Wrocławianie obawiają się inwestycji mieszkaniowych w centrum

, JD | Utworzono: 2023-12-29 16:10 | Zmodyfikowano: 2023-12-29 16:11
Wrocławianie obawiają się inwestycji mieszkaniowych w centrum - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Zaniedbana działka w przy skrzyżowaniu ul. Żmigrodzkiej i Na Polance we Wrocławiu idzie pod młotek. Cena wywoławcza za prawie 1 900 metrów kwadratowych to wstępnie 10 mln złotych. Zarośnięta chaszczami przestrzeń od dawna pozostaje zupełnie niezagospodarowana. Mieszkańcy okolicy obawiają się, że jej sprzedaż skończy się dla nich katastrofą komunikacyjną.

- Niech będzie brzydko, ale bez korków. Boimy się losu innych osiedli miasta, nagłych zmian planów. Są tu inne potrzeby, zamiast kolejnych bloków – mówią Radiu Wrocław mieszkańcy Karłowic i Różanki:

"Bardzo źle, dziurawe drogi, chodnik też nie bardzo. Wiele osiedli jak Jagodno, Ołtaszyn, Leśnica, borykają się z problemami dotyczącymi komunikacji. Tutaj tworzy się korek, bo nie jesteśmy w stanie w ogóle wjechać na tę drogę."

- Nie zawsze jesteśmy w stanie, z powodów proceduralnych, nadążyć za deweloperem. Musimy też przestać rozrzedzać miasto, bo coraz trudniej będzie to wszystko połączyć. Stąd takie, a nie inne plany na zagospodarowanie miasta – mówi Radiu Wrocław Przemysław Matyja, dyrektor miejskiego wydziału planowania przestrzennego:

"Alternatywą dla tego są tylko warunki zawodowe i w związku z tym, że są wydawane na wniosek inwestora, na konkretną nieruchomość, one nie traktują tego w kompletnym charakterze, to znaczy nie przewidują rezerw pod tereny edukacji, komunikacji, która spina całość przedsięwziąć, czy też tereny rekreacyjne zielone."

Obawy mieszkańców opierają się na już podjętych decyzjach. Za przykład wskazują zagospodarowanie przestrzenne Przedmieścia Oławskiego oraz spory z deweloperami na Krzykach. Działka jak na razie wciąż jednak należy do miasta. W 2022 roku mieszkańcy głośno też sprzeciwiali się koncepcji budowy 33-metrowej wysokości obiektu przy ul. Bończyka. Ostatecznie w toku sporu sam inwestor wycofał się ze swoich planów. Obecny plan przewiduje możliwość zabudowy mieszkaniowej, ale nie wykluczone są biura, centra konferencyjne oraz hotele. Właściciela poznamy najprędzej w lutym.

SŁUCHAJ WIĘCEJ:

Reklama