Rekord frekwencji w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Bartosz Szarafin, BM | Utworzono: 2023-12-31 12:52 | Zmodyfikowano: 2023-12-31 12:53
Rekord frekwencji w Starej Kopalni w Wałbrzychu - Fot: materiały prasowe
Fot: materiały prasowe

- Odwiedzali ją turyści z całej Polski, najchętniej podczas ferii i wakacji. Nie zabrakło też gości z Czech, Niemiec, a nawet Hiszpanii - mówią Marta Wróbel i Jan Jędrasik ze Starej Kopalni w Wałbrzychu:

„Zeszły rok kończyliśmy z wynikiem około 58tys turystów, w tym roku jest to ponad 71tys; Utrzymanie wyniku roku poprzedniego to już jest w pewnym sensie sukces. W naszym przypadku jest to wysoki wzrost; Cieszymy się, bo od pandemii mieliśmy całkiem fajne wyniki, wyższe niż przed rokiem 2020”

W najbliższych latach planowane jest zabezpieczenie sortowni, znajdującej się w zamkniętej, nieremontowanej do tej pory części kopalni. - Dokumenty są już gotowe - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni:

„Celem jest udostępnienie tego budynku sortowni turystom. Natomiast oczywiście celem pośrednim jest zabezpieczenie tego budynku przed dalszą degradacją. I tu posiadamy już dokumentację projektową na remont dachu, na wzmocnienie konstrukcji nośnej, ale jest to w zasadzie pierwszy etap”

Tymczasem przed Starą Kopalnią nowe wyzwania. Po uchwale Rady Miejskiej o likwidacji Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury - jego zadania przejmie właśnie Stara Kopalnia. Dodatkowo trwają starania o sfinansowanie zabezpieczenia i udostępnienia zwiedzającym dawnej sortowni. Tuż po Nowym Roku składane będą wnioski o dofinansowanie w nowych programach, w tym unijnych. Ponadto Stara Kopalnia wraz z partnerami m.in z Saksonii czy Francji, będzie starać się o wpis seryjny na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.