Jak przeprowadzka to... do gminy wiejskiej Świdnica

Bartosz Szarafin, PP | Utworzono: 2024-01-04 11:10 | Zmodyfikowano: 2024-01-04 11:10
Jak przeprowadzka to... do gminy wiejskiej Świdnica - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

- Jak podliczono, w 2023 roku w gminie (w porównaniu do roku 2022) przybyły 102 osoby - mówi Radiu Wrocław Janusz Waligóra, rzecznik UG Świdnica.

- Co ciekawe, według analizy raportu o stanie gminy za rok 2022 - 66% populacji naszych mieszkańców to osoby w wieku produkcyjnym. I tak też to wygląda na co dzień, ponieważ obserwujemy przyrost młodych mieszkańców, którzy postanawiają zamieszkać w naszej gminie. 

 

Odzwierciedlają to statystyki, z których wynika, że pomimo nieco większej liczby zgonów niż urodzeń,  mieszkańców wciąż przybywa. W minionym roku najwięcej osób przeprowadziło się do Pszenna i Witoszowa Dolnego (to kolejno 46 i 44 osoby). - Jak szacuje gmina, wpływ na to ma wiele czynników - mówi  Janusz Waligóra:

- Nawet większa liczba zgonów nie wpłynęła na przyrost liczby mieszkańców gminy. To pokazuje, że gminą Świdnica zainteresowani są również mieszkańcy z powiatu świdnickiego, a także i wrocławskiego. Przede wszystkim młodzi rodzice. Szukając miejsca do zamieszkania sprawdzają, czy w bliskiej okolicy są placówki oświatowe czy żłobek.

I tu wygrywają Pszenno oraz Witoszów Dolny, gdzie są zarówno szkoły, przedszkola jak i basen czy ścianka wspinaczkowa. To w tych dwóch miejscowościach w minionym roku przybyło najwięcej mieszkańców. Nie bez wpływu pozostaje tu przygotowanie przez gminę terenów pod budownictwo jednorodzinne czy pakiety powitalne, które otrzymują rodzice noworodków.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.