, kucharze).


W przyszłym roku pracodawcy mają poszukiwać także diagnostów samochodowych, fryzjerów, kosmetyczek, opiekunek dziecięcych oraz sprzedawców i kasjerów.
Zatrudnienie najszybciej można znaleźć, przeglądając oferty dostępne na portalach ogłoszeniowych takich jak Praca.pl. Znajdują się tak zarówno oferty od indywidualnych pracodawców, jak i ogłoszenia udostępniane przez lokalne urzędy pracy.


W jakich zawodach pracownicy poszukiwani są najbardziej?

Prognozy barometru zawodów na 2023 rok wskazują na braki kadrowe w kilkudziesięciu zawodach – od branży budowlanej przez usługi aż po służbę zdrowia. Wśród najchętniej zatrudnianych pracowników są brukarze, elektrycy, dozorcy, fryzjerzy, magazynierzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu czy pracownicy fizyczni w produkcji.

Duży deficyt poszukujących pracy w konkretnych zawodach jest szansą na stosunkowo szybkie znalezienie zatrudnienia. Praca we Wrocławiu powinna być łatwiej dostępna również dla kierowców samochodów ciężarowych, kosmetyczek, monterów instalacji budowlanych, opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami oraz pracowników robót wykończeniowych. Z kolei prognoza na 2024 rok zakłada wolne miejsca pracy w branży gastronomicznej – poszukiwani będą kelnerzy i barmani, kucharze, pomoce kuchenne i szefowie kuchni.


Zarobki w województwie dolnośląskim – ile wynosi wynagrodzenie w zależności od sektora działalności?

Najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce we wrześniu 2023 osiągali pracownicy zatrudnieni w sektorze informacji i komunikacji na terenie województwa małopolskiego – 13 347 złotych. Najniższe miesięczne wynagrodzenie wyniosło przeciętnie 4430 złotych brutto – w województwie podlaskim tyle można było zarobić w administrowaniu i działalności wspierającej.

A jakie zarobki przynosi praca Wrocław? Najnowsze dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że przeciętne zarobki w województwie dolnośląskim wahają się od 5694 złotych brutto (zakwaterowanie i gastronomia) do 13 169 złotych brutto (informacja i komunikacja). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to 7748 złotych brutto – więcej można było zarobić w przemyśle (8045 złotych brutto) oraz informacji i komunikacji (13 169 złotych brutto).


Czy we Wrocławiu wciąż dostępna jest praca dla uchodźców?

W poprzednim roku dolnośląski rynek pracy błyskawicznie zareagował na napływ uchodźców z Ukrainy. W marcu 2022 roku Powiatowy Urząd Pracy umieścił w bazie kilka tysięcy ofert, dzięki którym praca w województwie dolnośląskim była dla Ukraińców łatwiej dostępna.

W ciągu roku zatrudnienie we Wrocławiu i okolicach znalazło blisko 50 tysięcy obywateli Ukrainy. Wraz z końcem czerwca 2023 w życie weszły nowe przepisy dotyczące okresu legalnego pobytu na terenie Polski – został on wydłużony do 4 marca 2024 roku. Według GUS aktualnie w kraju pracuje ponad 687 tysięcy ukraińskich uchodźców, a uproszczone procedury zatrudniania, nowe kategorie wiz i zezwoleń czy regularne zmiany przepisów sprawiają, że praca dla Ukraińców wciąż dostępna jest praktycznie w całym kraju.

Reklama