Na tropie tajemnicy sprzed 60 lat

Andrzej Andrzejewski, MC | Utworzono: 2023-11-23 13:55 | Zmodyfikowano: 2023-11-23 13:57
Na tropie tajemnicy sprzed 60 lat - fot. Dariusz Bedrys
fot. Dariusz Bedrys

Chodzi o średniowieczny skarb odkryty w 1964 roku na terenie tzw. Kwadratu, czyli części Legnicy zajętej wówczas przez radzieckich żołnierzy. Podczas prac remontowo porządkowych operator koparki wykopał dzban wypełniony srebrnymi monetami.

- Do dziś nie wiemy jak to się stało, że Rosjanie zdecydowali się ten cenny depozyt przekazać naszemu muzeum - tłumaczy dr Tomasz Stolarczyk, szef Działu Archeologii:

- Co ciekawe to znalezisko nie zostało nigdy oznaczone na mapach archeologicznych, zatem nie ma tutaj punktu, z którym moglibyśmy identyfikować to znalezisko. No i trudno powiedzieć dokładnie, czy skarb został ukryty w związku z np. z jakimiś walkami, jakie były okoliczności jego ukrycia.

Zagadek związanych z tym odkryciem jest znacznie więcej, tłumaczy archeolog, Przemysław Paruzel i wskazuje na srebrne czyste krążki:

- To są tak zwane blankiety, czyli krążki monetarne, które jeszcze nie zostały wybite. To znaczy one miały wartość kruszcu, ale nie ma na nich odcisków stempla menniczego. Falsyfikaty swoją drogą też są w tym skarbie, cztery, imitujące denary bawarskie. Ten proceder był nagminny w tamtych czasach.

Historia skarbu jest wyjątkowa, bo depozyt zawierał nie tylko oficjalne średniowieczne nominały z certyfikowanych mennic. W zestawie znalazły się również czyste srebrne krążki i monety, na których - prawdopodobnie w XI wieku - ktoś nieudolnie nabijał znaki mennicze.

POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:

Część 1:

Część 2:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.